W ostatnim tygodniu spotkaliśmy się z następującymi wypowiedziami:
- Mario Draghi, Prezes EBC:
"EBC jest gotowy do działań, ma chęci i determinację. Nie ma żadnych limitów co do ich zakresu. Instrumentów również jest cała gama"
Inwestorzy odebrali tą wiadomość bardzo optymistycznie i jednocześnie oczekują już na marcowym posiedzeniu kolejnej interwencji EBC (obniżenie stopy depozytowej lub zwiększenie QE o 10-20 mld) Moim zdaniem kolejna interwencja EBC już w marcu jest mało prawdopodobna, a słowa Mario Draghiego powinniśmy traktować jako tylko i wyłącznie obietnicę. Dlaczego?
Zapis z dyskusji grudniowego posiedzenia EBC pokazał, że część członków Rady Banku w ogóle nie chciała luzowania. Dlatego podjęcie kolejnego luzowania już na marcowym posiedzeniu jest bardzo mało prawdopodobne, ponieważ nie widać jeszcze efektów poprzedniego (grudniowego luzowania).- Hiruhiko Kuroda, Prezes Banku Japonii:
"BoJ mam możliwości zwiększenia lub modyfikowania QE" Te słowa również trzeba traktować jako obietnicę, chociaż DELIKATNE zwiększenie QE w Japonii w najbliższych 2 miesiącach moim zdaniem jest bardziej prawdopodobne niż w Strefie Euro. Jednak czy delikatne zwiększenie QE zadowoli rynki finansowe? Raczej nie.
"Będziemy korzystać z operacji otwartego rynku w celu regulowania płynności... oraz cięcie stopy rezerw obowiązkowych mogłoby być zbyt silnym sygnałem" Moim zdaniem prędzej bądź później PBOC będzie zmuszony obniżyć stopy rezerw jak również dalej dewaluować swoją walutę, pomimo tego że rząd chiński jak i bank centralny temu zaprzeczają.
Chciałbym również zwrócić uwagę, że rynki finansowe ostatnio zapomniały o tzw. sytuacji w Chinach i skupiły się na gołębich wypowiedziach bankierów centralnych. Już w najbliższą środę kolejne posiedzenie, tym razem FED. Tak jak pisałem w sierpniu ubiegłego roku, że pozytywne zakończenie tzw. "sprawy greckiej" wcale nie musi oznaczać końca wakacyjnej korekty, tak teraz uważam, że czynnik chiński da jeszcze o sobie znać, a rynki giełdowe powrócą do spadków.
Poniżej standardowo analiza głównych indeksów w perspektywie średnioterminowej:
S&P500 - interwał D1:
kliknij na wykres aby powiększyć
Po dojściu do prognozowanego wsparcia na poziomie 1800 pkt. (dołek z 2014 roku + równość korekt) oczekuję korekcyjnego odbicia na indeksie. Celem jest poziom 1990 - 2000 pkt.
Następnie spodziewałbym się powrotu to silnych spadków z celem 1735 - 1770 pkt.) To właśnie w tym przedziale cenowym wypada zniesienie 38.2% całej fali wzrostowej zapoczątkowanej w 2011 roku oraz długoterminowa linia trendu (zaznaczona na wykresie kolorem czarnym).
DAX - interwał D1:
kliknij na wykres aby powiększyć
WIG20 - interwał D1:
kliknij na wykres aby powiększyć
Po kolejnym z rzędu przetestowaniu dolnego ograniczenia w kanale spadkowym, spodziewałbym się korekcyjnego odbicia przynajmniej do poziomu 1840 pkt. (zielony prostokąt na wykresie) lub nawet do górnego ograniczenia w kanale spadkowym czyli okolic 1900 pkt. Następnie oczekuję powrotu indeksu WIG20 do spadków z celem 1580 - 1600 pkt. To właśnie tam widziałbym koniec całego ruchu spadkowego zapoczątkowanego w ubiegłym roku.
Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).
W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.
OdpowiedzUsuńOstatnio również napływają coraz to gorsze dane z amerykańskiego przemysłu. Rynki widzą w tym możliwość, że FED jednak nie będzie podnosił stóp procentowych lub będzie je podnosił ale rzadziej.
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem słabe dane z amerykańskiego przemysłu są spowodowane załamaniem w sektorze naftowym (łupki), natomiast reszta gospodarki ma się dobrze.
Dawid a jak widzisz ropę brent, do ilu odbije?50-60usd??
OdpowiedzUsuń50-60 $ to chyba w długim terminie. Teraz to 36-37 $ i powrót do spadków z celem 22-23 $ i tam widziałbym koniec już całego ruchu spadkowego jak również koniec spadków na giełdach z rynków wschodzących.
