Otóż, kryzys z lat 1997-1998 doprowadził do załamania się gospodarek wielu krajów azjatyckich, które zmuszone były zwrócić się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o pomoc.
MFW zgodził się na tego typu pomoc,jednak jak to zawsze bywa (patrz obecnie Grecja) pod kilkoma warunkami. Były to: podwyżka stóp procentowych oraz drastyczne zmniejszenie wydatków publicznych. Jak można zauważyć, tego typu działania, aby zapobiec kryzysowi były zupełnie odwrotne od tych z jakimi spotkaliśmy się w czasie kryzysu amerykańskiego z lat 2000 - 2002 czy też 2007 - 2009. Głównym powodem takiej sytuacji było to, że w tamtych czasach Chiny i inne kraje azjatyckie nie były tak znaczące na arenie międzynarodowej oraz nie posiadały silnych reprezentacji w samym MFW. Tak represyjne działania stosowane przez MFW spowodowały, że Chiny i inne kraje postanowiły ekonomicznie się usamodzielnić, tak aby w przyszłości nie być uzależnionym od zachodnich instytucji finansowych. W ciągu tych 20 lat Chiny zgromadziły w swoich rezerwach blisko 4 biliony dolarów, co oznacza blisko jedną trzecią światowych rezerw walutowych. Mało tego pod przewodnictwem Chin powstał Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), który jest alternatywą dla zdominowanego przez Stany Zjednoczone Banku Światowego i MFW.
W ostatnich 30 latach średnie tempo wzrostu PKB wynosiło około 10 % rocznie. Nawet w czasie kryzysu z lat 2007-2008 PKB nie spadło poniżej 7-8 %. Pomimo tak wielkiego osiągnięcia chińskiej gospodarki obecnie mamy do czynienia z mocnym spowolnieniem. PKB za 2015 rok najprawdopodobniej spadnie już poniżej psychologicznej bariery 7% wzrostu, o czym przyznają już nawet władze Chin. Na początku listopada prezydent Xi Jinping powiedział, że w latach 2016-2020 wzrost gospodarczy powinien wynosić co najmniej 6,5 proc. PKB rocznie.
Moim zdaniem ta prognoza jest nazbyt optymistyczna, a realnie roczny wzrost PKB będzie jeszcze niższy. Może świadczyć o tym również to, że jeszcze w marcu bieżącego roku, rząd chiński obniżył docelowy poziom tempa wzrostu gospodarczego do 7 proc. a jak można zauważyć pół roku później po raz kolejny obniżył ten poziom i stwierdził, że będzie to raczej 6.5% niż 7.0%.
źródło: tradingeconomics.com
Obecnie coraz więcej polityków, ekonomistów czy analityków zdaje sobie sprawę w jak poważnej sytuacji jest gospodarka Chin. W grudniu 2014 roku zwracałem uwagę na łamach bloga o możliwym pęknięciu bańki na nieruchomościach oraz dramatycznej sytuacji finansowej chińskich samorządów.
(analiza jest nadal aktualna - link: Czy Chinom grozi kryzys?) W ciągu mijającego już 2015 roku chińskie władze dwoiły i troiły się żeby pobudzić gospodarkę i powstrzymać wyprzedaż akcji na giełdzie. Poniżej wymienię, jakiego typu narzędzia ekonomiczne zostały już użyte:
- Ludowy Bank Chin ścina stopy procentowe już od połowy 2014 r. W 2015 roku zrobił to już kilkukrotnie.
- W październiku chiński rząd ogłosił pięcioletni plan rozwoju, który ma zagwarantować dynamiczny rozwój gospodarce Państwa Środka w średnim okresie. W nowym planie m.in. zrezygnowano po 36 latach z polityki jednego dziecka, tak aby nie doprowadzić w następnych latach do kryzysu demografii. Od tej pory chińskie pary będą mogły mieć dwoje dzieci bez potrzeby pytania o zgodę władz.
- Chińskie władze powołały m.in. specjalny fundusz, który ma kupować akcje.
- Komunistyczna Partia Chin wydała w ciągu roku blisko 160 mld $ na rozwój najsłabiej rozwiniętych i najbiedniejszych miast. Pieniądze te zostały przeznaczone na budowę autostrad, lotnisk, czy nowych kilometrów kolei.
- Ludowy Bank Chin zapowiedział finansowe wsparcie dla China Securities Finance, instytucji która udziela pożyczek brokerom, którzy następnie pożyczają środki inwestorom.
- Państwowe przedsiębiorstwa zobowiązały się pod wpływem rządu do skupu akcji własnych.
- Wszyscy posiadacze akcji chińskich spółek, którzy mają w nich więcej niż 5 procent udziałów, dostali zakaz pozbywania się papierów przez najbliższych sześć miesięcy.
- W sierpniu tego roku chińskie władze wstrząsnęły rynkiem finansowym dewaluując chińską walutę aż trzy razy, powodując tym samym 3 – procentowe osłabienie CNY w ciągu jednego tygodnia.
- Chiny zdecydowały się zmniejszyć ilość posiadanych obligacji Stanów Zjednoczonych, aby zdobyć dostateczną ilość dolarów, które konieczne są do wspierania juana.
