czwartek, 3 listopada 2016

Analiza techniczna głównych indeksów - listopad 2016

Indeks S&P500 - interwał W1

Po przekroczeniu decydującego oporu na poziomie 2120 – 2130 punktów indeks S&P500 zanotował nowe historyczne szczyty na poziomie 2191 punktów. Wszystko wskazuje na to, że jest to szczyt fali B w korekcie pędzącej. Po osiągnięciu tego oporu spodziewałbym się wystąpienia korekty spadkowej w ramach fali C.Wielkość tej korekty może być równa wielkości poprzednich korekt (z lat: 2011, 2015, 2016) zaznaczonych na wykresie kolorem pomarańczowym (równość korekt) Spadki do poziomu 1880 – 1890 punktów pozwoliłoby na przetestowanie długoterminowej linii trendu wzrostowego. Po osiągnięciu tych poziomów spodziewałbym wejścia rynku w ostatni etap długoterminowej hossy w ramach fali nr. 5. Powinien on trwać około 2.5 roku, a więc szczytu spodziewałbym się w 2019 roku.

Dla przypomnienia: Korekty pędzące występują najczęściej w silnych trendach. W tego rodzaju korekcie koniec fali B znajduje się powyżej początku fali A. Natomiast fala C jest na tyle krótka, że kończy się pomiędzy końcem fali A, a końcem fali B. Najczęściej do zakończenia fali C dochodzi nieco poniżej połowy długości fali B w przypadku trendu wzrostowego.

Indeks DAX – interwał W1


Główny niemiecki indeks DAX znajduje się w fali 4 długoterminowego ruchu wzrostowego zapoczątkowanego w roku 2009. Dna fali 4 spodziewałbym się na poziomie 8400 punktów (minima z 2014 roku), bądź też w okolicy 8000 punktów gdzie przebiega linia trendu wzrostowego. Po osiągnięciu tych poziomów spodziewałbym wejścia rynku niemieckiego w ostatni etap długoterminowej hossy w ramach fali nr. 5. Powinna ona trwać około 2.5 roku, a więc szczytu spodziewałbym się w 2019 roku.

Indeks WIG20 – interwał W1

Polski indeks WIG20 pozostaje w długoterminowym kanale spadkowym. Jego dolne ograniczenie wypada w okolicy 1530 – 1550 punktów. Nieco wyżej bo na poziomie 1580 punktów znajduje się równość korekt (zaznaczone na wykresie pomarańczowym prostokątem). Moim zdaniem do właśnie w okolicy tych poziomów powinniśmy zanotować dno i rozpocząć nową hossę na głównym polskim indeksie.

Analiza została sporządzona dla Investio.pl

48 komentarzy:

 1. Na analizy EWT patrzę z przymrużeniem oka(wszystko jasne po zakończeniu), ale chętnie się w takie włączam :)
  Nie pasują mi dwie korekty pędzące jako 2-ga i 4-ta fala. Reguła zmienności korekt sugeruje korektę płaską(zanegowaną, jednak, przez ostatni szczyt).
  Pasuje mi bardzo korekta nieregularna, ale ona przebiłaby linię trendu wzrostowego :
  http://prnt.sc/d2on0f

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spadek do 1600 punktów to już blisko do przetestowania szczytów z 2007 roku, ale gdzie wtedy byłby DAX? Trochę mi to nie pasuje bo musiałaby się pojawić jakaś recesja, a na to nic na chwile obecną nie wskazuje.

   Usuń
  2. Dla prognozowania WIG20, obserwuję WIG20USD
   http://prnt.sc/d50ni4 (skala liniowa).
   Złoty jest bardzo przeceniony względem USD, akcje podobnie, czyli okazja zakupu do kwadratu :)
   Jeżeli mam rację, WIG20USD wraz z napływem kapitału powinien reagować (rosnąć) najszybciej. Konsekwencji wybicia dołem, nie potrafię sobie wyobrazić.

   Usuń
  3. Prawda. Wybicia dołem nie spodziewałbym się - jest to bardzo mało prawdopodobne. Ewentualnie jakiś cień, ale nie wybicie dołem.

   Usuń
  4. Wracając do światowych indeksów, obecnie rozpoczynamy nowy cykl hossa-bessa, który trwa ok. 19 tygodni.
   Oczekuję skrócenia w cyklu okresu wzrostów np. do 4-6 tygodni i analogicznie, wydłużenia okresu spadków. Przestrzeni do wzrostów nie widać.
   http://prnt.sc/d5fc7b
   http://prnt.sc/d5fcbs
   Oczywiście to tylko takie teoretyzowanie ;)

   Usuń
 2. Dawidzie cały czas mnie korci abyś napisał coś o ropie :P jak widzisz jej przebieg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na ropie typu brent widziałbym spadek w kierunku 43.60 $ (zniesienie 38.2% całego impulsu wzrostowego zapoczątkowanego w styczniu).

