sobota, 27 czerwca 2015

Grecka odyseja...

Jeszcze w połowie upływającego tygodnia wydawało się, że na sobotnim spotkaniu Grecji z Eurogrupą dojdzie do porozumienia. Rzeczywistość okazała się jednak odmienna.

Początek miał miejsce w momencie gdy Grecja zerwała negocjacje pomimo tego, że europejscy przywódcy (Francja, Niemcy) byli skłonni się porozumieć. Premier Grecji Aleksis Cipras poprosił o przedłużenie pakietu pomocowego do końca lipca, a następnie zwołał referendum na 5 lipca, w którym to obywatele mają się wypowiedzieć czy są za przyjęciem pakietu pomocowego. (Muszę przyznać, że ruch premiera Ciprasa jest bardzo odważny i jednocześnie genialny. Oczywiście Eurogrupa odrzuciła prośbę Grecji o przedłużenie pakietu pomocowego o miesiąc (myślę, że premier Grecji przewidział, że tak się stanie) co w efekcie oznacza, że program pomocowy wygaśnie w nocy 30 czerwca.
Czy to również oznacza, że 1 lipca Grecja będzie już bankrutem i czeka ją szybkie wyjście ze strefy euro? Otóż nie. Grecja będzie postrzegana jako „dłużnik”, nie jako „bankrut”, a prezes MFW, Christine Lagarde będzie miała 30 dni do poinformowania Zarządu MFW o zalegającej spłacie kredytu.
Jest to analogiczna sytuacja do dłużnika spłacającego kredyt. Przypuśćmy, że kredytobiorca ma kilka kredytów, które nagle przestaje spłacać np. z powodu utraty pracy. Pierwszą rzeczą jaką powinien zrobić to skontaktować się z przedstawicielem banku w celu zaproponowania restrukturyzacji zadłużenia, czyli po prostu wydłużenia czasu spłaty kredytu (to właśnie zrobił Cipras proponując przedłużenie pakietu pomocowego do końca lipca). W przypadku niedotrzymania przez kredytobiorcę warunków udzielenia kredytu albo w razie utraty przez kredytobiorcę zdolności kredytowej bank może wypowiedzieć umowę kredytu, a termin wypowiedzenia wynosi 30 dni.
Podsumowując: Brak spłaty i wygaśnięcie programu pomocowego 30 czerwca, nie będzie oznaczać jeszcze formalnego bankructwa Grecji. Premier Aleksis Cipras najprawdopodobniej wykorzysta te 30 dni właśnie m.in. w celu przeprowadzenia referendum, a następnie wznowienia negocjacji. MFW oraz europejskie instytucje chcą od Aten przede wszystkim większych cięć emerytur i  pensji. Dlatego też, większość greków najprawdopodobniej wypowie się negatywnie 5 lipca. 
Ta sprytna zagrywka premiera Grecji zmniejsza w pewnym sensie odpowiedzialność przed narodem w przypadku ostatecznego fiaska rozmów, a z drugiej strony stawia A.Merkel i F. Hollande pod ścianą. To właśnie teraz piłka jest po stronie Niemiec i Francji. "Jak donosi Guardian brytyjski premier David Cameron po cichu sugerował unijnym liderom scenariusz opuszczenia przez Grecję strefy euro, jako najlepszy scenariusz dla tamtejszej gospodarki. Jednak nie spotkało się to z uznaniem europejskich liderów." (źródło: tradebeat.pl) Również nadal aktualne są wypowiedzi niemieckich polityków sprzed kilku tygodni: "celem rządu w Berlinie od początku było utrzymanie jedności strefy euro i nic się w tej sprawie nie zmieniło". Z drugiej strony brak spłaty obligacji w lipcu na kwotę 3.5 mld euro oznacza zamrożenie płynności, która jest dostarczana przez EBC w ramach programu ELA, a to może znów grozić niewypłacalnością greckich banków. Dlatego też, z pewną dozą prawdopodobieństwa można zakładać, że w połowie  lipca przedstawiciele władz Grecji oraz Eurogrupa wznowią negocjacje co może skutkować porozumieniem. 

