poniedziałek, 5 października 2015

Analiza indeksów - cz.3

Wrzesień na rynkach akcji upłynął pod znakiem niedźwiedzia, a więc zgodnie z analizą przedstawioną w poprzednim poście: Jaka będzie jesień na globalnych rynkach akcji?
Pytanie jakie się w tym momencie nasuwa to: Czy indeksy osiągnęły już koniec kilkumiesięcznej korekty czy jednak w ciągu najbliższych kilku/kilkunastu dni powrócimy do spadków?


Analiza S&P500 - Interwał W1:kliknij na wykres aby powiększyć


Obecnie bardziej prawdopodobny scenariusz dla indeksu S&P500 to wzrosty do poziomu 2010 - 2030 pkt. w ramach podfali B (w fali nr. 4) a następnie powrót do spadków w ramach podfali C z celem na 1750 pkt.  Tam również wypada linia trendu wzrostowego (zaznaczona na wykresie kolorem zielonym).  Alternatywny scenariusz dla tego indeksu (nie zaznaczony na wykresie) pokazuje, że obecna korekta (w ramach fali nr. 4) przyjęła identyczną formą jak korekta z 2011 roku (w ramach fali nr. 2). Oznaczać to może, że została już ona zakończona, a przed nami droga ku nowym szczytom.

Analiza DAX: - Interwał D1:


kliknij na wykres aby powiększyć

Jeśli chodzi o niemiecki indeks DAX to obecnie spodziewałbym się wzrostu tego indeksu do poziomu 10500 pkt. gdzie wypada górne ograniczenie kanału spadkowego (zaznaczone na wykresie kolorem czerwonym), a następnie powrót do spadków z celem nawet 8500 - 8600 pkt. gdzie wypada Fibo 50% oraz wsparcie ustanowione w październiku ubiegłego roku. 
Alternatywny scenariusz (podobnie jak dla indeksu S&P500): Poziom 9300 pkt. może się okazać dnem dla fali nr. 4 a przed nami wzrostowa fala nr. 5 z celem 13000 pkt. lub wyżej.


PS.

Jeszcze na początku roku rynki finansowe spodziewały się podwyżki stóp procentowych w USA w czerwcu lub we wrześniu. Mamy już październik, a decyzja jest z miesiąca na miesiąc przesuwana.
Niektórzy z analityków czy ekonomistów wieszczą, że obecnie bliżej nam do wznowienia drukowania $ w ramach QE nr.4 niż do podwyższenia stóp procentowych. Prognozy te wydają mi się kompletnie oderwane od rzeczywistości m.in. z powodu istnienia już w USA baniek o czym wspominał nawet kilka dni temu Fischer z FED czy wcześniej były prezes Greenspan.
Jednak bardzo możliwe, że ze względu na fatalną sytuację w chińskiej gospodarce FED zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych nie w bieżącym roku, a dopiero w 2016, gdy członkowie o bardziej jastrzębich poglądach np. Bullard dostaną prawo głosu. Sytuacja taka, bardzo przypominałaby tą z 1998 roku gdy Rezerwa Federalna również przymierzała się do podwyżek stóp procentowych, jednak bankructwo Rosji odwiodło ją od tego.
Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami DK i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). 54 komentarze:

 1. W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawid , mnie ciekawi duża wyprzedaż przez chiny obligacji USA , czy ten własnie fakt nie zmieni polityki FED i nie spowoduje uruchomienia kolejnego dodruku a co za tym idzie kolejnych rekordów na rynku akcji tak jak zakładasz swoich alternatywnych prognozach ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że FED najpierw będzie podwyższał stopy, co w końcu przyczyni się do pęknięcia wielu baniek spekulacyjnych np. Bańka na obligacjach, kartach kredytowych czy kredytach studenckich. To doprowadzi to potężnego kryzysu gospodarczego jak i krachu giełdowego. Dopiero później FED zdecyduje się na dodruk i będzie on przynajmniej kilka razy większy niż z tym co mieliśmy do czynienia dotychczas.

