sobota, 28 lutego 2015

Analiza DAX

Szaleństwo na DAX trwa. Gdy zmienność na indeksie SP500 w ubiegłym tygodniu wynosiła mniej więcej 18 pkt. w tym czasie indeks DAX wzrósł o ponad 300 pkt. Gdy indeks SP500 zamknął się prawie na tygodniowych minimach, to indeks DAX zrobił coś zupełnie odwrotnego - zamknięcie na historycznych szczytach. Gdy w 2014 roku indeks niemiecki wykazywał słabość względem indeksu amerykańskiego, tak teraz od dwóch miesięcy jest odwrotnie. Wydaje się, że inwestorzy zza Odry opróżniają swoje portfele pod nowo wydrukowane euro...  Lecz dokąd oni zmierzają?:)


Wykres porównawczy indeksu SP500 (niebieskie i białe świeczki) i DAX (żółte świeczki)


         
    kliknij na wykres aby powiększyć

Jak widzimy na powyższym wykresie indeksy te zachowują się prawie identycznie. Fioletową, przerywaną linią zaznaczyłem miejsca w których one nachodzą na siebie. Bywały również momenty gdy indeks DAX był mocniejszy od SP500, jak również momenty gdy był znacznie słabszy.Proszę zwrócić uwagę na 2011 rok. Dynamiczne wzrosty w pierwszej połowie 2011 roku na niemieckim indeksie były odpowiednio o kilka procent większe od tych na amerykańskim. Zaś w drugiej połowie roku 2011 spadki na DAX były znacznie głębsze, niż te na SP500. W następnych latach  DAX próbował dorównać SP500, jednak każda korekta ponownie zwiększała dystans między nimi. 
Na początku bieżącego roku indeksy te zrównały się ze sobą, a w ostatnim tygodniu DAX pierwszy raz od 4 lat okazał się nawet mocniejszy w stosunku do notowań indeksu SP500.
Z pewną dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że w najbliższych tygodniach indeks DAX może okazać się znacznie mocniejszy od SP500, by później doznać głębszych spadków (analogicznie jak w 2011 roku). Przykładowo gdyby SP500 znalazł się na poziomie 2145 pkt ( +2% od obecnych notowań) to indeks DAX mógłby wzrosnąć do 12100 pkt. (+ 6% od obecnych notowań). 

Analiza indeksu DAX - interwał W1:


kliknij na wykres aby powiększyć


Analiza DAX - interwał D1:


kliknij na wykres aby powiększyć


Obecne wzrosty powinny doprowadzić indeks DAX po poziomów 11500 - 11600 pkt. (górne ograniczenie zielonego kanału). Myślę, że poziom ten zostanie osiągnięty w nadchodzącym tygodniu.
Następnie spodziewam się kilku procentowej korekty (podobnej wielkości do czterech poprzednich, niebieskich prostokątów, które są zaznaczone na wykresie). Po możliwej korekcie, oczekiwałbym w drugiej połowie marca wzrostów na historyczne szczyty - rozliczenie kontraktów terminowych (20 marca) jak i zakończenie kwartału powinno wypaść w strefie okołoszczytowych. W takim wariancie, wzrosty do 12000 pkt. będą możliwe. SP500:

Prognoza na marzec w skrócie: Wzrosty do 2130 - 2140 pkt. --------> spadki do 2010-2020 pkt. --------> Następnie wzrosty do 2140 - 2150 pkt. Więcej i bardziej szczegółowo na temat indeksu SP500 umieszczę na blogu w najbliższych dniach.


Zamknięcie pozycji na indeksie DAX:

Pozycja Short którą zająłem pod koniec stycznia została zamknięta w czwartek na stop loss o czym już wspominałem w komentarzach w poprzednim poście.

Data transakcji: 26.02.2015 r. Poziom transakcji: 11250 pkt. 


Kilka informacji odnośnie mojego stylu inwestowania: 

Jestem raczej inwestorem średnio oraz długoterminowym. Choć od czasu do czasu zdarzy się jakaś transakcja również na krótki termin. W ostatnich 2 latach głównie skupiam się na analizie indeksów. Rzadziej walut, akcji, surowców itd. Dlaczego indeksy? Uważam, że są bezpieczniejsze. Niezwykle rzadko się zdarza aby dany indeks wzrósł lub spadł  powyżej 8% w ciągu godziny czy dnia. Na akcjach danej spółki jest to dość częste.  Dlaczego nie preferuję walut? 15 styczeń bieżącego roku na CHF, wyjaśnia wiele. Jeśli odpowiednikiem indeksów będzie mały samolot pasażerki, to forex będzie dla mnie odrzutowcem:) Jeśli chodzi o kwestie dźwigni finansowej. Największa jaką używam jest to 1:5, a i taka występuje niezwykle rzadko. Niestety stosowanie zbyt dużego lewara, może się skończyć tragicznie nawet jeśli zakłada się stop loss. Dobrze muszą o tym wiedzieć inwestorzy którzy shortowali na franku w dniu 15 stycznia.Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami DK i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).


