niedziela, 14 czerwca 2015

Analiza indeksu WIG20 oraz Hang Seng

Hang Seng:

Prawie miesiąc temu na łamach tego bloga opisałem możliwy scenariusz jaki czeka nas na indeksie Hang Seng:

"Indeks ten na początku kwietnia wybił się górą z kanału trendowego co średnioterminowo powinno przyspieszyć wzrosty na tym indeksie. Obecnie możemy mieć jednak do czynienia ze spadkami, aby przetestować górne ograniczenie tego kanału."  (całość tutaj)

Dokładnie tydzień po przedstawieniu powyższej analizy został ustanowiony tegoroczny szczyt na indeksie Hang Seng, po którym to rozpoczęła się prognozowana przeze mnie korekta.


kliknij na wykres aby powiększyć

W mijającym tygodniu (10 czerwca) kurs indeksu przetestował, a następnie odbił się od prognozowanego górnego ograniczenia kanału wzrostowego. W średnim terminie spodziewam się kontynuacji ruchu wzrostowego z możliwymi nowymi szczytami, jednak zanim to nastąpi, możliwe, że kurs spadnie i przetestuje jeszcze raz dno korekty z 10 czerwca.


WIG20:

Jeśli chodzi o nasz rodzimy indeks WIG20 sytuacja również wygląda interesująco. Oczywiście można się tutaj doszukiwać różnych innych formacji, jednak czy warto to robić? Proszę spojrzeć jak idealnie kurs indeksu odbił się od górnego ograniczenia trójkąta na przełomie maja i czerwca.


kliknij na wykres aby powiększyć


To właśnie na początku czerwca kurs indeksu WIG20 wszedł w kilkutygodniową korektę, która trwa aż do dzisiaj. Myślę, że w przeciągu kilku/kilkunastu dni powinniśmy przetestować poziom 2270 - 2290 pkt. gdzie wypada dolne ograniczenie we wspomnianym trójkącie oraz ważne wsparcie od którego już kilkukrotnie kurs się odbijał (zaznaczone na wykresie kolorem czarnym).
Po zakończeniu obecnej korekty spodziewam się ruchu wzrostowego w okresie wakacji do poziomu 2520 - 2530 pkt., a więc ponownie do górnego ograniczenia w trójkącie.


PS. Na jednym z wymienionych powyżej indeksów posiadam otwartą pozycję:

    Indeks HANG SENG:
    Pozycja: Long
    Poziom transakcji: 25970 pkt.
    Poziom Stop Loss: przeniesiony na 26000 pkt.


Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami DK i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

33 komentarze:

 1. W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pytanie w sprawie naszego rodzimego indeksu WIG20 Będziesz otwierał pozycję długą dopiero przy poziomie 2270-2270 ? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli tam dojdziemy w najbliższych kilkunastu dniach to tak. Ewentualnie rozważam okolice 2300 pkt. Wcześniej nie wchodzę.

   Usuń
 3. wszystko pod warunkiem że nie będzie upadłości Grecji a to zdaje się już pewne. pytanie tylko kiedy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z przedstawionym w poprzednim poście scenariuszem na większe spadki przyjdzie nam poczekać jeszcze około 3-4 miesięcy. I właśnie wymienionym jednym z 3 możliwych przyczyn spadków powakacyjnych mogą być problemy w Strefie Euro (czytaj Grecja).
   Być może będzie to podobna sytuacja do Rosji z 1998 roku, która to otrzymała na początku lipca 1998 roku pożyczkę od MFW i Banku Światowego, a niecałe 2 miesiące później, pomimo tej pożyczki, była już bankrutem.

   Usuń
  2. DK nie myślisz że gdyby obawiano się o strefę euro to euro/usd powinna pikować i juz dawno ponizej parytetu ? a tu odwrotnie rosnie

   Usuń
  3. euro jest teraz w korekcie, tylko w korekcie jak na razie

   Usuń
  4. Podsumowując sytuację na indeksie DAX:

   1. Pod koniec maja na blogu napisałem: "Tak jak wspominałem, jeśli rynek pozwoli to oczekuję na pozycję Long przy 10800 pkt."

   2. Gdy 9 czerwca notowania indeksu DAX spadły do poziomu 10850 pkt. teoretycznie cel korekty został osiągnięty. 10 i 11 czerwca doświadczyliśmy dynamicznych wzrostów. 12 czerwca napisałem na blogu: " Liczę jednak na jeszcze jeden spadek notowań DAX-a do poziomu 10700 - 10800 pkt. coś jak między 30 kwietniem a 7 maja ( spadek, odbicie i pogłębienie spadków)."