Podsumowując: Tak jak pisałem już w styczniu na łamach bloga w art. Czy Grecja wystąpi ze strefy euro? "Cała gra między Grecją a UE będzie się toczyć w ramach negocjacji politycznych." Czy wygra opcja pierwsza czyli Grexit jako mniejsze zło, czy też nadal pod przewodnictwem A.Merkel projekt unii walutowej będzie jak najdłużej podtrzymywany z Grecją na pokładzie - o tym przekonamy się w przeciągu kilku tygodni.

Jak obecna sytuacja może wpłynąć na rynki finansowe?


a.)  DAX:

Prawie miesiąc temu przedstawiłem swoją długoterminową prognozę dotyczącą indeksu DAX w której to prognozowałem spadki do poziomu 10800 pkt. następnie wakacyjne wzrosty na nowe szczyty i dopiero na jasień mocniejsza korekta.

" Po zakończeniu obecnej korekty, spodziewałbym się jeszcze jednego ruchu wzrostowego z celem dojścia do szczytów hossy na poziomie 12400 pkt. lub nawet kilkuprocentowego pobicia rekordów hossy. Po zakończeniu wakacyjnych wzrostów, oczekiwałbym nadejścia większej korekty na globalnych rynkach finansowych. W takim wypadku prognozuję zejście indeksu DAX do poziomu 9800 - 9900 pkt. gdzie wypada dolne ograniczenie długoterminowego kanału wzrostowego"

Niestety po dzisiejszych informacjach odnośnie braku porozumienia między Grecją, a Eurogrupą odnoszę wrażenie, że już w lipcu - sierpniu, a nie dopiero na jesieni możemy mieć do czynienia z korektą rzędu 20% - 25%, a więc do prognozowanego wsparcia na poziomie 9800 - 9900 pkt. a nawet jeszcze niżej czyli do poziomu 9600 pkt. gdzie wypada obecnie dolne ograniczenie długoterminowego kanału wzrostowego.kliknij na wykres aby powiększyć


b.) WIG20:

Odnośnie indeksu WIG20 podtrzymuję prognozę. Spadki do poziomu 2260 - 2270 pkt. gdzie wypada dolne ograniczenie w formacji trójkąta, a następnie ponowne wzrosty do górnego ograniczenia. W przypadku jednak wybicia dołem z formacji trójkąta, możliwe spadki nawet do 2020 pkt.


kliknij na wykres aby powiększyć


c.) SP&500:

W przypadku indeksu amerykańskiego spodziewałbym się (w wariancie korekcyjnym) spadków do poziomu 2030 pkt. (czerwony prostokąt na wykresie) lub niżej 2000 pkt. (niebieski prostokąt na wykresie) gdzie również wypada linia trendu wzrostowego.kliknij na wykres aby powiększyćPS.
Stop Loss na indeksie DAX został podwyższony z poziomu 10850 pkt. do 11000 pkt. na piątkowej sesji. Jeśli obecna sytuacja odnośnie braku porozumienia między Grecją a Eurogrupą nie ulegnie zmianie do otwarcia rynków finansowych to pozycję zamykam z ręki .Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami DK i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).


40 komentarzy:

 1. W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.

  OdpowiedzUsuń
 2. A jaki scenariusz dla Hang Seng?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Scenariusz opisany w poście Analiza WIG20 i Hang Semg nadal obowiązuje.

   http://myalterfinance.blogspot.com/2015/06/analiza-indeksu-wig20-oraz-hang-seng.html

   Negatywny wpływ Grecji może być mocno osłabiony na rynki azjatyckie ze względu na informację o obniżeniu stóp procentowych w Chinach przez Ludowy Bank Chin


   Usuń
 3. Zastanawiające jest to, czemu premier grecji nie zarządził tego referendum wcześniej. Przecież mógł to zrobić np. 2 tygodnie temu... Ewidentnie widać, że nie chodzi tu tylko o samo referendum.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Mimo fiaska negocjacji nt. przedłużenia wygasającego we wtorek programu pomocowego dla Aten, Grecja nadal jest członkiem strefy euro - podkreślają ministrowie finansów państw strefy euro oraz unijny komisarz ds. euro."