   Usuń
 3. Stop loss na pozycji short na DAX przesunięty na punkt wejścia czyli 10574 punkty. Gdybym to zrobił wcześniej (za poradą kilku osób) zostałbym wycięty wczoraj wieczorem. Walczymy dalej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na jedno wyszło tylko byś miał noc spokojną, pomijam już zostawanie na noc z pozycją w takim dniu...

   Usuń
  2. Powtarzam jeszcze raz: Były podane założenia transakcji, włącznie z TP, na długo wcześniej przed wyborami i same wybory nic nie zmieniły.

   Usuń
 4. I dalej mówisz jazda ku górze z ropą ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do ropy do w średnim i długim terminie widzę mocne wzrosty, brakuje mi jednak spadku przynajmniej do 43.60 $. Dzisiaj trochę brakło, żeby osiągnąć ten cel.

   Usuń
 5. i już po stopie....dlaczego większość ludzi trzyma i zamyka z zyskiem? :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przedstawione były reguły transakcji. Interesował mnie poziom 9300 punktów. Nie udało się to wyszedłem na zero zgodnie z założeniem.

   Usuń
 6. Dawid Złoto widze 1200 i niżej, W sumie Rosja Rośnie bo DT wygrał , a ty jak byś widział Rosję ? Ameryka łacińska wydaję mi się nie bezpieczna ze względu na DT ale w sumie Ropa do górą moim zdaniem też pójdzie 55-60$

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spodziewałbym się spadku na złocie poniżej 1200 $, nawet poniżej 1250 $ jest według mojej opinii mało prawdopodobne. Co do ropy to owszem, poziomy 55-60 (a nawet wyżej - 70$) są jak najbardziej do osiągnięcia w długim terminie. Pytanie czy wcześniej nie będzie spadku do 40-43 (w przypadku brent).

   Usuń
 7. A myślę, że analizy, które wskazałeś chyba nie są już aktualne. Ale i tak wielki szacun za wiedzę i zaangażowanie. Bardzo lubię wymianę zdań z tobą. Przynajmniej czuję, że człowiek nie jest sam i swoją wiedzę może dzielić z kimś takim, jak TY.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa:) Jeśli chodzi a analizę powyższych wykresów to nadal są one aktualne. Przebicie 10850 - 10900 punktów na DAX, bądź też nowe szczyty (a szczególnie wyjście powyżej 2215 punktów) na S&P500 sprawi, że nie będą aktualne.

   Usuń
 8. Moja analiza KGHM dla Comparica.

  https://comparic.pl/kghm-waznym-oporem/

  OdpowiedzUsuń
 9. A NAsz piękny Wig powinna być teraz jakaś korekta 1750 jest w grze ale myśle ze z takim impetem, jak dalej polecą to 1900 pkt pójdzie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Trochę off-topowo, ale mam nadzieję, że mi wybaczycie... Zorientowałem się, że błędnie wypełniłem pit 2016. Co powinienem w tym wypadku zrobić? Czy nie jest za późno, by ewentualnie odkręcić sytuację?

  OdpowiedzUsuń
 11. Witaj Dawidzie, czy widziałbyś jeszcze jakiś spadek na ropie czy na poziomy 41 $ i niżej czy raczej to co było wczoraj był ostatnim wg Ciebie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chwilę obecną mamy odbicie z poziomu 43.50 - 44.00 (na brent) tak jak pisałem o tym 9 listopada. Widzę jeszcze ewentualność spadku na 42.50 $ (równość korekt) i dopiero potem powrót do wzrostów.

   Usuń
 12. Dzisiaj rano ponownie otworzyłem pozycję short na indeks DAX. Cena wejścia: 10720 punktów.

  SL: 11100 punktów.
  TP: 9300 punktów.

  OdpowiedzUsuń
 13. na Swig80 przewiduję chorągiewkę:
  http://prnt.sc/d9yh5y

  11800-12000 duże L

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wyznaczyłeś te zakresy ?
   http://prnt.sc/daac4s

   Usuń
  2. Jeśli scenariusz Gospodarza się spełni - to obstawiam na Swig80 wyrysowanie chorągiewki. Dno powinno być powyżej dołka dużej fali A (ok 11200) a poniżej dołka czarnej struktury korekcyjnej (ok 12200). Czy tak będzie? na dziś się wydaje że nie, ale jeśli tam zejdziemy to stawiam duże L na FW40, że będziemy mieli koniec spadków. Wiemy już, że małe i średnie spadają solidnie na sam koniec....