- W ciągu roku Chiny zmniejszyły swoje rezerwy finansowe z 4 do 3.5 bilionów dolarów.
Podsumowanie:
Po amerykańskim kryzysie z lat 2008-2009 spowodowanym załamaniem się rynku nieruchomości oraz po europejskim kryzysie z lat 2011-2012 nadchodzi kolejna odsłona kryzysu światowego. Tym razem problemy te sięgną kraje rozwijające się jak: Rosja, Brazylia, Turcja i przede wszystkich Chiny. Jak już wielokrotnie wspominałem na łamach bloga, czynnikiem który ostatecznie doprowadzi do wybuchu kryzysu w tych krajach będzie podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych (Ostatnia era dolara). Tak jak w latach 80-tych w czasie "mocnego dolara" nastąpił kryzys na rynkach rozwijających się, zapoczątkowany w 1982 roku niewypłacalnością Meksyku, tak jak w czasie "mocnego dolara" pod koniec lat 90-tych, gdy w 1997 roku wybuch kryzys azjatycki, a w 1998 roku bankructwo ogłosiła Rosja, tak teraz również w czasie "mocnego dolara" wybuchnie kryzys na rynkach rozwijających się. Władze Chin dobrze o tym wiedzą o czym potwierdza sierpniowa wypowiedź przedstawiciela PBOC, który zasugerował, że FED powinien przesunąć w czasie podwyżkę stóp procentowych w USA, albowiem decyzja banku może doprowadzić do recesji w kilku krajach rozwijających się.
W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.
OdpowiedzUsuńTrzeba by obserwować zmiany w demografi w najbliższym okresie w Chinach. Z tego co słyszałem chyba znieśli ograniczenie co do ilości dzieci i teraz mogą mieć po 2. Ciekawe czy te miasta widmo zostaną kiedyś wypełnione...
OdpowiedzUsuńDzisiaj ciasny stop wyrzucił mnie z longa.
OdpowiedzUsuńJakoś nie mam ochoty, z wcześniejszą strategią odbudowania się i powiększenia pozycji na korekcie, na poziome 2000 pkt. - za łatwo przyszła ?
Niepokoi mnie dodatnia baza na kontraktach, LOP rosnący na spadkach i brak "ochoty" do wzrostów na spółkach z WIG20. Zostaję bez otwartych pozycji.
Voytek: a czytałeś artykuł Dawida """....m.in. zrezygnowano po 36 latach z polityki jednego dziecka,....""""" ?
Zacząłem wykresy rysować niedźwiedzio, a więc ostatni wzrost traktuję jako odreagowanie po przełamaniu wsparć np. :
UsuńKGHM http://prntscr.com/95ynrx
WIG20 http://prntscr.com/95ypav
WIG http://prntscr.com/95yqa8
Czekam na sygnały :
- spadek poniżej 1960 short
- wzrost powyzej 2050 powrót do long
@Salvo: Jeśli chodzi o KGHM to można wykreślić poziomą linię wsparcia w okolicach 70 zł, zamiast tej Twojej. Dodatkowo spójrz na wykres miedzi, możliwe, że spadki w średniej perspektywie się kończą (w długiej nadal spadkowo). Gorzej wygląda teraz wykres FW20... Jeśli tak nadal będzie to nie czekam na stop lossa tylko wychodzę wcześniej.
UsuńKGHM i pozostałe wykresy wrzuciłem na szybko by zobrazować moje nastawienie. Przy niczym się nie upieram.
UsuńMiedzi nie ogarniam. Widzę tylko wodospad http://finviz.com/futures_charts.ashx?t=HG&p=m1
Chętnie się dowiem czegoś od ciebie.
Nie, jestem tu pierwszy raz i jeszcze nie ogarniam tego bloga
UsuńPS. Jak dam rade dzisiaj to zrobię wpis dotyczący miedzi, jak nie to jutro.
OdpowiedzUsuńhttp://myalterfinance.blogspot.com/2015/11/koniec-spadkow-na-miedzi.html
UsuńCoz to sie dzieje z WIGiem? Niepokojace na chwile obecna drugi dzien z dosyc sporym minusem..:/ Dawid jak to widzisz?
OdpowiedzUsuńPrzypuszczam, że dzisiejsza sesja była sesją odwrotu. Ewentualnie jutro jeszcze raz zejdziemy na nowy dołek aby wykończyć resztę, którzy brali longi w okolicy 2000 pkt. na WIG20. Proszę zauważyć, jak bardzo pesymistyczne są nastroje wśród inwestorów. Za tydzień o tej porze będziemy w bardziej optymistycznym nastawieniu i będziemy się zastanawiać co zrobi Super Mario:)
UsuńSzczerze dramat jak patrzę na Polska giełdę, gdzie to sie zatrzyma?
OdpowiedzUsuńtego niewie nikt gdzie sie zatrzyma leca kolejne wsparcia 1920pkt poszlo jak zapalka kolejne 1770pkt u nas a jak dalej tak bedzie dzialo sie w sejmie to reakvcja bedzie tragiczna polskiej gieldy zamiast rajdu sw Mikolaja bedzie krach:)))
OdpowiedzUsuń