czwartek, 16 czerwca 2016

Czy to już panika? Przed nami jeszcze 10% - 12% spadki.

Analiza techniczna indeksu WIG20 - interwał W1


Najważniejszy polski indeks WIG20 pozostaje w długoterminowym kanale spadkowym. W okresie styczeń – kwiecień mieliśmy do czynienia z średnioterminową korektą w trendzie spadkowym. Znaczący opór zlokalizowany na poziomie 2000 pkt. powstrzymał szarżę byków. Od przełomu marca i kwietnia powróciliśmy do spadków.

Gdzie zatem możemy wypatrywać dna długoterminowego trendu spadkowego? Pomocna będzie tutaj równość korekt. Gdyby spadki zapoczątkowane w maju ubiegłego roku miałyby przybrać podobną formę jak te z okresu maj 2011 – maj 2012 to obecny dołek powinien wypaść na poziomie 1560-1570 pkt. w czerwcu bądź w lipcu. Siłę tego wsparcia potwierdza również dolne ograniczenie wspomnianego długoterminowego kanału spadkowego.
Analiza techniczna indeksu MWIG40 - interwał W1:

Indeks MWIG40 również pozostaje pod presją sprzedających. Biorąc pod uwagę bilans tegorocznej zwyżki, miejsca do realizacji jest sporo. Celem powinny być spadki do lokalnego wsparcia zlokalizowanego na poziomie 3200 pkt. Ewentualne przełamanie tej bariery popytowej może oznaczać pogłębienie spadków i test szczytu z 2011 roku. Oznacza to spadki do psychologicznego wsparcia zlokalizowane na 3000 pkt. W takim przypadku należy również zwrócić uwagę na równość korekt AB=CD.
Analiza techniczna indeksu WIG - interwał W1

Główny Warszawski Indeks Giełdowy (WIG) pozostaje w długoterminowym, szerokim kanale wzrostowym. Obecnie jego dolne ograniczenie wypada na poziomie 42 800 pkt. i jest wielce prawdopodobne, że wkrótce zostanie ono przetestowane. Teoretycznie z tego miejsca powinniśmy rozpocząć wzrosty w kierunku górnego ograniczenia wspomnianego kanału, co może oznaczać nowe szczyty hossy. Jednak biorąc pod uwagę analizę techniczną powyższych indeksów (WIG20 i MWIG40) spadki do poziomu 42 800 pkt. w przypadku indeksu WIG mogą okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji możliwe jest zejście szerokiego WIG-u w kierunku psychologicznej bariery 40 000 pkt. To właśnie spadki do tego poziomu będą równe tym z roku 2011.
Podsumowując: Zgodnie z powyższą analizą trzech najważniejszych polskich indeksów powinniśmy się spodziewać kontynuacji spadków w średnim terminie, które mogą wynieść 10% - 12%.
Dawid Kluska
Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

50 komentarzy:

 1. W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawid na jakim portalu jeszcze piszesz artukuły i analizy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://analizy.investio.pl/

   http://blog.squaber.com/

   Usuń
  2. Zdecydowałem się zamknąć pozycję short na WIG20 (trzymaną od 1 kwietnia) po 1755 pkt. Zysk 221 pkt. Również zdecydowałem się zamknąć pozycję short na indeks DJIA po 17750 pkt. Zysk 100 pkt.

   Usuń
  3. Widzę, zamykałeś przed Brexitem. Kto by pomyślał, że jednak wyjdą :)

   Usuń
 3. A czemu.?przecież cały czas wierzysz w spadki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest kwestia wiary. Wolałem zrealizować zyskowne pozycje. Jeśli chodzi o WIG20 to będę odnawiał pozycje short w okolicy 1850 pkt. (oczywiście jeśli tam w najbliższym czasie dojdą).

   PS. Przypominam, że celem minimum jaki sobie założyłem dla zamkniętej ostatnio pozycji short to było 1800 pkt. Także cel zrealizowany.

   Usuń
 4. Dawidzie, ale tak realnie uważasz, że lecimy dalej czy to już jest koniec spadków i lecimy ku górze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli BREXIT będzie to wiadomo - mocno w dół. Jeśli nie będzie to kilka dni w górę, a potem się zobaczy. Obecnie widzę silne opory na DAX (10550 pkt.), S&P500 (2140 pkt.), Nikkei czy WIG20. Jeśli brexitu nie będzie to pewnie szybko się tam znajdziemy i ewentualnie będę wtedy odnawiał pozycje short.

   Usuń
  2. Decyzje będe podejmował nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu, gdy już opadnie kurz referendum brytyjskiego.