Dawid Kluska

31 komentarzy:

 1. Ponieważ w poprzednim poście pojawiło się więcej komentarzy, chciałbym zachęcić Was abyście używali imienia bądź nicka. Aby to zrobić należy kliknąć "Nazwa/adres URL" zamiast "anonimowy". W nazwie wpisać nick bądź imię, a adres pozostawić pusty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chiny obniżyły stopy procentowe i PMI jest lepszy niż oczekiwano.

  Ostatnim razem kiedy to zrobiły czyli 21 listopada DAX poszybował 2% w górę.
  Na chwile obecną każda nawet lekko pozytywna wiadomość powoduje ruch w górę.
  Zgadzam się, że powinniśmy dotrzeć do 11500-11600.
  Czas i wygląd fali 4 będzie zależał w dużej mierze od tego co SP500 nam pokaże.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sell the good news. Żaden z poziomów o jakich piszecie nie będzie miał miejsca. Ani 11600 ani 12000 czy 14000 abyście tam zrealizowali L i shorcili.


   KLF

   Usuń
  2. Bardzo wyczerpujący komentarz. Dziękuję:)

   Usuń
  3. Korekta się zaczęła jak pisal KLF ani 11600 ani więcej skoro tyle tutaj wpisów o poziomach z chmur strzepywanie przybywa na rynek automatycznie w postaci spadków hehe

   Usuń
  4. KLF nic konkretnego nie napisał. Podał swój poziom docelowy? Podał do jakiego poziomu korekta potrwa? Nie! Więc nic merytorycznego w tym nie było.

   Usuń
  5. chłopcy pisali o 10600 i wtedy korekta a potem 12000 i 14000. Oznajmiam do końca roku żaden z tych poziomów nie zostanie walnięty. Dlatego spadamy

   marku brawo !

   Jak spadniemy znów w okolice 11000 będziecie łapać L w nadziei na 12000 dobijemy do 11400-500 i znów czapa. Tak się rucha brutalnie graczy na prognozach. W dodatku dużo troli wzrostowych się pojawiło na blogach to zawsze zapowiadało strzepywanie. Autorze dalej tego nie widzisz w komentach ?

   Usuń
  6. Sugerujesz, że mam wypowiedzi swoich czytelników traktować jako antywskaźnik? Nie, dziękuje, mam inne narzędzia do analizy:)

   Usuń
  7. Nie rozumiem po co tyle jadu w waszych wypowiedziach.
   Każdy z nas stara się po prostu trochę dorobić. Wszyscy się mylą i to dosyć często ważne aby ogólny bilans wychodził na plus.

   Nie był bym sobą gdybym nie skomentował paru wypowiedzi:

   Autor pisał wyraźnie o wzroście 11500 - 600 - chyba wynik z dzisiejszego szczytu 11534.1 mieści się w tym zakresie.

   Jak tam Marku strzepało cie już?

   Panie Anonimowy możesz mi wytłumaczyć w jaki sposób ktoś mnie wyrucha dając mi zarobić na transakcji 500 punktów, bo tak to rozumię wy zbijecie do 11000 DAX-a, ja wejdę na wzrosty, a na 11500 znowu wchodzicie i robicie kolejną korektę? Mam nadzieję, że trochę większą powiedzmy do 10000 to wtedy zarobię jeszcze więcej, a w między czasie jeszcze dorobię drobnymi wchodząc na krótkie razem z wami.

   DK jeżeli moja wypowiedź według Ciebie wywoła pyskówkę możesz nie publikować komentarza.

   Usuń
 3. Krzysztof ma racje, tylko 21 listopada nie mielismy za sobą kilku sesji wzrostowych i tego 21 listopada występował o 9.00 MArio który już mamil QE obcieli stopy kolo 11.30 i faktycznie wzrosty były, ciekawe będzie otwarcie

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę ze przy tym otoczeniu makro korekta będzie maks 3%. Potem 12,500. Widac po daxie chec konsolidacji przd długoterminowym szczytem na 14000 pod koniec roku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tylko 3 % korekta, faktycznie oznaczałaby, że rynek jest bardzo silny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam pytanie ,czy okolice 12000 to Twoim zdaniem przystanek w hossie czy jej zwieńczenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już zależy głównie od USA. Jeśli moje prognozy co do SP500 i DJIA się sprawdzą to DAX nie będzie rósł gdy USA będzie spadać. A więc konkretniej, jeśli iw najbliższym miesiącu bądź dwóch prognoza co do końca hossy w USA się sprawdzi to DAX również zbliża się do zwieńczenia jej.

