wtorek, 5 kwietnia 2016

Analiza WIG20 + KGHM

W nocy polskiego czasu opublikowane zostaną dane z Chin - indeksy PMI dla sektora usług. Nie skupiają one takiego zainteresowania wśród inwestorów tak jak np. dane PMI z sektora przemysłowego. Jednak po dzisiejszej silnej wyprzedaży, która to zagościła szczególnie na rynkach europejskich, w przypadku pojawienia się rozczarowujących danych PMI z Państwa Środka fala wyprzedaży może być kontynuowana. Ewentualne słabe dane z chińskiej gospodarki mogą się odbić na cenach miedzi, od których to głównie zależą notowania KGHM.


Analiza techniczna KGHM - interwał D1:W ostatnich dniach marca notowania KGHM osiągnęły lokalne maksimum na poziomie 80 zł. (79.30 zł). Poziom ten to nie przypadek. Właśnie w tym miejscu wypada linia trendu spadkowego zaznaczona na wykresie kolorem czerwonym oraz średnia SMA z 200 dni. Należy również wspomnieć o wskaźniku RSI, który w marcu znacząco przekroczył 70 pkt. co świadczy na mocne wykupienie rynku. W ostatnich kilku dniach notowania KGHM powróciły do spadków, zgodnie z długoterminowym trendem. Gdyby w najbliższych dniach poziom 70 zł nie powstrzymał napierającej podaży, to kolejne wsparcie wypada w okolicach 65 zł. Gdyby i to wsparcie zostało pokonane celem tych spadków będą najprawdopodobniej nowe kilkuletnie minima. Ale na tak pesymistyczny scenariusz jeszcze za wcześniej.

WIG20 - interwał D1:Indeks WIG20 w dalszym ciągu znajduje się w średnioterminowym kanale wzrostowym. Jednak na poziomie 1994 pkt. wypada pierwszy bardzo znaczący opór, który to może na dłuższy czas powstrzymać wzrosty zapoczątkowane w drugiej połowie stycznia. Mam tutaj na myśli zniesienie 38.2% całej fali spadkowej zapoczątkowanej na tym indeksie w maju 2015 roku. Skala dzisiejszych spadków niebezpiecznie zbliżyła nas do dolnego ograniczenia wspomnianego średnioterminowego kanału wzrostowego. Na tym poziomie (1912 pkt.) wypada również silna strefa wsparcia. Po osiągnięciu tego poziomu powinniśmy powrócić do wzrostów. Gdyby jednak okazało się, że wsparcie to zostanie zdecydowanie pokonane to fala wyprzedaży może być znacznie większa, a nawet może to oznaczać powrót indeksu do długoterminowego trendu spadkowego!


PS. Pozycje short na indeks WIG20 z poziomu 1976 pkt. nadal posiadam. Stop Loss został na dzisiejszej sesji przesunięty, a więc pozycja jest już zabezpieczona na poziomie 1976 pkt.


Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).


Autor: Dawid Kluska


13 komentarzy:

 1. W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.

  OdpowiedzUsuń
 2. A nowe dołki tak, jak przewidywałeś Dawidzie bierzesz jeszcze pod uwagę ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to jeden z scenariuszy, ale na tą chwilę raczej alternatywny niż preferowany. Zobaczymy jak się sytuacja będzie rozwijać. Tak samo z KGHM. Gdyby spadki były głębokie to jak wspominałem już 2-3 miesiące temu - długoterminowe wsparcie jest w okolicach 42 - 44 zł.

   Usuń
 3. Na dzień dobry gratulacje z dobrym wejściem w shorta.

  A propos DAX-a, myślę, że przed nami jeden miesiąc spadków, następnie powrót do oporu na 10 000 pkt, gdzie wykres spotka się też z linią trendu spadkowego.
  Dawid, myślisz, że można oczekiwać analogii, którą zaznaczyłem czerwonym okienkiem ?
  http://prntscr.com/aot3jv
  WIG20 - widać relatywną siłę w porównaniu z DAX-em.
  http://prntscr.com/aotene
  więc oczekuję, że WIG20 odda np. 50% ostatnich wzrostów i następnie poprawi ostatni szczyt
  http://prntscr.com/aotfhy
  Siłę potwierdza pozytywna dywergencja MACD.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczekiwać takiej analogii oczywiście można, ale bardzo mnie w ostatnich kilku/kilkunastu dniach dziwiła słabość DAX porównując do S&P500. Wiec gdyby S&P500 wykonał jakąś mocniejszą korektę to pytanie gdzie będzie wtedy DAX?
   Co do WIG20 przypominam, że długoterminowy trend jest nadal spadkowy, a w okolicach 1990 - 2020 pkt. wypada bardzo dużo zniesień, oporów czy innych takich:)

   Usuń
 4. Dawidzie, myślisz, ze teraz od dzisiejszych poziomów wig wróci do 2000 czy raczej teraz pogłęgi np do 1700 pkt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Średnioterminowy kanał wzrostowy (zaznaczony na wykresie kolorem fioletowym) najprawdopodobniej zostanie wyłamany. Na obecną chwilę również wygląda na to, że wsparcie na poziomie 1910 - 1912 pkt. może nie zostać wybronione. WIG20 "chodzi" podobnie jak ropa czy też EUR/USD. Ropa dziś rano odbiła się od ważnego oporu, tak jak i EUR/USD. Spadająca ropa i EUR/USD oznacza również spadki na WIG20. Więc raczej spadki na ten moment, chociaż więcej można będzie powiedzieć po zamknięciu się dzisiejszego dnia jak i jutro tygodnia.

   Usuń
 5. "W przyszłym tygodniu rozpoczyna się sezon publikacji zysków za I kwartał w stanach Zjednoczonych i mimo iż S&P 500 znajduje się blisko maksimów, rynek szykuje się na najgorszy sezon od czasu kryzysu z 2009 r."

  OdpowiedzUsuń
 6. Szukam miejsca na shorta
  http://prntscr.com/aqsrwl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jak udało się? Ja miałem ustawione zlecenie oczekujące po 1937 pkt. więc nie weszło.

   Usuń
  2. Niestety, czekałem wyżej - 1935.
   Trochę zmylił mnie wyskok zaznaczony czerwonym kółkiem,
   http://prntscr.com/ar804p
   a dodatkowo ujemna baza. Myślę, że ujemna baza pozwoli na jeszcze jedno podejście indeksu. Jesteśmy na wsparciu, tak łatwo nie poleci.
   http://prntscr.com/ar84mt
   A jeśli już to 50 pkt niżej kolejne wsparcia. Indeksy w drugiej linii spokojne. Jeśli się nie udało dostać cukierka jak Dawid :-) , to teraz trzeba być cierpliwym.

   Usuń
 7. Dawid przy jakim poziomie bedziesz brał zysk z pozycji krótkiej na W20
  Jak twoim zdaniem wyglada Dax, zejdziemy jeszcze niżej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Około 1800 pkt. to TP dla WIG20. DAX właśnie od wczoraj męczy się z oporem na poziomie 9750 - 9800 pkt. Także trzeba czekać na wybicie z krótkoterminowej konsolidacji.

   Usuń