środa, 11 listopada 2015

Rozpoczynamy dodruk złotówki

          Minęło już prawie pół roku od mojego ostatniego wpisu dotyczącego sytuacji gospodarczej w Polsce. To właśnie we wpisie z czerwca b.r. (można go znaleźć pod linkiem: Co nas czeka w 2016 roku?)  przestrzegałem przed pogarszającą się sytuacją gospodarczą w naszym kraju. Przede wszystkim zwracałem uwagę przed gwałtownym zwiększaniem długu publicznego przez koalicję PO - PSL, co może doprowadzić do kryzysu finansów publicznych w roku 2016. Już kilka miesięcy temu prognozowałem, że przyszły rząd będzie musiał podjąć niekorzystne dla społeczeństwa rozwiązania by walczyć z kryzysem finansów publicznych. Przedstawiłem wtedy dwa swoje scenariusze na 2016 rok. Pierwszym jest wprowadzenie podatku katastralnego (rozwiązanie mniej popularne dla opinii publicznej), natomiast drugim rozwiązaniem (łagodniejszym dla opinii publicznej) jest po prostu rozpoczęcie dodruku PLN  przez Narodowy Bank Polski na podobnej zasadzie jak to robią Europejski Bank Centralny, Bank Japonii, amerykańska Rezerwa Federalna czy Bank Anglii.
Dziś można już bardziej sprecyzować prognozy gospodarcze na 2016 rok, ponieważ posiadamy więcej informacji, aby sporządzić taką analizę. Przede wszystkim znamy już wyniki wyborów parlamentarnych oraz nazwiska Ministra Finansów oraz Skarbu Państwa. Również potwierdza się to, że przyszły rok będzie rekordowy pod względem wielkości deficytu budżetowego, który ma wynieść 55 mld zł. Moim zdaniem będzie on jeszcze większy, ponieważ nie zakłada spowolnienia gospodarczego jakie nas czeka w przyszłym roku (tak jak i innych gospodarek wschodzących).
Oprócz przedstawionych przeze mnie dwóch możliwości, z jakich może skorzystać nowy rząd
Prawa i Sprawiedliwości w przypadku wystąpienia kryzysu finansów publicznych, pojawiła się
w ostatnim tygodniu jeszcze trzecia możliwość.

Całkowita likwidacja OFE:


  Kilka dni temu Trybunał Konstytucyjny uznał ubiegłoroczne zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych za zgodne z Konstytucją. W tym momencie wielu ekspertów czy też ekonomistów zastanawiania się czy taka decyzja TK nie stanowi zachęty do dalszego zabierania aktywów z OFE, jeśli państwo znajdzie się w potrzebie. W końcu na rachunkach OFE znajduje się jeszcze blisko 150 mld zł. Niestety, patrząc na wypowiedzi na forach czy też na moim własnym blogu, wprowadzili oni ludzi (a szczególnie inwestorów) w głęboki stan emocjonalny, ponieważ nagła wyprzedaż akcji w jakich posiadaniu są Otwarte Fundusze Emerytalne doprowadziłaby do potężnych spadków na GPW.

    Z danych za pierwsze półrocze 2015 roku można zobaczyć, że blisko 80% kapitału OFE ulokowanych jest w akcje spółek notowanych na GPW. Oznacza to kwotę równą 121 mld zł.

Tabela 1. Kapitał OFE z wyróżnieniem kapitału  ulokowanego w akcjach z krajowego rynku i                            akcjach z rynków zagranicznych.


źródło: strefainwestorow.pl


Największa część kapitału OFE ulokowanych jest w dużych spółkach z indeksu WIG20, takich jak: 
PKO BP, PKN Orlen, PZU, PGE czy KGHM.  Natomiast akcje jakie są w posiadaniu OFE stanowią ponad 10% kapitalizacji GPW.

źródło: www.gpw.pl

Biorąc pod uwagę te czynniki, nie zakładam, że nowy rząd jest w stanie nakazać OFE w bardzo krótkim czasie wyprzedać się z tak dużej ilości akcji. Natomiast jestem przekonany, że OFE w długim horyzoncie czasowym przestaną istnieć, jednak będzie to śmierć naturalna spowodowana tzw. "suwakiem". Na czym on polega? Tzw. suwak objął osoby płacące składkę na emeryturę, które po 1 lutego 2014 r. - ustawa zmieniająca system emerytalny weszła w życie - miały wiek niższy o mniej niż 10 lat od wieku emerytalnego. Środki będą przekazywane do ZUS w równych częściach do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. (źródło: www.analizy.pl). Co miesiąc na subkonto przekazywana będzie określona liczba jednostek rozrachunkowych zgromadzonych na rachunku członka OFE. W momencie uruchomienia suwaka bezpieczeństwa ZUS zaprzestaje odprowadzania składek do OFE. 
2.5 mln osób które zdecydowały się pozostać w starym systemie to zdecydowanie za mało, aby zasilać OFE znaczącymi składkami.Właśnie w ramach tzw. suwaka będzie więcej wypłat z OFE do ZUS niż wpłat do OFE w postaci nowych składek.