   4. Również 12 czerwca napisałem: "Za tydzień w piątek wypada wygasanie serii kontraktów terminowych (19 czerwiec).
   Podobnie było gdy wygasały serie kontraktów terminowych w grudniu.
   Korekta się skończyła na DAX 16 grudnia, a dzień trzech wiedźm wypadł 19 grudnia. Podobnie zakończenie korekty rozpoczętej w wakacje wypadło w połowie miesiąca (16 października). Można teoretycznie przyjąć, że przed nami jeszcze jeden ruch spadkowy, a dołek powinien wypaść w okolicy 16 czerwca. Zobaczymy czy tak będzie..."

   5. Dziś mamy właśnie 16 czerwca. Rano indeks DAX pogłębił dołek z 9 czerwca, ponownie dotknął dolnego ograniczenia w kanale spadkowym, w pełni osiągnął poziomy które wyznaczyłem jako koniec korekty, a następnie odbił się dynamicznie od tych poziomów i zakończył dzień formacją młota!

   6. Wszystko wskazuje na to, że przed nami wzrostowa fala nr. 5
   Według moich wstępnych analiz powinna się ona zakończyć pod koniec wakacji na poziomie 12800 pkt. Szczegółowo jednak będę się temu przyglądał w następnych dniach.

   Usuń
  5. Chciałbym również dodać, że zająłem dzisiaj pozycję Long na indeksie DAX z poziomu 10815 pkt. Stop Loss: 10550 pkt. Cel transakcji: 12800 pkt.

   Usuń
  6. Jednocześnie zdecydowałem się zamknąć swoją długoterminową pozycję Short na indeksie DJIA, którą założyłem w grudniu ubiegłego roku! Poziom zamknięcia transakcji 17645 pkt. a więc zysk to 155 pkt.
   Powód? Liczę na jeszcze jeden ruch w górę na tym indeksie i dopiero tam, będę próbował jeszcze raz wejść w shorty. Jeśli jednak okazałoby się, że spadki w najbliższych dniach/tygodniach będą kontynuowane to zostanę bez pozycji na indeksie DJIA.

   PS. Przypominam, że nadal posiadam pozycję short na indeksie SP500 zajętą również w grudniu ubiegłego roku, którą zdecydowałem się jednak nie zamykać na dzisiejszej sesji.

   Usuń
  7. DK gratuluje 10815 L, fiu fiu pieknie sie wstrzeliles. Pasy zapiete i czekamy na 12800 :-). Zastanawiam sie tylko co w weekend ogłoszą. Jak bankructwo to spora luka w poniedzialek, jak podpisanie porozumienia to też luka :-) a euro nie boi sie żadnych z powyższych

   Usuń
  8. Dzisiejsza sesja jednak trochę zaskoczyła. Gdyby powyższy scenariusz się jednak nie sprawdził to następne wsparcie na poziomie 10400 pkt. Dlatego też zdecydowałem się przesunąć SL na 10650 pkt. i gdyby mnie z niego wywaliło to wchodzę ponownie w Longi na poziomie 10400 pkt.

   Usuń
  9. A co do Grecji: Myślę, że już w trakcie piątkowej sesji będą chodzić plotki (w stylu Grecja uratowana), a rynki na to będą reagować wzrostami.

   Analiza dotycząca Grecji z 12 stycznia nadal się wiele nie zmienia:

   http://myalterfinance.blogspot.com/2015/01/grecja-wystapi-ze-strefy-euro.html

   Usuń
 4. Utrzymujac S na sp i L na dax.. oczekujesz,ze te rynki rozjada sie we dwie strony?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Pozycja na SP500 została zajęta pół roku temu i jest to pozycja długoterminowa. Pozycja na DAX została zajęta wczoraj i jest to pozycja krótko lub średnioterminowa.

   Usuń
 5. Rozumiem:) tak podejrzewałam :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wygląda na to że jednak wzrosty. DK trafiłeś z tym 10815 pkt. Gratulacje.