   Usuń
 7. Autor może mieć racje co do 12k. Na rynku kasowym widać gigantyczne blokady popytowe, które są nie do przejścia dla podaży. Jeśli rynek zejdzie w okolice 11350 to będzie to prozent dla tych, którzy przegapili pociąg. Warto być na L, podczas gdy na forach większość szorci. Wskaźnikowo akcje w DE są bardzo tanie w stosunku do USA. Myślę, że będą rosnąć nawet w przypadku głębszej korekty w USA. Rynek się wyraźnie zmienił. Korekty na DE będą płytkie po 50 pkt. Przyszedł czas na zarabianie. Warto wejść po obecnych poziomach długoterminowo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z L na długi termin to raczej bym uważał. Ale faktem jest, że mogą tam nadmuchać sporą bańkę zanim przyjdzie jakaś większa korekta (powyżej 10%).

   Usuń
  2. A może korekta na S&P (do okolic 2020) o której pisałeś, właśnie się rozpoczęła?

   Usuń
  3. Możliwe, że już się zaczęła. Dla mnie nawet byłoby lepiej bo przecież mam shorty na SP500 i DJIA.

   Usuń
  4. Z czysto technicznej analizy wynika, że i SP500 i DAX powinny zrobić jeszcze piąta falę. Dla SP500 ważny poziom to 2120 gdzie wypada 127% zniesienia spadków z grudniowego szczytu do dna z lutego. Ale z rynkiem to nigdy nie wiadomo. Ktoś musi stracić aby inni mogli zarobić.
   Na DAX-e już mnie na przykład 2x wywaliło bo za wcześnie ustawiłem się na spadki.

   Usuń
  5. Moim zdaniem wczorajsze zamknięcie poniżej 2100 to w krótkim terminie zły sygnał dla S&P.W/g mojego scenariusza idziemy teraz w kierunku 2000 a nawet niżej do 1980 (trochę strachu się przyda bykom), następnie wybijamy nowy szczyt czyli dochodzimy do górnej linii kanału w okolicach 2130-40, i albo mocna korekta albo to o czym DK pisałeś.

   Usuń
  6. Dzisiaj jeszcze jest posiedzenie EBC. Możliwe, że będą kończyć dzień jak i tydzień na szczytach, a dopiero w przyszłym tygodniu coś mocniejszego na DAX. Zobaczymy.

   Usuń
 8. http://stooq.pl/chart.html?id=1689&nr=01 widać, że wzrosty na dax są bardzo zdrowe w długim terminie. Nie widzę żadnych istotnych przeszkód dla dalszych wzrostów. Spadki osobiście uważam za wykluczone. Brak podaży i wparcie ecb.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to teraz już wiesz w co zainwestować wszystkie oszczędności.A może jeszcze jakiś kredycik pod dom i samochód, bo przecież spadki są wykluczone.

   Usuń
 9. SP500 pokazął niesamowitą moc po raz kolejny. Wsparcie na 2100 nawet nie tknięte. To bardzo byczy sygnał. Zastanawiam się czy taka korekta wystarczy, żeby teraz iść w stronę 2200?

  OdpowiedzUsuń
 10. Faktycznie ładne odbicie, ale DAX już tak ładnie się nie odbił więc może wreszcie jakaś korekta lokalna się szykuje

  OdpowiedzUsuń
 11. akumulacja przed wybiciem w górę. Podbieram trochę L na zachodnie pod wyskok do końca marca.

  foxik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myslisz ze wyskok na 2300 jest mozliwy?

   Usuń
 12. Dzisiaj i niedźwiadki pokazały, że wychodzą ze snu zimowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na razie to nic nie pokazały, chyba że jarasz sie 1% spadkiem po takim wzroście

   Usuń
 13. zaczynamy rajd w górę. Właśnie dobrałem L na sp 500, dax i w20. Jak sp 500 zrobi 2180-2200 to reszta będzie 2 razy wyżej :) oby do maja jak zawsze do maja rośnie.

  Wojto

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapraszam do komentowania pod nowym postem: Podwyżki stóp procentowych.

  http://myalterfinance.blogspot.com/2015/03/podwyzki-stop-procentowych.html

  OdpowiedzUsuń