   Usuń
 5. A jakie opory na wig stawiasz jeśli nie będzie BREXIT

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myśle, że okolice tegorocznych szczytów są możliwe. Ale na dzień dzisiejszy to jest wróżenie z fusów szczerze mówiąc:)

   Usuń
  2. A więc jednak BREXIT. Przypominam również, że już w najbliższą niedziele odbędą się wybory w Hiszpanii. Wygrana Brexitu, może mieć wpływ na to, że Hiszpanie oddadzą swoje głosy w kierunku np. skrajnej i populistycznej partii Podemos. Pisałem o tym tutaj ---------> http://analizy.investio.pl/wybory-w-hiszpanii-kolejnym-czynnikiem-ryzyka-w-nadchodzacych-dniach/

   Usuń
  3. Jednak wygrał Rajoy w Hiszpanii, a i sam Brexit wydaje mi się, że jest trochę wyolbrzymiony. To wszystko jeszcze będzie się długo ciągnęło i raczej większość już mamy w cenach (patrz casus Ukrainy i wojny z Rosją) Myślę, że może być jeszcze z jedno lub dwa tąpnięcia np. po wyborach szefa partii u konserwatystów.

   Dlatego ja pozycjonuje się pod long ale nieduże pozycje. Wciąż ciąży polityk krajowa i radosna twórczość ustaw dotycząca podatków i polityki gospodarczej.

   Usuń
  4. Pojawił się nowy czynnik ryzyka na GPW - demontaż OFE. Przypominam również o sytuacji w Chinach...

   Usuń
 6. teraz złoto do 1480 tak sądze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brakuje mi jeszcze na dobicie:
  1. Erdogan zrywa umowę z UE z sprawe uchodźców.
  2. W niedzielnych (hiszpańskich) wyborach bardzo wysokie wyniki osiąga antyunijna partia Podemos.
  3. Grecja oznajmia, że nie będzie podejmować rzadnych oszczędności jeśli władze unijne nie obniżą jej długu publiczneg

  OdpowiedzUsuń
 8. Dawidzie, jakie posunięcia inwestycyjne sugerujesz w tym momencie? Czy krótkoterminowa inwestycja (około miesiąca) w fundusz short (Altus)oraz jakiś fundusz złota jest wg Ciebie dobrym pomysłem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam się zbytnio na funduszach inwestycyjnych. Perspektywa miesiąca to raczej średni termin niż krótki. Jeśli inwestujesz tylko w funduszach inwestycyjnych do na Twoim miejscu czekałbym na jeszcze niższe ceny i wszedł długoterminowo w pozycję long np. na akcjach rynków wschodzących.

   Usuń
 9. Tak, inwestuję tylko w fundusze. Dziękuję za odpowiedź, przemyślę to. Przy okazji gratuluję świetnego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dawidzie napisałem Anonimowemu rynki wschodzące. Praktycznie Polska również jest brana pod uwagę jako rynek wschodzący. Czy np ta opcja również wchodzi w grę ? Jak oceniasz teraz zejście naszego indeksu po znanych nam wydarzeniach.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dawid, jak obecnie widzisz DJIA? Na horyzoncie widac ostatnie minima (styczen/luty 2016...). Podtrzymujesz przylaczenie sie do rynku w tym tygodniu (jesli tak, to S czy L), czy poczekasz do minimów i tam poszukasz okazji na zajecie L-ki? Na kiedy planujesz nowy wpis z aktualna analiza calego rynku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowa analiza pojawiła się na portalu dla którego również piszę - http://analizy.investio.pl/analiza-glownych-swiatowych-indeksow/

   Nie wiele ona zmienia z tym co umieściłem na swoim blogu. W średnim terminie dalej widzę spadki.

   Usuń
 12. Dawidzie, jak dalej oceniasz Wig Patrząc od dziś ? mnie się wydaję ze już koniec spadków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Aksamitka @maciek. Przepraszam za nieudzielenie odpowiedzi na Wasze pytania sprzed tygodnia z powodu urlopu.

   Usuń
 13. Dawidzie :P nic się nie stało :P Także z niecierpliwością czekamy na odp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na WIG20 wsparcie na poziomie 1640 pkt. Opór 1750 pkt. Długoterminowe dno nadal prognozuje w okolicach 1570 pkt.

   Usuń
 14. Odnośnie wcześniejszych wypowiedzi - po co inwestować w złoto skoro mamy Bitcoina? Może warto skupić się na 'nowościach', które mają potencjał i stoją coraz wyżej. Co o tym sądzisz? Interesujesz się tym tematem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje zainteresowanie Bitcoinem jest na obecną chwilę tylko teoretyczne - przeczytane dwie książki z tej tematyki. Bitcoin jest dla mnie jednak inwestycją dość ryzykowną. Biorąc pod uwagę, że alternatywne waluty to przyszłość, to skąd pewność, że Bitcoin będzie nadal tą przodującą walutą skoro jest ich kilkadziesiąt jeśli nie setki.