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe czemu USA ma oberwac przez Grecje, DAX z 9 z przodu ? jestes totalnym amatorem... dobrze ze nie slucham zadnych analitykow bo bylbym dawca kapitalu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O pojawił się niejaki qba, jeszcze większy mistrz niż bartlomiejczak, prawdziwy profesjonalista, najlepszy trader wszech czasów.

   Usuń
 6. Dawid dzieki za wpis. Bardzo ciekawa analiza. Jesli rynki się mają przejmować dalej Grecja to w poniedziałek powinna byc niezła luka i test 10800 jeszcze w tym tygodniu

  OdpowiedzUsuń
 7. Nawet, jeśli luka w dół, to i tak według mnie pierwsze minuty próba szybkiego wyciągania i później może dalej w dół zleży jaką luką się otworzy..heh Grecy pewnie napierda...na forexie na bęc by odrobić spłaty i manewrują rykiem taki Joke P

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzisiejsze luki zakończyły zapewne żywot wielu inwestorów, takie naturalne oczyszczenie rynku:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak się używa zbyt dużą dźwignię to tak można faktycznie kończyć...

   Usuń
  2. Przemawia przez Ciebie pycha.
   Ja co prawda rano żałowałem, że przed "łikędem" skróciłem S i trzymam nadal, ale nigdy nie cieszę się z "naturalnie oczyszczanego rynku" bo mam świadomość, że też jestem tym planktonem, którym żywi się klika z WS, a który próbuje wyszarpać małą część dla siebie. Myślę (i mam nadzieję), że większość czytających zgodzi się ze mną.
   Pozdrowienia i szacunek dla gospodarza (jedziemy na tym samym wózku :)

   Usuń
  3. To komentarz do set

   Usuń
 9. Jean-Claude Juncker powiedział dzisiaj - "W dalszym ciągu chcemy porozumienia z Grecją" oraz " wyjście Grecji ze strefy euro nigdy nie będzie rozwiązaniem".

  Dlatego jeszcze raz przypomnę: To w jakim stanie jest Grecja z ekonomicznego punktu widzenia = bankructwo i wyjście ze strefy euro. Jednak cały projekt powstania unii walutowej oraz samo wejście do niej Grecji było projektem politycznym i tak zostanie jeszcze przez jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. 5 lipca referendum w Grecji, po którym rząd Grecji oraz Eurogrupa powinny wrócić do negocjacji.

   2. Natomiast kluczowym dniem powinien być 20 lipca kiedy to Grecja będzie musiała wykupić od EBC obligacje o wartości 3,5 mld euro. Pewnym jest, że bez pomocy z zewnątrz Grecji może się to nie udać. Dlatego też uważam, że do tego czasu powinna na rynkach finansowych występować duża zmienność.

   Usuń
 10. Na dzisiejszej sesji zamknąłem z ręki Longi na DAX na poziomie 11.175 pkt. a więc zysk wyniósł 360 pkt. Natomiast na indeksie Hang Seng pozycja została zamknięta na Stop Loss, a więc można powiedzieć, że transakcja na zero.
  Zastanawiałem się dzisiaj czy nie brać S na DAX i grać pod przedstawiony we wpisie scenariusz, jednak zdecydowałem, że zostaje poza rynkiem.
  PS. Nadal posiadam shorty na SP500.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę że masz głowę i czytam Ciebie od dawna , póki co twoje spostrzeżenia dały mi sporo podpowiedzi i inne spojrzenie na rynki akcji ...a czy mógłbyś coś Dawid powiedzieć o akcjach mediclgorithmics i 01cybaton ? Interesują mnie te akcje bo pierwsze jakby żyły tym czym powinny żyć czyli spółką nie rynkiem a 01 to strzał w to co Unia wymusza na nas w najbliższych latach czyli ekologiaa

