sobota, 23 kwietnia 2016

Hossa na amerykańskim dolarze i jej wpływ na globalny cykl koniunkturalny

Hossa na amerykańskim dolarze i jej wpływ na globalny cykl koniunkturalny - artykuł dla investio.pl


            Dolar amerykański pozostaje najważniejszą walutą świata w której to odbywa się międzynarodowy handel, a jego udział w rezerwach walutowych banków centralnych na świecie jest nadal ogromny. Wiele zjawisk w otaczającym nas świecie zachodzi w sposób powtarzalny. Również waluty czy też giełda, które to są powiązane z sytuacją gospodarczą poszczególnych krajów mają tendencję do wykazywania cykliczności. Z tego względu zmienność amerykańskiego dolara jako waluty rezerwowej świata ma znaczący wpływ na przebieg globalnego cyklu koniunkturalnego.

Mocny dolar i jego wpływ na gospodarki krajów wschodzących


Na długoterminowym wykresie EUR/USD można dostrzec trzy formacje szczytowe głowy i ramion. Pierwsza formacja z lat 80-tych, druga z przełomu lat 90-tych, oraz trzecia sprzed kilku lat. 

Oczywiście ktoś może się zastanawiać jak można było stworzyć wykres EUR/USD z lat 70-tych czy 80-tych jeśli wtedy euro jeszcze nie funkcjonowało. Otóż wykres powstał z przeliczenia koszyka walut.

W dwóch wcześniejszych przypadkach gdy kurs przełamał linię szyi omawianej formacji głowy i ramion, mieliśmy do czynienia ze spadkiem notowań EUR/USD mniej więcej o 0.39.
Ciekawym jest również fakt, że w obydwu tych przypadkach spadek trwał 4 lata.

Spadek po przełamaniu linii szyi z poziomu 1.00 do 0.57 w latach 1981-1985.
Spadek po przełamaniu linii szyi z poziomu 1.20 do 0.82 w latach 1997-2001.

W ostatnich kilku latach można było zobaczyć na wykresie EUR/USD ponowne tworzenie się formacji głowy i ramion gdzie linia szyi przebiegała na poziomie 1.22

Jeśli proporcje z lat 80-tych i 90-tych zostaną zachowane skala spadku będzie ogromna, a kurs EUR/USD powinien się zatrzymać dopiero znacząco poniżej 0.90!


Najpierw jednak kontynuacja korekty w średnim terminie

W ostatnich kilku miesiącach mamy do czynienia z cofnięciem się notowań dolara w stosunku do euro. Przypomina to korektę z roku 1998 (zaznaczoną na wykresie powyżej),
kiedy to FED nie dość, że zaprzestał cyklu podwyżek stóp procentowych to w dodatku zdecydował się na ich obniżenie, by chronić gospodarkę przed skutkami kryzysu azjatyckiego. Z podobną analogią mamy do czynienia obecnie. Wielu członków FOMC uznało, że wobec zawirowań na świecie spowodowanych głównie spowolnieniem chińskiej gospodarki, lepiej poczekać z podwyżką. Rynek natomiast wycenia najbliższe zacieśnienie polityki pieniężnej dopiero na czerwiec 2017 roku ( według kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych).

Patrząc na analizę techniczną wykresu EUR/USD można zauważyć, że kurs w ubiegłym roku dynamicznie przebił linię trendu wzrostowego. W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z konsolidacją i próbą ponownego jej przetestowania. Gdyby ten scenariusz miał się zmaterializować to wzrost notowań EUR/USD może sięgnąć nawet do okolic 1.19-1.20.
Oznaczałoby to również przetestowanie linii szyi wspomnianej już formacji RGR.
Dopiero z tych poziomów spodziewałbym się powrotu hossy na amerykańskim dolarze. Byłaby to identyczna sytuacja jak w roku 1998!Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).autor: Dawid Kluska
8 komentarzy:

 1. W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że Cię posłuchałem i posprzedawałem akcje. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 3. mWIG dzienne
  http://prnt.sc/ax07zh
  ostatnie cztery swiece, to formacja wierzchołkowa - nagrobek ?
  Spadkowa jutrzejsza świeca to potwierdzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. KGHM na linii trendu
  http://prnt.sc/axto0f
  macd tyg. histogram spada, Dawid niedźwiedziem, świat się wali, strach brać.

  OdpowiedzUsuń
 5. EUR/USD
  Wygląda bardzo sensownie co napisałeś
  http://prnt.sc/b0igwg
  Co zrobić przy potwierdzeniu scenariusza 1,22 , ze złotówkami ?
  Pewnie zakup USD, fizyczny w kantorze czy wirtualne kontrakty ? Myślałeś już o tym ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o kantory to nie interesowałem się dotąd z ich ofertami, więc nawet z ciekawości przydałoby się zobaczyć i sprawdzić.

   Usuń
  2. Twoja koncepcja aktualna.
   Potwierdzenie osłabienia USD, czyli wzmocnienia EUR/USD:

   ......W tygodniu zakończonym 3 maja liczba pozycji krótkich ze strony spekulantów wzrosła do poziomu 35 204 kontraktów, co jest najwyższym poziomem od września 2014 roku, a z kolei dynamika przyrostu "shortów", która wyniosła 6010 kontraktów (z poziomu 29 194 tydzień wcześniej) jest najwyższą od końca maja 2015 roku. Tymczasem pozycje długie zostały zwiększone w relacji tygodniowej o 3 854 kontrakty do poziomu 44 378.

   Takie zmiany w pozycjonowaniu największych spekulacyjnych graczy na rynku terminowym doprowadziły do tego, że liczba pozycji długich netto spadła poniżej poziomu 10 000 kontraktów, wynosząc 3 maja 9174 sztuki. Jest to najniższa wartość "net long" od czerwca 2014 roku.

   Warto dodać, że faza potencjalnej dystrybucji dolara trwa już od marca 2015 roku, gdyż wtedy obserwowaliśmy apogeum przewagi pozycji długich w dolarze nad krótkimi, która wynosiła 81 270 kontraktów. Oznacza to, że w terminie od marca 2015 do maja 2016 "net longi" zostały zredukowane o 88 proc.

   Całość na stronie http://stooq.pl/n/?f=1049706

   Usuń