   PS. Zawsze można zrobić dywersyfikację portfela - zainwestować i w złoto i w Bitcoina:)

   Usuń
 15. A jak byś oceniał złoto i ropę ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ropa możliwe spadek do 42 $. Dzisiejsza sesja pokazuje siłę podaży. Złoto w średnim terminie dalej w górę.

   Usuń
  2. Zdecydowałem się zająć pozycję short na indeks S%P500 po 2088 pkt.
   Take Profit: 1810 pkt.
   SL: 2140 pkt.

   Usuń
  3. Ja również na S&P500, short @ 2110 i cel 1960 :)
   ZObaczymy

   Usuń
 16. Dobrze zrozumiałem że SP wg Ciebie leci na 1810 pkt? Tzn taką masz prognozę. Na zlocie widać że robi się spadkowa 5 myślę że dojdziemy do 1300 i dalej w górę. Masz podobne spojrzenie.? W sumie są też dobre dane z rynku pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecna prognoza taka właśnie jest - 1810 pkt. ma S&P500 w średnim terminie.

   Usuń
  2. Chyba za szybko zajeta pozycja, patrzac na to co sie dzieje. Kapitał ucieka z Europy do USA, ciągną tam te indeksy za uszy tak, że granie na S może być zgubne... Ja czekam na zajecie pozycji S na DJIA, dzis zblizyli sie na futures do 18074 (18081 to szczyt z 20.04.2016), dodatkowy wyszli z kanału (ciekawe jak się to zamknie...). Na razie to jednak wyglada na kierunek północ i 18381...zobaczymy co pokaże przyszły tydzien i początek wyników za Q2 - 11.07 - poniedziałek. Obawiam sie, ze dopiero koncówka lipca moze wskazac jakiś dłuższy trend (FED, Włochy i tamtejsze banki, może coś z Chin znowu wypłynie na poczatku sierpnia). Zobaczymy. Na razie jestem z boku...

   Usuń
 17. Szanowny Dawidzie, w sumie zastanawiam się, co to znaczy krotki termin, średni i długi. Chodzi mi dokładnie o czas. Dla mnie krótki termin to miesiąc, średni 3 mc, długi 6 do roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie wygląda to tak: Krótki termin do 1 mc, średni 1-4 mc. Długi 5-x mc.

   Najczęściej zawieram transakcje średnioterminowe chyba że pozycja zostanie zamknięta na SL lub wcześniej z ręki.

   Usuń
 18. Dawid, S&P500 all time high, nowe rekordy.. stop loss zagrożony..? Ja shortowałem wyżej niż Ty ale nie podoba mi się obecny rozwój sytuacji...

  Zastanawiam się, kiedy odezwie się echo brexitu lub coś podobnego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie pozycja zamknięta z ręki po 2128 pkt. Na obecną chwilę czekam poza rynkiem.

   Usuń
 19. Dawid mój wykres WIG W1 liniowy pokazuje, że spadki mogły się już skończyć.
  http://prntscr.com/bsb8kc
  Obecnie jesteśmy na oporze 45000 (1750 na WIG20) którego z marszu, mam nadzieję, nie pokonamy bo wszystko wczoraj i dzisiaj sprzedałem. Jeśli tak rozwinie się scenariusz będę oczekiwał na 1725(WIG20) powtórnego ataku w górę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem długoterminowe dno zostanie jeszcze pogłębione na WIG20, ale w nowej analizie jednak możliwa jest kontynuacja korekty wzrostowej.

   Usuń
 20. Dawidzie, jak byś oceniał Ropę dalej , a co za tym idzie Rosję ? Patrząc na świeczki Rosja powinna dotrzeć do 1080 pkt wkoncu, a ropa maks 59 pkt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla ropy typu Brent znaczące wsparcie wypada w przedziale 42 - 43$. Natomiast opór na poziomie 52.50$.

   Usuń
 21. Dawid kiedy można liczyć na aktualną prognozę bo wiele sie zmieniło od Twojej ostatniej prognozy, w USA trwają wzrosty po ścianie strachu i czy dopiero poziom 2194 jest w stanie go zatrzymać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejna analiza indeksów zostanie przedstawiona w niedziele bądź w poniedziałek.

   Usuń
 22. Dawidzie czy cały czas w średnim terminie oceniasz SP500 po 1800 pkt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alternatywny scenariusz dla indeksów zostanie przedstawiony w najbliższym czasie.

   Usuń
 23. Bardzo cenne informacje, post czyta się przyjemnie i szybko :)

  OdpowiedzUsuń