UsuńTak dla zabawy, a może i nie, Szanghaj composite
OdpowiedzUsuńhttp://prntscr.com/9uyeky
[url=http://Szanghaj composite]WP[/ url]
Całkiem możliwe. Również już widziałem u kogoś taką analizę. Proste może być również skuteczne. Tego typu spadki wymazałyby całą bańkę na tym indeksie z 2014 i 2015 roku.
UsuńWitam.Na jednym z blogow spotkalem sie z opinia ze jak wzrosnie do 36-37$ to potem poleci na dol ponizej 20$,nawet do 10-11$ a teraz ma wzrosnac do ok.45$ a potem 22,5-23 idalej tak jak napisales.Wg.mnie z technicznego punktu widzenia nie powinni spasc ponizej 20$.
OdpowiedzUsuńSpadki do 10$ lub mniej wydają mi się bardzo mało prawdopodobne.
UsuńCała fala wyprzedaży nie powinna przekroczyć 20$ i tutaj pełna zgoda.
grajta, a nie gadajta:) Na esy Dawid polujesz?
OdpowiedzUsuńTak czekam na S. Chociaż biorę możliwość, że poziomy wyznaczone w analizie powyżej (DAX = 10500, SP500 = 1990 pkt. WIG20 = 1840 pkt.) mogą być zbyt wysokie.
Usuń....że poziomy wyznaczone w analizie...mogą być zbyt wysokie.
UsuńI tu się nie zgodzę. Analiza zawiera świeżość spojrzenia i nie wzięła się z kapelusza. Jest wiele powodów które ją uprawdopodabniają. Skoro plan jest dobry to trzeba go grać. Niekoniecznie longiem, można poczekać na short.
Dzisiaj to chyba nasze asy floty gwiezdnej z NBP posprzedawały dewizy bo coś podejrzanie sie złotówka umocniła bez żadnych informacji. Jeśli sie to potwierdzi to znaczy, że jeszcze sie sporo osłabi.
OdpowiedzUsuńDawid kiedy lądujesz Kghm do wora?
OdpowiedzUsuńSpodziewam się jeszcze jednego ataku podaży spowodowanej sytuacją w Chinach co doprowadzi giełdy to kolejnej przeceny. KGHM z chęcią kupiłbym DŁUGOTERMINO po 43 - 46 zł. Akcje, a nie kontrakty na akcje.
UsuńPozostało około 10 minut do decyzji FED w sprawie stóp procentowych.
OdpowiedzUsuńNa 99% stopy zostaną na niezmienionym poziomie, jednak większą uwagę rynek skupi na ewentualnym komunikacie.
Pytanie jakie mi się nasuwa to czy FED w ogóle podejmie się jakiegokolwiek komunikatu biorąc pod uwagę, że po dzisiejszej decyzji nie odbędzie się konferencja, co wiąże się z brakiem możliwości dokładnego wytłumaczenia decyzji...
Z ostatniej publikacji, którą otrzymaliśmy w grudniu wynika, że FED oczekiwał czterokrotnego podniesienia stóp procentowych w 2016 roku.
Po ostatnich zawirowaniach (patrz: Chiny, spadające ceny ropy naftowej) rynek wycenia tylko jedną podwyżkę stóp w tym roku.
Moim zdaniem jest duże prawdopodobieństwo, że FED może spowolnić cykl podwyżek jednak czy powie on nam o tym już dzisiaj? Szczerze wątpię. Na tą chwilę bardzie prawdopodobny scenariusz to podwyżka stóp w marcu i dopiero wtedy komunikat, że cykl podwyżek stóp zmniejszy się do 2-3 w 2016 roku.
S na DAX po 9831 pkt.
UsuńResztę informacji później bo oglądam mecz:)
SL: 10120 pkt.
UsuńTP: 9900 pkt.
Gdy jutro nie było kontynuacji spadków najprawdopodobniej pozycję zamykam wcześniej z ręki.
Pozycja zamknięta po 9842 pkt.
UsuńChyba Ciebie oszukali, mnie też nieraz oszukują, banda złodziei:)
UsuńNo i jest decyzja, taka jak się spodziewano i rynek zareagował? No właśnie. Nijako? Sam nie wiem co o tym myśleć, myślałem że prawdziwą reakcję zobaczymy po kilku dniach. Dziwne..
OdpowiedzUsuńL na S&P500 po 1914 pkt.
OdpowiedzUsuńTP: 1990 pkt.
SL: 1895 pkt.
Chyba Cie oszukali po raz kolejny,
UsuńKupuj dołki sprzedawaj górki
SL poszło. Co dalej?
OdpowiedzUsuńNa tą chwilę zostaje poza rynkiem.
UsuńTeraz to chyba najrozsądniejsza decyzja - może nieźle bujać.
UsuńPozdrawiam.
A może jakieś przeczucia co do dalszego ruchu. Spadamy do ostatnich dołków?