   Usuń
  2. PS.
   Stop Loss na indeksie DAX został podwyższony z poziomu 10850 pkt. do 11000 pkt. na piątkowej sesji. Jeśli obecna sytuacja odnośnie braku porozumienia między Grecją a Eurogrupą nie ulegnie zmianie do otwarcia rynków finansowych to pozycję zamykam z ręki .


   jakies cuda pan pisze

   Usuń
  3. Nie wiem w czym problem. Napisałem że stop loss został podwyższony z 10850 do 11000 na PIĄTKOWEJ sesji, ale dalej napisałem, że będę zamykał jednak pozycję z ręki i tak też dzisiaj zrobiłem.

   Usuń
  4. Może chodzi o to, że DAX otworzył się na poziomie 10.974 (ja tak miałem)

   Usuń
  5. Na piątkowej sesji przed weekendem podwyższyłem stopa na 11000 pkt. jednak w sobotę gdy się dowiedziałem, że z porozumienia między Grecją a Eurogrupą nici wiedziałem, że kurs się otworzy nisko. W niedziele notowania przedsesyjne to potwierdziły. Dlatego też, wcześniej czyli już w sobotę, zdanie zmieniłem i zdecydowałem się zamykać pozycję z ręki na jak najwyższym poziomie, a nie na sl.

   Usuń
 11. jeżeli na DAxie to ma być fala 4 to chyba już zaczyna robić się trochę za duża , i chyba o nowym szczycie na Dax można zapomnieć

  OdpowiedzUsuń
 12. Dawid,a jak widzisz XU 100?

  OdpowiedzUsuń
 13. "jeżeli na DAxie to ma być fala 4 to chyba już zaczyna robić się trochę za duża , i chyba o nowym szczycie na Dax można zapomnieć"

  Możliwy zasięg tej czwórki to 10660-10700 więc jest jeszcze miejsce na spadek.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten premier od oliwek jeszcze tak wydyma EU, że umorzą im z połowę długu, aby tylko zostali w tym tworze. Chłop ma jaja i widać, na lewo nie bierze od tych cwaniaków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też biorę taką opcję pod uwagę. A wtedy po głębokiej korekcie nadejdą mocne wzrosty.

   Usuń
 15. to że Grecji musza umorzyć połowę to każdy wie bo inaczej się spłacić nie da , ja myślę że Grecy chcą wydymać unie kolejny raz , wezmą kasę a i tak nic nie będą robić jak zawsze od lat , a unia za długo to przeciągała i teraz też nie wiedzą co mają zrobić , bo za rogiem kolejni bankruci ,

  OdpowiedzUsuń
 16. Helmut ma ochotę iść w górę, powinien do 11500-600 dojść, zaopatrzyłem się w L na tą okoliczność.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Najnowszy sondaż wskazuje, że 37% osób chce głosować na "tak", a 46% na "nie". 17% osób odpowiedziało "nie wiem". Sondaż wczoraj przeprowadziła instytucja Pro Rata. Poprzedni sondaż z weekendu wskazywał na wynik 37% na "tak", 57% na "nie"

   http://tradebeat.pl/kolejne-sondaze-z-grecji

   Usuń
  2. Mają problem domknąć lukę na kontraktach na DAX z poniedziałku. Poziom 11300 pkt. stanowi opór. Gdyby jutro rynek jednak pokazywał słabość (nie przekroczy 11300 pkt.) najprawdopodobniej biorę S-ki. Się zobaczy...:)

   Usuń
 17. ale co pan panie Dawidzie bierze S-ki na weekend na DAXa , czy warto tak ryzykować ,

  ciekawi mnie jeszcze dlaczego na S&P ma pan krótką a na Daxa grał pan długą , przecież te rynki chyba nie będą szły przeciwko sobie ,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem ryzyko większe niż zazwyczaj, dlatego krótki Stop Loss.
   A co do krótkiej na SP500 a długiej na DAX proszę spojrzeć na wcześniejsze wpisy, wszystko jest opisane.