Podsumowując: Aktywa OFE będą więc topnieć, co w długim terminie doprowadzi do całkowitej likwidacji tych funduszy.


Podatek katastralny:


  O podatku katastralnym mówi się od blisko 20 lat. Jednak nigdy nie było na ten temat podawanych szczegółowych danych czy też prowadzonych poważnych debat. Również w czasie ostatniego półrocza temat ten nie był poruszany, co oznacza że moja analiza przedstawiona w czerwcu jest nadal aktualna. (więcej pod linkiem: Co nas czeka w 2016 roku?)


Dodruk złotówki:

  Trzecią możliwością, która w najbliższym roku może podbudować finanse publiczne jest po prostu rozpoczęcie dodruku pieniądza i ta opcja wydaje mi się najbardziej prawdopodobna. Dlaczego? Otóż podatki w naszym kraju są już wyjątkowo wysokie. Dalsze ich podwyższanie może wywołać odwrotny skutek od zamierzonego, czyli coraz mniejszy wpływ pieniędzy do budżetu państwa. Cięcie tzw. socjalu pod rządami PiS również wydaje mi się mało prawdopodobne. Według mojej opinii rozpoczęcie dodruku pieniądza jest działaniem najprostszym do wprowadzenia oraz nie wywołuje w społeczeństwie tak negatywnych emocji jak np. cięcie wydatków socjalnych, podwyżki podatków, czy też wprowadzenia nowych, jak podatek katastralny. Niestety, dodruk pieniądza powoduje wzrost tzw. cichego podatku czyli wzrostu inflacji, jednak tego już nie rozumie 90% społeczeństwa. W ciągu ostatnich dni, obserwując doniesienia medialne, możemy dojść do wniosku, że tego typu działanie jest najbliższe rządom Prawa i Sprawiedliwości. Program PiS odnoszący się do NBP mówi, że bank centralny ma wygenerować w ciągu pięciu lat 350 mld zł. Pieniądze te trafią na rachunki banków komercyjnych, które te następnie pożyczają je firmom. Jak powiedział nowy Minister Finansów Paweł Szałamacha: "Jest to narzędzie, które rozsądnie wykorzystywane, przyniesie pozytywne skutki gospodarcze. Rozumiem, że mamy traumę i utrwalone przekonanie, że bank centralny, i to bez względu na przebieg cyklu koniunkturalnego, musi dbać jedynie o wysokość inflacji, czyli koszt pieniądza. Uważam, że obecnie bez ryzyka dla stabilności naszej waluty można dołożyć kolejny punkt na liście zadań NBP – wspomaganie wzrostu gospodarczego" (źródło: biznes.pap.pl) Takim działaniem NBP wzorowałby się na Bank of England, który już od kilku lat udostępnia swoim bankom niskooprocentowanych lub nawet nieoprocentowanych kredytów.
Jednocześnie chciałbym dodać, żeby to zrobić, trzeba byłoby zmienić prezesa NBP, który będzie się poddawał presjom politycznym i zgodzi się na wpompowywanie nowego pieniądza w gospodarkę.
Jak dobrze wiemy - Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na 6-letnią kadencję. I tutaj kolejna informacja: Kadencja obecnego prezesa NBP, prof. Marka Belki kończy się z dniem 11 czerwca 2016 roku.
  Podsumowując: W przyszłym roku rząd Prawa i Sprawiedliwości zmierzy się z poważnym kłopotem w postaci braku pieniędzy na utrzymanie całego aparatu państwowego i systemu socjalnego. Dlatego też, nasi rządzący będą musieli podjąć jakieś zdecydowane kroki, by nie doprowadzić do kryzysu finansów publicznych. Na przedstawionej powyższej analizie, uważam że, nowy rząd zdecyduje się w drugiej połowie 2016 roku na rozpoczęcie dodruku złotówki, ponieważ będzie to działanie najbardziej łagodne dla społeczeństwa.13 komentarzy:

 1. W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,

  czy pozycja L na W20 zostala juz zamknieta?
  ps.1 jak czesto sa aktualizowane dane w tabeli "mój portfel"? (raz na dzien po sesji/ czy zaraz po zamknieciu pozycji)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aktualizacja nie jest zmieniana codziennie tylko po zamknięciu/otwarciu jakiejś pozycji. Tak jak pisałem wyżej, proszę, aby wpisywać swój nick albo imię, bo później ciężko dojść z kim się prowadzi rozmowę,

   Usuń
  2. ok, dzieki za odpowiedz.

