poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Analiza walut cz. 5

EURUSD:

Zaczynamy analizę od głównej pary walutowej EurUsd, która jak zakładaliśmy podczas ostatniej analizy dokonała korekty w okolice 1.1065, by później powrócić do trendu wzrostowego, po napotkaniu oporów przy 1.133 nastąpiła kolejna korekta spadkowa. Sterfa oporowa 1.133 pokonana została w ostatni dzień marca, i na interwale H4 wystąpiło potwierdzenie pokonania strefy poprzez zamknięcie delikatnej świecy wzrostowej z pokaźnym dolnym cieniem. Najbliższa strefa oporowa to okolice 1.147 wynikająca z historycznego zachowania ceny w przeszłości, dodatkowo wspierana przez fibo 161.8% ostatniej korekty spadkowej. Te okolice mogą dawać okazje do zawierania nowych pozycji krótkich.
USDJPY 

USDJPY nadal walczy ze wsparciem przy 111, poruszając się w trendzie bocznym z lekkim nastawieniem na południe. Na interwale cztero-godzinnym widzimy kolejne pokonanie strefy 112.2 i kolejną próbę trwałego przebicia strefy wsparcia 111.0. Oczekujemy wyraźnego przebicia tej strefy, lub sygnałów odwrócenia w jej okolicach.
AUDUSD

AudUsd wciąż znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Po pokonaniu strefy 0.758 para walutowa powróciła do dalszych ruchów wzrostowych, jednak pierwsza próba przebicia była krótkotrwała, ponieważ cena powróciła pod strefę oporową. Drugie przebicie strefy oporowej 29.03 zostało potwierdzone przez odbicie od strefy „od góry” - formacją objęcia  hossy. Utrzymujemy nastawienie pro-wzrostowe, a najbliższa strefa oporowa znajduje się w okolicach 0.781.USDCHF:

Analizując parę UsdChf na interwale dziennym zauważamy słabnącą siłę popytu, a co raz większą moc po stronie podaży. Po Pokonaniu strefy ~0.980, cena odbiła się od ostatniego dołka z połowy marca by wykonać korektę wzrostową potwierdzając pokonaną strefę wsparcia odbiciem od niej „od dołu”. Na interwale H4 zauważamy jak rozciągnięte w czasie są ruchy wzrostowe, zauważamy w nich brak siły i zdecydowania, a z drugiej strony świece spadkowe są zdecydowane posiadające długie body. W przypadku dalszych spadków najbliższa strefa wsparciowa znajduję się w okolicach 0.85, a w przypadku odreagowania reakcji ceny możemy się spodziewać w okolicach 0.966, jako obrony pokonanego wsparcia.

Dodatkowo na wykresie dziennym, zauważamy krótką świecę charakteryzującą niezdecydowanie na rynku - po 6-ściu świecach spadkowych, a trzy z nich posiadających długi dolny knot oznaczać może przynajmniej krótkotrwałe odreagowanie ruchów spadkowych. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt zakończenia miesiąca, oraz publikację danych NFP, co mogło wpłynąć na finalny kształt tej świecy.
USDPLN:

Od połowy stycznia zauważamy stopniowe umacnianie się złotówki w stosunku do dolara amerykańskiego. Pokonanie strefy wsparcia w okolicach 3.846 zostało książkowo potwierdzone poprzez odbicie od tej strefy od dołu – dodatkowo pojawiła się formacja spadkowa – spadająca gwiazda (interwał dzienny). Najbliższe wsparcie to okolice 3.72, a w przypadku dużej siły podaży możliwe nawet poziomy 3.65, gdzie możemy spodziewać się reakcji ceny, oraz możemy szukać okazji do zawierania pozycji długich, przynajmniej w krótkim terminie.
Na interwale czterogodzinnym również widzimy pokonanie kolejnej strefy wsparcia (3.772) oraz potwierdzające odbicie od strefy dołem i silny ruch spadkowy.
Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autor: Technical Analyst8 komentarzy:

 1. W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam.
  Jak wg Ciebie zachowaja sie pary usdchf i usdpln w dluzszym terminie?
  Od jakiegos czasu obserwuje wymiane zdan na pokrewnym blogu i scieranie sie pogladow czy dolar zobaczy jeszcze bliskie okolice 4 pln czy tez juz nie. Interesuje mnie dluzsza perspektywa czasowa, do splacenia kredytu w chf zostalo mi jeszcze 6 lat. Kumulujac kapital glownie w usd (i nieco w pln) chcialbym zakonczyc splate kredytu w stosunkowo najlepszym dla pary usdchf momencie.
  Dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 3. Technical Analyst4 kwietnia 2016 19:32

  Witam,
  Miesięcznie UsdPln mocno spadkowo, świeca marcowa to blisko 270 pipsów ruchu na południe, jednak 50 pipsów niżej mamy silne wsparcie, na pewno jakaś korekta w górę się pojawi, czy będą to okolice 3.85 czy impet spadków się utrzyma na prawdę ciężko powiedzieć w tak szerokiej perspektywie. Obecnie raczej nastawienie spadkowe, chociaż jak wspominałem, 3.67 może powstrzymać obecną fale spadkową i spowodować przynajmniej średnioterminowe odbicie.

  UsdChf dość podobnie, po 4romiesięcznej walce w okolicach 1.02 pokazała siłę strona podażowa wyrysowując mocną świecę miesięczną. Zauważamy od listopada słabnącą siłę kupujących ( na interwale tygodniowym dobrze to widać) i co raz pewniejsze i szybsze zejścia na nowe średnioterminowe minima.

  Pozdrawiam.
  TA

  OdpowiedzUsuń
 4. A złoto nie chce zejść poniżej 1212 do 1170. Raczej będzie ostatni górka 1300 pkt. A wy jak sądzicie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spadki na giełdach to wzrosty na złocie - trzeba się do tego ponownie przyzwyczajać. Wsparcie na poziomie 1185 - 1190 pkt.

   Usuń
 5. Cześć,
  mam pytanie co sądzisz o dollar index i euro, z tego co można zauważyć teraz na wykresach to negatywnie ze sobą korelują. Masz jakiś pomysł? Może jakieś czynniki makro wpływają na takie zachowania. Zostawiam jeszcze poniżej wykres do zobrazowania.
  http://stooq.pl/q/?s=eur_i&d=20160405&c=5y&t=l&a=ln&b=0&r=usd_i

  Pozdrawiam
  Bart212

  OdpowiedzUsuń
 6. Technical Analyst5 kwietnia 2016 17:20

  Złoto średnioterminowo mamy korekte na południe. Myślę że możemy nawet wejść w okolice szczytu z 15 października 2015 aby potwierdzić przebicie tego szczytu (~1190).
  TA

  OdpowiedzUsuń
 7. Stop Loss na WIG20 przesunięty z poziomu 2030 pkt. na 1976 pkt. A więc w przypadku ewentualnego powrotu tego indeksu do wzrostów w najbliższych czasie pozycja jest już zabezpieczona.

  OdpowiedzUsuń