   Usuń
  2. A ja stawiam że FED przez 30 lat nie podniesie stóp jak Japonia , i przypomnę powiedzenie Ben Bernanke , który na pytanie kiedy stopy będą podniesione odpowiedział nie za mojego życia , USA mają dług matematycznie niespłacalny i 32 letnią hosse na obligacjach , nie ma szans żeby oni podnieśli stopy bo wtedy byłby krach na ich długu , dlatego stawiam że nigdy nie podniosą albo coś jakieś 0,1 % dla jaj , FED i USA i reszta swiata zadrukowała się na śmierć , a w USA 70% emerytur jest z giełdy więc nie ma według mnie żadnych szans na podwyżki stóp w USA , twierdzę tak od dawna wbrew wszelkiej maści specjalistów i na razie mam racje ,

   Usuń
  3. Również uważam (tak jak pisałem wyżej), że podniesienie stóp procentowych doprowadzi do krachu na obligacjach. Jednak przypuszczam, że to zmierza w tę stronę. Czy zna ktoś przypadek, żeby hossa trwała wiecznie? 32 lata jest to i tak zbyt długo. Bańka musi w końcu pęknąć i myślę, że będzie to w kilku najbliższych latach, tuż po zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych. Ewentualny krach spowoduje, że FED ponownie obniży stopy procentowe oraz uruchomi QE, zapewne kilkukrotnie większe.

   Usuń
  4. raczej świat zmierza w kierunku ujemnych stóp %

   Usuń
 3. Jednocześnie chciałbym poinformować, że zdecydowałem się zamknąć swoje pozycje short na indeksy SP500 i WIG20 na dzisiejszej sesji.

  SP500: Pozycja zamknięta z ręki na poziomie 1947 pkt.
  WIG20: Pozycja zamknięta z ręki na poziomie 2066 pkt.

  Jeśli rynek pozwoli to wznowie pozycje na wyższych poziomach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty to widzę cwana bestia jesteś, nie tępo łupany jak jakiś barkłomiejczak. Czujesz rynek nieźle, nieraz stop puści na daxie ale i tak w 90% kierunek dobry.

   Usuń
  2. rzuć dziesięć razy monetom, uparcie obstawiaj za każdym razem reszkę - parę razy trafisz - brawo czujesz jak działają rzuty monetom, nie tak jak inni -;)

   Usuń
  3. Nie wiem w co Ty grasz, ale ja rzucam monetą a nie "monetom" :)

   Usuń
  4. inwestycja w słownik ortograficzny to inwestycja życia dla tego zawodnika :)

   Usuń
  5. Napisałem merytorycznie, a ekscytujecie się tym że tablet poprawił literówkę jak poprawił - to jest właśnie poziom tego bloga

   Usuń
  6. Hmm, takimi wypowiedziami to raczej nie podniesiesz poziomu tego bloga.

   Usuń
 4. W krótkim terminie może tak ?
  http://prntscr.com/8o9j9b

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja tutaj widzę tylko trójke bessy , na tą chwilę , nic więcej

   Usuń
 5. DAX - ten alternatywny scenariusz z dołkiem dla fali 4 na 9300: no właśnie też się nad tym głowie. Tutaj kluczem będzie wg mnie chyba odpowiednie rozpisanie tej fali 4 na interwale D1, a dokładniej jej części od 09.09.2015 - w sumie to jest to już niby piątka na D1,ale znowu na intra to piątki w tej piątce jakies takie koślawe :)
  Więc większość falowców widzi od 24.08 trójkąt lub korektę złożoną.
  Ciekawi mnie bardzo Twoja rozpiska tego.
  Bardzo wysoki poziom bolga. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. pytanie brzmi , czy DAX spadając o 25% jest w bessie ? bo jeżeli tak to teraz robimy korekte i te 8300 też w ramach fali dużej 3 przelecimy , ale znów wszędzie już bredzą o QE2 europejskim , to już nie jest rynek tylko gra banów centralnych w podrzucanie gorącego kartofla


  a zaraz zaczynamy sezon wyników w USA i po reakcji zobaczymy co będzie , jak nie będzie euforii po wynikach to za 2-3 tygodnie zaczniemy spadki tak uważam , o ile nie wcześniej

  OdpowiedzUsuń
 7. Stany wysoko,mimo wszystko wygląda na korektę,EM pod oporami.Wygląda,że scenariusz nr 2 się realizuje (jak w 2011r).