   Przy okazji, jesli mozna:
   1. jaki poziom spowoduje ponowne otwarcie L/S na W20?
   2. czy mozna prosic o analize DJI wraz z kolejnym spojrzeniem na SP500?
   3. na swoim blogu prognozuje Pan potencjalne czynniki, które mogą mieć wpływ na indeksy, pytanie co Pan mysli o tym, że za kilka msc moze nastąpić fala likwidacji polisolokat (z 17 towarzystw większość już zgodziła się na wysyłanie aneksów do swoich klientów) i za ok.2-3 msc może pojawić się dodatkowy "ciężarek" na GPW...?

   pozdrawiam

   Usuń
  3. Niezły wpis. Z nowym Ministrem Szałamachą może być ciekawie bo to ultraliberał. W dzisiejszym dzienniku polskim na str.7 można przeczytać:
   "Resortem finansów pokieruje 46 - letni Paweł Szałamacha. absolwent wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz College d'Europe w Brugii, założyciel i prezes konserwatywno - liberalnego Instytutu Sobieskiego, think tanku PiS, który zasłynął z tego, że w wielu sprawach przedstawiał ekspertyzy i wnioski sprzeczne z socjalnymi hasłami głoszonymi przez czołowych działaczy PiS. Szałamacha jest współtwórcą programu gospodarczego PiS. Wcześniej doradzał m.in. przy transakcjach prywatyzacyjnych. Przez kilka lat był ekspertem ultraliberalnego Centrum im. Adama Smitha. Publikował między innymi w "Rzeczpospolitej", "Gazecie Polskiej" i "Najwyższym Czasie" Janusza Korwin - Mikkego"

   Usuń
 3. Program PiS odnoszący się do NBP mówi, że bank centralny ma wygenerować w ciągu pięciu lat 350 mld zł. Pieniądze te trafią na rachunki banków komercyjnych, które te następnie pożyczają je firmom"

  Dlaczego ten bank nie moze bezposrednio pozyczac bezprocentowo? Dlaczego taka instytucja jak bank komercyjny musi istniec? on kreuje pusty pieniadz a lichwa juz nim nie jest!!!!! przeciez wiadomym jest ze aktywa jednego banku sa aktywami drugiego - tworzy sie pentelka ktora z 1zl robi 100 lub wiecej!!! czyli kredyt na np 1mln mozna udzielic majac w banku 10000 zlotych!!!!! a lichwa od tego kredytu to conajmniej 1000 zl miesiecznie i to jest realny pieniadz.
  WTF ?
  a gdzie kasy panstwowe? czy k... to panstwo jest dla ludzi czy dla zlodziei!!!
  Przeciez to zadna tajemnica dlaczego tego nie zmienia! bo jakis artykul w konstytucji tego zabrania? To nie jest panstwo! Rzad reprezentuje obywateli ? sluzy obywatelom?
  Dodruk pieniadza zakup akcji strategicznych firm i bezprocentowe pozyczki dla pobudzenia gospodarki - i po co nam unia bzdety srety - tylko po to by banki mogly przejmowac cale panstwa w imie lichwy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może pojedz dalej - niech bank daje "pożyczki" bezzwrotne.

   Usuń
 4. Dobry wpis.
  Dodruk i początek inflacji powinny wpływać pozytywnie na wyceny akcji. Również ustawa 500+ powinna wpłynąć na zwiększenie konsumpcji. Biorą tylko te czynniki pod uwagę to rok 2016 będzie dobry dla GPW.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak wszędzie - dodruk w Polsce wzorowany najprawdopodobniej na działaniach EBC czy Banku Anglii powinien zdecydowanie pomóc polskiej giełdzie, która w takim wypadku, w końcu, po kilku latach wejdzie w trend wzrostowy.

   Usuń
 5. Tak jak pisałem w komentarzach pod poprzednim postem:
  "Od razu jednak zaznaczam, gdyby jednak prognozowana drobna korekta na pozostałych rynkach jednak wystąpiła, a indeks WIG20 wykazywał również w tym czasie słabość, pozycja Long na tym indeksie zostanie zamknięta z ręki."

  Jak widać korekta na pozostałych rynkach ma obecnie miejsce zgodnie z prognozą. Jednocześnie WIG20 wykazywał na dzisiejszej sesji również wyjątkową słabość, dlatego też zdecydowałem się zamknąć pozycje na "zero" czyli na poziomie 2004 pkt.
  Według mojej opinii, dzisiejsze spadki nadal nie przekreślają scenariusza wzrostowego w II połowie listopada i w grudniu. Pokonanie psychologicznego poziomu 2000 pkt. może oznaczać jedynie zejście po stopy i w dalszej kolejności rozpoczęcia ruchu wzrostowego. Dlatego też, jeśli rynek pozwoli to oczekiwałbym zejścia do poziomu 1960 - 1965 pkt. i tam ewentualnie szukałbym ponownie wejścia w L na WIG20.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozycja Long na indeksie WIG20 zajęta po 1962 pkt. oraz na indeksie DAX po 9500 pkt.

   Usuń
 6. Zadłużanie się nas, naszych dzieci i wnuków legalizuje art. 220 ust. 2 Konstytucji, ale o tym cisza wśród "znafców" ekonomii.

  OdpowiedzUsuń
 7. no chyba sie zatrzymamy na kolejnym wsp wig20 1770pkt jak to wybije totylko dodruk u nas moze pomoc gieldzie tylko pytanie kiedy ten dodruk u nas

  OdpowiedzUsuń