wtorek, 10 lutego 2015

MSCI World Index vs MSCI EMRG Index:

Dzisiejsza analiza poświęcona będzie dwóm indeksom MSCI (ang. Morgan Stanley Capital International Index), które obliczane są przez amerykański bank inwestycyjny Morgan Stanley.

a.) MSCI World Index -  w skład indeksu wchodzą akcje z 23 krajów rozwiniętych gospodarczo np.        z USA.kliknij na wykres aby powiększyćW połowie 2014 roku indeks ten przebił szczyty z 2007 roku, co teoretycznie sygnalizowało dalsze wzrosty. Jednocześnie kurs od marca 2009 roku przebiegał wzdłuż linii trendu, kilkukrotnie ją testując ( październik 2011, czerwiec 2012, listopad 2012, październik 2014). W ostatnich miesiącach trend wzrostowy na rynkach rozwiniętych doświadczył jednak przesilenia, mimo, że szczyty z 2007 roku w połowie ubiegłego roku zostały pokonane. Trzeba również zwrócić uwagę na dwa bardzo istotne fakty. Zamknięcie ostatniego miesiąca w 2014 roku wypadło poniżej linii trendu wzrostowego, a zamknięcie stycznia 2015 roku wypadło tuż poniżej szczytów z 2007 roku. Może to świadczyć, że w najbliższych miesiącach może nas czekać głębsza korekta.  Scenariusz spadkowy potwierdza również histogram MACD który znalazł się poniżej "zera", a linie MACD przecięły się już kilka miesięcy temu.


b.)  MSCI EMRG Index - w skład indeksu wchodzą akcje z 26 krajów rozwijających się gospodarczo np. Chiny czy Polska.


kliknij na wykres aby powiększyćNa rynkach rozwijających się od ponad 3 lat mamy trend boczny, który przyjął formację trójkąta zwyżkującego. W ostatnich dwóch miesiącach kurs odbił się od dolnej linii z okolic 37 pkt. i obecnie doświadczmy wzrostów na tym indeksie. Dopóki kurs nie przebije dolnej lub górnej linii, nie zostanie określony zdecydowany trend.

Na giełdzie zwykło się mówić, że pod koniec hossy rosną indeksy czy też akcje mniej znaczące tzw. "śmieciowe".  Dlatego też w najbliższych kilku miesiącach spodziewałbym się odpływu kapitału z rynków akcji MSCI World Index na rzecz MSCI EMRG Index. W takim wypadku ten drugi indeks mógłby wzrosnąć o kilka/kilkanaście procent np. do oporu na poziomie 44 - 45 pkt. Dopiero później umacniający się dolar (więcej na ten temat pisałem tutaj: Ostatnia era dolara), może spowodować kryzys na rynkach wschodzących, co również przyczyni się do spadków na  MSCI EMRG Index.
Jednak to są tylko moje przypuszczenia. Trzeba czekać, aż wykres MSCI EMRG wybije się z trójkąta ,a wykres MSCI World bardziej zdecydowanie obierze kierunek.Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami DK i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).Dawid Kluska5 komentarzy:

 1. Wczoraj ciekawą informacją była wypowiedź członka FED ( Williams z San Francisco), który do tej pory był "mocnym gołębiem", a teraz wypowiada się jednak za podwyżkami stóp procentowych w połowie roku.
  Dzisiaj tematy najważniejsze to: negocjacje w sprawie Grecji i spotkanie w Mińsku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejny członek FED - Richard Fisher: „Wczesna i spokojna podwyżka stóp to dobry pomysł"

   Usuń
  2. Jeśli można zadam pytanie, co dalej z miedzią? Czy obecne odbicie to tylko korekta, czy może jednak odwrócenie trendu?

   Usuń
  3. W styczniu bieżącego roku kontrakty na miedź spadły poniżej wsparcia na poziomie 275 pkt. Dopóki nie wrócimy ponad to wsparcie, trzeba mówić o trendzie spadkowym, a obecne wzrosty to korekta w trendzie spadkowym.

   Usuń
  4. Następny Bank Centralny przeraził się nadciągającej deflacji i włączył drukarki.
   Riksbank ogłosił w Szwecji QE.

   Usuń