  OdpowiedzUsuń
 8. W trakcie lotu w dół SPX zostawił po sobie luki cenowe. Obecny ruch może mieć na celu ich domknięcie i później znowu będziemy szli na dół.

  OdpowiedzUsuń
 9. "Jeśli rynek pozwoli to wznowie pozycje na wyższych poziomach."

  Pozycje short wznowione wyżej zgodnie z założeniem:
  SP500: 2010 pkt.
  WIG20: 2120 pkt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to dobra wiadomość dla moich longów ;-) trzymanych od dwóch tygodni

   Usuń
  2. jak ktoś nie załapał się na longi jak złoto wyszło kilka dni temu z trójkąta góra to ma znów szanse bo właśnie przechodzimy 200 MA

   Usuń
  3. @ml181188: Aha. Możesz powiedzieć gdzie masz stopa ustawionego? :)

   Usuń
  4. Klasycznie, zgodnie At, http://thepatternsite.com/Stoplocate.html#S

   Usuń
 10. Szanowny Autorze. Właśnie o tym samym pomyślałem tj. pozycja S. Mirek.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak czasami zagladam...szkoda panie DK, ze o odnowieniu napisales Pan po zamknieciu sesji w Stanach.

  OdpowiedzUsuń
 12. uważam że podawanie pozycji po fakcie to najgorsze co może być , za pierwszym razem jak widziałem że zamknięte z ręki po fakcie to nic nie mówiłem ale teraz po fakcie znów podawanie pozycji to taki niesmak , proponuję podawanie gdzie sie zajmie pozycję przed czasem albo wcale , akurat wznowienie pozycji na 2010 nie wiem dlaczego , na 2021 ESF to bym zrozumiał ale tutaj to chyba takie rzucenie dla szpanu po fakcie , a szkoda bo uważałem za dobry merytorycznie blog ale widzę że znów jak wszyscy po fakcie ,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czytał kolega posta? Napisałem zaraz pod wykresem dla SP500:
   "Obecnie bardziej prawdopodobny scenariusz dla indeksu S&P500 to wzrosty do poziomu 2010 - 2030 pkt."

   Więc odpowiedź masz czemu akurat 2010 pkt. Przypominam, że to był 5 października gdy to pisałem.

   Usuń
  2. ale szkoda Dawidzie, że nie uprzedziłeś wcześniej, choćby 3 godziny, może miałeś inne powody?, a w ogóle to twoje wpisy świadczą o twoim pełnym profesjonaliźmie, więc daj nam skorzystać maluczkim

   Usuń
  3. @ Anonimowy13 października 2015 22:48
   Oczekujesz wskazań wejścia/wyjścia online ? Nie przesadzasz ?

   Usuń
 13. Myślę, że dane za III kwartał chińskiego PKB (podawane w nocy z niedzieli na poniedziałek) mogą sporo wyjaśnić czy obecne wzrosty to tylko korekta spadków, czy dno zostało już osiągnięte i trwamy już w nowej fali wznoszącej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dynamiki PKB w IV kwartale (1,8% vs. 1,7% k/k i 6,9% vs. 6,8% r/r).
   Produkcja we wrześniu o 5,7% r/r, a oczekiwano 6% r/r
   Dane nic nie wyjaśniły.
   Na wykresie chyba wszystko jasne :
   http://fotozrzut.pl/zdjecia/469d220481.png

   Usuń
  2. Ja zmieniam nastawienie z short na neutralne.
   Dywergencje na WIG20 walutowy :
   http://prntscr.com/8tz7i4
   http://prntscr.com/8tz822

   Usuń
  3. Dawid nie wymiękasz na krótkich ?
   http://prntscr.com/8ueghw

   Usuń
  4. @Salvo: Również zmieniam nastawienie na neutralne.
   Gdyby indeks WIG20 rósł w poniedziałek lub w przyszłym tygodniu to Shorty które posiadam na WIG20 ewentualnie będę zamykał wcześniej niż na SL.