   Usuń
  2. ale co Tobie da krótki SL przy ewentualnej kosmicznej luce, ja tam na weekendy przy takich dziwnych wydarzeniach to nie zostaje bo to loteria.

   Usuń
  3. Myślisz, że będzie +5% w poniedziałek?

   Usuń
  4. Nie wiem ile będzie ale nawet jak +2% by było to ten stop już za krótki nie będzie, o to mi chodzi. Ogólnie to znów sie nic jeszcze nie wyjaśni nawet po referendum i tej opowieści będą następne tomy, za jakiś czas.

   Usuń
  5. "Zdaniem ekspertów MFW Grecji potrzebna jest redukcja długu oraz - od października do 2018 roku - 50 mld euro w ramach nowego programu pomocowego.
   Fundusz ocenia też, że nawet jeśli Grecy wrócą do reformatorskiej polityki, a gospodarka zostanie pchnięta na ścieżkę wzrostu, "konieczne będzie przedłużenie w znaczącym stopniu pakietu pomocowego".

   źródło: http://biznes.onet.pl/wiadomosci/ue/mfw-grecja-potrzebuje-przedluzenia-pakietu-pomocowego-redukcji-dlugu/4xbqex

   Usuń
 18. niestety wygląda na to że po tym wpisie o krótkim STOPie pan Dawid pokazał nam co prezentuje sobą , kolejny wirtualny gracz , co ma krótki STOP do 5 % luki ?

  panie Dawidzie na lewarowanym ryku to nie ma co myśleć a raczej przewidywać prawdopodobieństwo zarobku , a ryzyko w poniedziałek jest ogromne złej pozycji ale pan jak zwykle pewnie będzie miał krótki STOP po czym z ręki zamknie pan z mega zyskiem , pozdrawiam i już nie przeszkadzam , wszystko wiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie anonimowy a napisałem, że zająłem pozycję na DAX? Widać w tabelce na stronie głównej że mam pozycję zajętą? Jeśli nie wychodzi ci na giełdzie to nie wyżywaj się na blogach. Może pływanie, bieganie albo kobiety i wino? :)

   Usuń
 19. "Raport MFW z 2011 roku oceniał koszty Grexitu (wyjścia Grecji z unii walutowej) dla globalnej gospodarki na bilion dolarów. Rok później oszacował je na 1,2 biliona euro - przypomina.
  "Grecja leży w najbardziej niestabilnym regionie Europy" - przypomina "FA". Już teraz widoczne są oznaki, że kryzys z Grecji przeniesie się na system bankowy krajów bałkańskich. "Załamanie w Grecji podsyci i tak już rosnące napięcia w południowo-wschodniej Europie". Należy też pamiętać o "flircie Grecji z Rosją i nieustannych staraniach prezydenta Władimira Putina, mających na celu zasianie niezgody w Unii Europejskiej" - argumentuje "FA".
  Konsekwencje polityczne Grexitu mogą być poważniejsze niż jego skutki finansowe. "Najczarniejszy scenariusz to taki, że słaba i wyobcowana Grecja stanie się +wolnym elektronem+ (...), a największym przegranym okaże się europejska integracja" - ostrzega "FA".

  "Jedynym wyjściem jest redukcja długu Grecji w zamian za głębokie, strukturalne reformy".

  źródło: http://biznes.onet.pl/wiadomosci/finanse/ile-wynosi-zadluzenie-grecji-i-czy-stawka-sa-tylko-pieniadze/wps51h

  OdpowiedzUsuń