   Usuń
 14. Witaj Dawidzie. Aktualnie widzę odbicie na złocie do od 1190 do 1250 być może nowe szczyty, ale bardziej myślę, że lecimy na 1100 i dopiero śmigamy do góry typu 1380 1480 pkt. Polska wydaję mi się, że może i masz racje ale najdalej do 1650 pkt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1170 dolarów na złocie jeśli nie wytrzyma to faktycznie możemy mieć do czynienia ze spadkiem na 1100. Jednak myślę, że 1170 - 1180 powstrzyma te spadki i zaczniemy rosnąć. Rozważam obecnie wejście w long na złocie. Jeśli zaobserwuję jakieś sygnały popytowe na tych poziomach to tak zrobię.

   Usuń
 15. Podziel sie wiedza jak cos

  OdpowiedzUsuń
 16. W sumie jeżeli bedzie odbicie teraz na złocie, to można ładować się w spółki wydobywcze :P to będzie złoto na dopalaczach.

  OdpowiedzUsuń
 17. Uszanowanie Dawidzie. Zastanawiam się co z Rosją, ropa spadła mocno, a oni walczą. Miałbyś jakieś zdanie o nich ? Co do ropy myślisz ze zejdą do 42 $ ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od posiedzenia OPEC, które będzie miało miejsce jutro. Na chwile obecną to loteria. Gdyby jednak ropa spadła w kierunku 40.00 - 42.00 $ to myślę, że będą to dobre poziomy do wejścia w pozycje long.

   Usuń
 18. A Rosja masz jakieś zdanie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie interesuję się zbytnio rynkiem rosyjskim, ale mimo tego i tak z decyzją poczekałbym na wyjaśnienie sytuacji OPEC i niedzielnego referendum we Włoszech.

   Usuń
 19. Dawidzie, dziś coś dodasz odnośnie ropy i złota ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do ropy to (po dogadaniu się OPEC) poziomy 40 - 42$ raczej już nie wrócą. Uważam, że w najbliższych dniach będziemy się konsolidować w przedziale 50 - 55 $ (w przypadku ropy brent). Złoto nadal obserwuję - widać aktywność popytu w strefie 1070 $, o których pisałem w ubiegłym tygodniu, jednak na chwile obecną nie jest to znacząca aktywność. Gdyby się ona poprawiła to dalej podtrzymuję chęć kopna złota.

   Usuń
 20. Dzień dobry Dawidzie, jak widzisz dalej nasz wig 20,40 i główny wig ?? Myślisz o rajdzie Mikołaja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W powyższej analizie pisałem o zrobieniu na indeksie WIG20 jeszcze jednego dołka i rozpoczęcie nowej hossy na GPW. Jednak ponadprzeciętne wzrosty w poniedziałek i kontynuacja ich w dniu dzisiejszym, przekonuje mnie, że jest duże prawdopodobieństwo, że nowego dołka nie zobaczymy, a hossa już się zaczęła. Myślę, że może ona potrwać (razem z innymi rynkami EM + surowce) nawet 2-3 lata. Należy również dodać, że w listopadzie na GPW dość znaczącą wzrosły obroty, co może świadczyć o tym, że obecne wybicie nie będzie tym razem fałszywym wybiciem, tylko właśnie początkiem nowej hossy na GPW.

   Usuń
  2. Ale odpuściłeś. Uważasz, że będziemy rosnąć przeciwnie do SP500 i DAX ?
   Ja się trzymam swoich analiz (które powstały zresztą na bazie Twoich).
   Jesteśmy obecnie w piątym tygodniu cyklu hossa/bessa, powoli przesilenie.


   Przypominam co pisałem wcześniej :
   .... obecnie rozpoczynamy nowy cykl hossa-bessa, który trwa ok. 19 tygodni.
   Oczekuję skrócenia w cyklu okresu wzrostów np. do 4-6 tygodni i analogicznie, wydłużenia okresu spadków. Przestrzeni do wzrostów nie widać.
   http://prnt.sc/d5fc7b
   http://prnt.sc/d5fcbs

   Usuń
  3. Dokładnie, ja zaczynam budować shorty. Żałuję jedynie, że przegapiłem longi na ropie, ale jeszcze się załapię :)

   Usuń
 21. Jednocześnie zdecydowałem się zamknąć pozycję na DAX w dniu dzisiejszym na poziomie 10720 punktów, co oznacza wyjście "na zero".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i moje jasnowidztwo sie spełniło, nie doczekałeś swojego mega sl jak i tp. Długi okres czasu gra w tej grze zazwyczaj gra na niekorzyść bo niszczy głowę.

   Usuń
 22. Panie Dawidzie,czas na grudniowe analizy!

  OdpowiedzUsuń
 23. zasięg na dax to około 11800-900 , sp 500 2360-70 tam będę brał TP z ostatnich pozycji długich.

  Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widzę pozycji w tabelce. Czy to pozycje długie na dax?

   Usuń
  2. Tak długie

   Jacek

   Usuń
  3. nie widzisz w tabelce bo nie ma tam pozycji, autor szykuję sie na esy pewnie:)

   Usuń