  OdpowiedzUsuń
 7. DK pukneli w 11300 na DAXie jutro piatek. Jakie plany w zakresie L na Daxie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzrosty do 11500 - 11600 pkt (jest to górne ograniczenie kanału spadkowego). Jeśli tam dojdziemy to przebijamy ten kanał spadkowy i dalej w górę (nowe szczyty?) albo powrót do spadków. Bardziej mnie przekonuje opcja 1, czyli, że to już koniec korekty i przed nami wakacyjne wzrosty. Jednak w tym momencie mogę być nie obiektywny, ponieważ mam już pozycję Long na DAX:)

   Usuń
  2. moze by jak mówisz, ja jednak zamykam nie wiadomo co wymyślą w weekend

   Usuń
  3. "Shanghai Composite: -6,42%

   Końcówka tygodnia przyniosła prawdziwą masakrę w Szanghaju. Indeks w perspektywie całego tygodnia stracił ponad 13%. Spadki to oczywiście efekt obaw o restrykcje ze strony regulatorów w Pekinie, którzy po ostatniej hossie boją się o bańkę na chińskich indeksach."

   Usuń
  4. Proszę zobaczyć co się działo dokładnie 8 lat temu, również w czerwcu na indeksie Shanghai Composite: gwałtowna korekta, a następnie 4 miesiące dynamicznych wzrostów. Myślę, że teraz będzie podobnie. Jeśli już chińscy studenci inwestują masowo na giełdzie to zrobi się z tego potężna bańka, a później twarde lądowanie...

   Usuń
 8. O, tabelka z pozycjami sie pojawiła, teraz wszystko w jednym miejscu i jest porządek. Tylko teraz jest jeden minus dla Ciebie bo oszołomy będą miały od razu na na tacy podaną pożywkę do komentowania jakie to są beznadziejne pozycje, źle zajęte, zły Sl, itd. Będziesz musiał to psychicznie wytrzymać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdaje sobie z tego sprawę dlatego też miałem wątpliwości czy ją umieszczać na blogu. Na szczęście umiem odróżnić krytykę właściwą od typowego trollowania i mam nadzieję, że specjalnie to nie wpłynie na moją psychikę.

   Usuń
  2. Ja to ogólnie nie kumam tych mistrzów, którzy są takim znawcami i mYlionerami giełdowymi, oceniają innych jak to chujowo grają ale swoich misternych zagrań jakoś nie pokazują... Najlepsi są ci, którzy opowiadają o zagraniach ale dopiero po zamknięciu, oczywiście na mega zysku hehe Internety dają takim loser'om możliwość poczuć się wielkimi trader'ami.

   Usuń
 9. dopóki na DAXie są nowe dołki i niższe szczyty to granie L to jest to czego nie powinno się robić , no ale wirtualnie to wszystko gra i buczy , nawet przetrzymywanie pół roku stratnej pozycji i płacenie codziennie punktów swapowych za to ,a w góę żadna 5tka czyli impuls nie poszedł więc pod co to zagranie pod łapanie dołka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To kiedy będziesz wchodził na DAX jeśli można wiedzieć? 11800 czy 12000 pkt.? Może jeszcze ciut wyżej jak ja będę wychodził? A co do SP500. Dzisiaj jest troszkę stratna, a tydzień temu była troszkę zyskowna i tak od pół roku... Na prawdę widać bardzo mocny trend wzrostowy.

   PS. Przypominam, że pozycja na SP500 (w przeciwieństwie do obecnej pozycji na DAX) była zakładana długoterminowo.

   Usuń
 10. Helmut powinien skorekcić trochę bo złapią zadyszkę ci od popytu i będzie kłopot.

  OdpowiedzUsuń
 11. Możliwe, że tak będzie. Poziom Stop Loss został przesunięty na 10850 pkt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 800 pkt w 3 dni to trochę dużo nawet jak na daxa, lepiej żeby jakąś nawet mizerną korektę odwalili. Jak pojadą dalej bez korekty podobnym tempem to będzie piękny podkład pod grubą zwałe

   Usuń
  2. Na 11200 - 11300 pkt. spodziewałbym się zakończenia tej "mizernej korekty", a od piątku powrót do wzrostu (gdy Eurogrupa się dogada z Grecją)

   Usuń
 12. Niech już tych od oliwek problem, niby rozwiążą bo rynki robią z tego wielką sprawę, pomimo iż każdy wie że nieroby to bankrut! Ile można zamieszania z tym robić...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawie się zapowiada w poniedziałek...
   Wygląda na to, że może być grany scenariusz alternatywny czyli spadki do 10400 pkt. lub nawet niżej 9800 - 10000 pkt. Więcej napiszę jutro.

   Usuń