   Usuń
 14. nieeedobrze dla moich shortów... wygląda na to, że rynki się ożywiają i będzie znowu okress wzrostów

  OdpowiedzUsuń
 15. Dawid, jaki jest status Twoich shortów na WIG i S&P500 ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż... odnośnie S&P500 już wiem... SL hit. Myślałem, że może masz jakąs inną teorię odnośnie tego co się teraz dzieje na rynkach

   Usuń
  2. Moje nastawienie zmieniło się na neutralne. Całkiem możliwe, że korekcyjna fala nr. 4 na S&P 500 się skończyła i przed nami już wzrosty w długim terminie. Jednak nadal nie wykluczam jeszcze wariantu spadkowego. Może on przyjąć na indeksie SP&500 formę korekty nieregularnej, gdzie: Fala A to dołek na 1830 pkt. Obecnie jesteśmy w fali B która może wznieść indeks nawet w okolice okołoszczytowe. Następnie fala C byłaby większa niż fala B, a to oznacza możliwe spadki poniżej 1800 pkt.

   Podsumowując: Na chwilę obecną zostaję poza rynkiem na indeksach europejskich jak i amerykańskich.

   Usuń
 16. Czy już po szortach? Mirek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. . Shorty na SP500 zamknięte na SL natomiast na WIG20 posiadam nadal.

   Usuń
 17. ja tu widze na SP500 zasieg 2099pkt chyba ze wybije 2140 szczyt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niesamowita analiza jak wybije szyt to wzrośnie, a jak nie to spadnie:)

   Usuń
  2. FTM_d: dotarł do lini trendu:
   http://prntscr.com/8vipul
   DAX_w: opór 11 000, dywergencja na volumenie i potwierdzenie spadków na MACD
   http://prntscr.com/8viqwi

   Usuń
 18. SPX_w: dywergencja z volumenem. Oscylator historycznie nisko
  http://prntscr.com/8viutf

  OdpowiedzUsuń
 19. FW20_g lubię symetrię więc moze tak :
  http://prntscr.com/8vwu81

  OdpowiedzUsuń
 20. stock emperor cwaniaku z koziej wolki daj swoja analize a nie krytykujesz,tak opor 2099pkt na sp500 a szczyty 2140 byl

  OdpowiedzUsuń
 21. WIG20USD - myślicie, że będąc Amerykaninem zainteresowalibyście się takim rynkiem http://prntscr.com/8wkvjj, pomijam odbicie zdechłego kota.

  OdpowiedzUsuń
 22. prosze bardzo pierwszy raz SP500 wyzej od WIG20 indeks

  OdpowiedzUsuń
 23. Mam problem, że nie wyrosłem ze Św. Mikołaja.
  Poniżej zamieszczam mapę którędy mógłby do nas przyjechać :
  http://prntscr.com/8x04wu , http://prntscr.com/8x0562

  Dawidzie mógłbyś w to uwierzyć, czy nie, bo już wyrosłeś z bajek.
  Są to szerokie formacje - 30% poprzednich spadków, mogące odwrócić trend.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile w poprzednim roku nie spodziewałem się rajdu św. Mikołaja, tak w tym roku, przynajmniej na indeksie WIG20 biorę pod uwagę taką możliwość:)

   Zapraszam do komentowania pod nowym wpisem:

   http://myalterfinance.blogspot.com/2015/11/analiza-indeksow-s-dax-wig20.html

   Usuń
 24. Witam. Proszę o wizje rynków w Pana opinii w listopadowym wpisie. Jest ciekawie. Mirek. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 25. Czy jest tu ktoś z kim można się trochę pospierać ?
  IMO indeksy DAX i FTM osiągnęły krytyczne wartości. Tzn. przekroczenie ich wskaże na przyszłe wzrosty, spadki potwierdzą tylko korekcyjny, tymczasowy charakter : http://prntscr.com/8za125 , http://prntscr.com/8za1al
  Od tego uzależniam rajd Św. Mikołaja na krajowym parkiecie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Salvo nie wiem jak inni, ale ja to widze mniej więcej podobnie. W krótkim terminie możliwe przesilenie na DAX i SP500 co może oznaczać kilkuprocentowe spadki. Następnie raczej kontynuacja wzrostów. Jeśli chodzi o WIG20 to po raz pierwszy od 3 lat zakładam możliwość wystąpienia w tym roku rajdu św. Mikołaja:)

   Zapraszam do komentowania pod nowym wpisie:

   http://myalterfinance.blogspot.com/2015/11/analiza-indeksow-s-dax-wig20.html

   Usuń