poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Srebro wraca do łask?

całość artykułu pod linkiem:Srebro wraca do łask - Investio.pl'


Czy to już dobry moment na inwestycję w srebro? Tylko od początku roku srebro podrożało o przeszło 16%. Po ponad czterech latach spadków cen, zainteresowanie metalami szlachetnymi, powoli zaczyna wracać do łask inwestorów. Ewentualny powrót niepewności na światowych giełdach związanych z Chinami czy też referendum w sprawie BREXIT-u mogą znacząco wspierać notowania srebra, bowiem zarówno złoto jak i srebro postrzegane są jako bezpieczna przystań i dobry sposób na zabezpieczenie kapitału.

Analiza fundamentalna:W przypadku złota przemysłowe wykorzystanie stanowi tylko 10 % całkowitego popytu na ten kruszec. Natomiast w przypadku srebra większość corocznych zakupów ma przeznaczenie przemysłowe. W ostatnich latach wynosiło średnio 60 – 65 %. Coraz więcej zastosowań srebra powoduje, że zwiększa się zapotrzebowanie na ten metal. To oznacza zwiększający się popyt. Srebro ma zastosowanie w takich produktach jak: telefony, samochody, komputery, leki czy ostatnio baterie słoneczne. Sama tylko energetyka słoneczna zużywa już w tym momencie około 5 -6 % rocznej podaży srebra. Biorąc pod uwagę plany zwiększenia produkcji energii elektrycznej pochodzącej z energii słonecznej głównie w Chinach i Japonii w najbliższych latach możemy spodziewać się nawet podwojenia popytu na srebro do produkcji paneli słonecznych. W ostatnich dwóch latach wśród inwestorów rośnie również zainteresowanie srebrem w postaci sztabek czy też monet. W tym momencie chciałbym przypomnieć sytuację z lipca ubiegłego roku, kiedy to mennica amerykańska US Mint wstrzymała na miesiąc hurtową sprzedaż srebrnych monet bulionowych z powodu braku towaru. Jakby tego było mało, ilość dostępnego srebra będzie się zmniejszać ze względu na jego przynajmniej częściowo nieodwracalne zużycie. To spowoduje mniejszą podaż, pomimo zwiększającego się popytu. Takie połączanie oznacza przynajmniej pod względem fundamentalnym wzrost cen.Pomimo tak dobrych perspektyw srebra od strony fundamentalnej nie musi się to przełożyć na bardziej krótkoterminowe notowania kontraktów terminowych.

Analiza techniczna:Na nieco zapomnianym przez media i inwestorów rynku srebra pojawił się na interwale tygodniowym techniczny sygnał zapowiadający silne wzrosty cen białego metalu. Otóż srebro na początku lutego pokonało linię trendu spadkowego biegnącą od sierpnia 2013 roku. Obecnie notowania srebra przetestowały pierwszy znaczący opór na poziomie 16.34 $ za uncję. Jeżeli stronie popytowej uda się w najbliższych dniach/tygodniach zdecydowanie pokonać wspomniany opór, może to oznaczać, że długoterminowe dno cen srebra zostało już wyznaczone i po kilku latach czeka nas zmiana trendu na wzrostowy.całość artykułu pod linkiem: Srebro wraca do łask? - Investio.pl


Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).


autor: Dawid Kluska

15 komentarzy:

 1. W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Te same argumenty na srebrze podawano 6-8 lat temu. Fundamentalnie srebro od 2008 roku powinno iść w górę a zdarzył się dramat.

  Tym bardziej odgwizdanie spadków na srebrze w momencie kiedy stopy w USA idą w górę jest chyba trochę za wczesne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ropa pod względem fundamentalnym powyżej 100 $ również była uważana od x lat za zbyt drogą ze względy na zbyt dużą podaż surowca (głównie łupki + mniejszy popyt Chin od 2012 roku), ale spadki dopiero przyszły w roku 2014 i 2015.

   A to że mają w planach podnosić stopy procentowe w USA nie ma dla mnie żadnego znaczenia. W 2010, 2011, 2012 itd. mówiło się, że złoto i srebro będą rosnąć bo FED i inne banki centralne mocno drukują. A faktycznie nic takiego nie miało miejsca gdyż ceny złota i srebra mocno spadły w tych latach.

   Usuń
 3. Zamknąłem shorta 1917 pkt. Nie czuję tych spadków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupiłem trochę akcji, chyba się przestawiam na inwestowanie.
   Na celowniku KGHM.
   http://prnt.sc/atp4sx

   Usuń
  2. Zakup akcji spekulacyjnie czy na długi termin?

   Usuń
  3. Short na DAX po 10230 pkt.

   Usuń
  4. Jak bozia da to na długi termin, chociaż u mnie SL-e są ciasne.

   Zaczynam patrzeć byczo na rynek. Zabawmy się w Elliota, wiem nie lubisz, ale spróbujmy FDAX :
   http://prnt.sc/au2d7l
   wygląda logicznie.
   S&P dlaczego miałby ustanawiać teraz trzeci dołek, przedłużając korektę ? Prostsze byłoby a-b-c .Rozumiem, że FED się uspokoił, ale Draghi szaleje, a to naczynia połączone.
   http://prnt.sc/au2lxz
   http://prnt.sc/au2ily
   Nie upieram się, ale mi głupio jak sWIG ucieka, mWIG pewnie wychodzi z kanału, a my na shortach.
   W portfelu, po wczoraj PKO, ASSECOPOL, AMREST i KGHM.

   Jakby się nie udało, to jak na wstępie, SL-e postawione ciasno.


   Jakby co,

   Usuń
  5. W tym problem, że taki układ fal widzi każdy... a ja już go prognozowałem we wrześniu ubiegłego roku.

   http://myalterfinance.blogspot.com/2015/09/jaka-bedzie-jesien-na-globalnych.html

   2. W maju i czerwcu jest sporo możliwych czynników które moga spowodować powrót zmienności na rynkach:

   - Ewentualne wybory w Hiszpanii 26 czerwca.
   - Kolejne problemy z Grecją
   - referendum w sprawie BREXIT-u
   - no i Chiny, wielka zagadka.


   Usuń
  6. We wrześniu jeszcze o tobie nie wiedziałem. Myślałem, że piątą falę to ja tylko zauważyłem ;) .
   PKO, ORLEN zamknięte na SL.
   Pozostałe ładnie sobie poradziły, z KGHM włącznie.
   Zamykam całą resztę, rynek trochę wykupiony, Ty na krótkiej więc popatrzę z boku.

   Usuń
  7. Jeśli chodzi o akcje to ja mam zamiar kupić i trzymać, nawet na bardzo długi termin (2-3 lata), ale to po jakiejś korekcie, bo obecnie już rynek jest wykupiony. A moja krótka pozycja na WIG20 "kisi się" już dość długo. Cały czas chodzą od 1900 - 2000 pkt.

   Usuń
 4. Krótka na Dax już zamknięta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jedna z najszybciej zamkniętych pozycji, ale strata nie mała bo 65 pkt.

   Usuń
  2. Bez przesady 65 pkt na Daxie to mała wtopa.

   Usuń
 5. kryzys dollara przed wyborami-bubel- uciekajcie z bankow, akcji i do skarpety, sluchajcie ekonomistow z hameryki (meltdown america economy - youtube) a nie profrsurrow, doktorow z bulandii - te nieuki nie maja zielonego pojecia co nadejdzie juz pod koniec wrzesnia...

  OdpowiedzUsuń