poniedziałek, 16 lutego 2015

WIG20 i WIG20USD - Aktualizacja

Jakiś czas temu umieściłem analizy wykresów indeksu WIG20 oraz WIG20USD. Dzisiaj chciałbym je zaktualizować.

1. WIG20USD: interwał tygodniowy

Analiza z 31 grudnia 2014 roku się dotychczasowo sprawdziła:

"Na wykresie załączonym powyżej widać również, że nastąpiło wybicie w dół z formacji trójkąta. Trzeba również zwrócić uwagę, na wsparcie w okolicach 600 pkt., które może powstrzymać (przynajmniej tymczasowo) spadki. Jednak w długim horyzoncie, można się spodziewać głębszej korekty na indeksie WIG20." więcej pod tym linkiem: Wybicie na WIG20USD

A jak sytuacja wygląda obecnie:kliknij na wykres aby powiększyć

Prognozowane wsparcie na poziomie 600 pkt. idealnie zadziałało (dokładnie spadki osiągnęły poziom 599 pkt.). Od tamtej pory mamy do czynienia z odbiciem. W dzisiejszej analizie dołączyłem na wykresie opór, który znajduje się na poziomie 665 pkt. To właśnie w tym kierunku powinny obecnie zmierzać notowania tego indeksu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to zbyt znaczący opór, dlatego też gdyby został on przebity z dużym prawdopodobieństwem będziemy zmierzać w kierunku górnego ograniczenia formacji trójkąta, który został wybity w dół w sierpniu 2014 roku. Podsumowując: W krótkim horyzoncie wzrosty, a w długim tak jak prognozowałem pod koniec grudnia, czekają nas mocniejsze spadki.

2. WIG20: interwał tygodniowy:

Natomiast prognoza z 7 stycznia 2015 roku wyglądała tak:

W połowie grudnia 2014 roku, indeks WIG20 wyłamał się dołem z formacji trójkąta. Potwierdzeniem tego zdarzenia jest najwyższy wolumen od roku. Zgodnie z teorią fal, można się spodziewać fali C. Jeśli będzie ona miała jednakową długość jak fala A, spadki mogą sięgnąć nawet 1600 pkt na indeksie WIG20. Więcej pod tym linkiem: Trzy wykresy


Kliknij na wykres aby powiększyć


Po wybiciu się z formacji trójkąta w połowie grudnia 2014 roku, kurs aktualnie zbliża się do testowania jego dolnego ograniczenia, które wypada w okolicy 2400 pkt. W dzisiejszej analizie dodatkowo umieściłem na wykresie SMA200, która jak widzimy, dodatkowo wzmacnia te poziomy.
Analiza sporządzona na początku stycznia jest nadal aktualna. Jednak gdyby się okazało, że poziomy 2400 pkt. zostaną przełamane, wówczas okaże się, że wybicie z formacji trójkąta było fałszywe. 


Przyznam szczerze, że bardzo rzadko zawieram transakcje na indeksie WIG20. Jak widzimy nie jest to dobry indeks dla inwestorów długoterminowych. Jednak obecnie zastanawiam się nad "shortami" na ten indeks. Można spróbować w okolicy 2400 pkt. (oczywiście jeśli kurs tam dojdzie w najbliższym czasie) Gdybym się zdecydował, stop loss będzie krócej ustawiony niż zazwyczaj, ponieważ po polskim "grajdole" wszystkiego można się spodziewać:)  W przypadku zawarcia transakcji oczywiście krótko opiszę ją na blogu. Myślę, że w przeciągu kilku tygodni powinno się sporo wyjaśnić.

Blog My Alter Finance na Facebooku: facebook.com


Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami DK i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).


Dawid Kluska


6 komentarzy:

 1. A czy krótkie na SP500 i DAX nadal utrzymujesz czy wybiło Cię na Stop Lossach?

  OdpowiedzUsuń
 2. Nadal posiadam. Wszystkie transakcje jak również zamknięcie pozycji na SL będą opisane na blogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozycje Commercials na kontraktach sugerują wybicie z konsolidacji w górę. Widać że suma netto pozycji Commercials jest dodatnia. Wypadałoby jeszcze przynajmniej 2140 a może max.2200 dobić do wiosny i potem skorekcić.
   http://snalaska.com/cot/current/charts/SP.png

   Usuń
  2. Pozycje Commercials raczej traktuje jako 2 lub nawet 3 ligowy wskaźnik pomocniczy przy zawarciu pozycji. Nie można tego traktować jako autopilota.
   A co do samego SP500. Jeśli poziom 2100 zostanie zdecydowanie przebity to owszem 2140-2150 może być osiągalne. Jeśli zostanie tylko naruszony lub w ogóle tam nie dojdziemy to zbliża się kontra.

   Usuń
 3. obowiązuje pozycja długa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Polska giełda jest wyjątkowym gniotem od 3 lat. Również mnie to zniechęciło do inwestowania na tym rynku.

  OdpowiedzUsuń