OdpowiedzUsuńPrzeczucia - a co to jest w grze giełdowej. Przeczucia ma dziewczyna czy ją chłopak kocha czy nie.
UsuńTRADE WHAT YOU SEE !
Uważam, że Dawid przedstawił naprawdę dobrą analizę, której należy się trzymać póki nie zostanie zakwestionowana. Reszta dyskusji tylko "zmiękcza" strategię.
Zgodnie ze strategią dobra miejsce do kupna DAX-a
Usuńhttp://prntscr.com/9yx86x
Niskie ryzyko, SL 9255.
Indeks cenowy tygodniowy:
OdpowiedzUsuńprzebicie dwóch linii trendowych, dywergencja MACD
http://prntscr.com/9yfrof
Long na DAX po 9285 pkt.
OdpowiedzUsuńTP: 10200 pkt.
SL: Stosując stosunek zysk do ryzyka 1:4 Stop Loss wypada mniej więcej na poziomie 9050 pkt. jednak SL stawiam wyżej, a więc na poziomie 9140 pkt. Również możliwe, że zamknę pozycję z ręki wcześniej.
gruby ten TP:)
UsuńScenariusz alternatywny gdyby jednak dołki na poziomie 9250 pkt. zostały w najbliższym czasie złamane:
UsuńSpadek do poziomu 9060 - 9120 pkt. gdzie następnie oczekiwałbym większej korekty wzrostowej z możliwośćią przetestowania oporu na poziomie 10200 - 10260 pkt. Po osiągnięciu tego oporu powrót na nowe dołki.
Nie wszedł mój post z sugestią L na DAX
Usuńhttp://prntscr.com/9yx86x
murzyn to by sie mógł zdecydować bo biedny helmut sie miota i nie wie co robić
OdpowiedzUsuńJak na razie to DAX zamknął się na wykresie tygodniowym poniżej 200 MA. Patrząc na zamknięcie sesji piątkowej to nie spodziewam się znaczących wzrostów.
OdpowiedzUsuńDawid dlaczego uważasz,że Dax nagle się zatrzyma i pójdzie w Twoim kierunku. Przecież jest na dołkach i jest większe prawdopodobieństwo,że najpierw wybije stopy, a potem może trochę się odbije.
OdpowiedzUsuńBiorę pod uwagę że zejdziemy w okolice 9000 - 9100 pkt. aby wyczyścić stopy i dopiero potem wykonać ruch w górę w okolice 10000 pkt.
UsuńNo ale wtedy wyczyści również ciebie
UsuńNews Weekendu: Rezerwy dewizowe Chin spadły w styczniu o 99,5 mld USD. Konsensus Bloomberga wskazywał na odpływ kapitału w ilości 118 mld USD.
OdpowiedzUsuńW całym 2015 roku chińskie rezerwy dewizowe, pochodzące głównie z nadwyżki w bilansie handlu zagranicznego, spadły o ponad pół biliona dolarów. W dalszym ciągu są jednak największe na świecie i wynoszą 3,23 biliona dolarów.
ciekawe do ilu muszą spaść ich rezerwy, aby PBOC zmienił swoją politykę? Pytanie zasadnicze, czy i jaką mogą mieć alternatywę lub plan B, jesli jakis mają...? Dawid, czy planujesz może zrobienie na blogu wstępnej analizy potencjalnych skutków tego, co się może wydarzyć na rynku, jak przestaną bronić swojej waluty, kto oberwie i w jaki sposób? Czy jest mozliwy do przewidzenia rok/kwartał w jakim moze się cos takiego wydarzyć?
UsuńPatrząc na to tempo spadku ich rezerw, w ostatnich 6 miesiącach wynoszące 420mld $, chyba jest się czego obawiać...
ps. wracając do Twoich zagrań, jesli mozna, pozwolę sobie na krótki komentarz, poniewaz odnoszę wrażenie, ze usilnie starasz się zaklinać rzeczywistość i grasz zupełnie przeciwstawnie do rynku, co objawia się tym, że chwilę po otwarciu swojej pozycji, zaraz wpada Tobie stop, lub zamykasz pozycje z "ręki" :). Odnoszę wrazenie, ze zamiast starac się łapać "górki", aby zajac S, to tracisz czas na usilne łapanie dołku, nie realizujesz tego niewielkiego korekcyjnego wzrostu (skoro juz zajałeś L), rynek znowu schodzi na południe i zmuszony jesteś na zamykanie swojej pozycji L ... Może czas już naprawdę na rozejrzenie się za miejscem pod S-ki :). Planujesz nowe spojrzenie na rynek? :)
Taka jest konsekwencja grania longów w trendach spadkowych.
UsuńPozycja zamknięta wcześniej z ręki po 9210 pkt.
OdpowiedzUsuńObecne spadki wydają mi się zejściem po SL. Biorąc pod uwagę, że chińczyków nie będzie przez cały tydzień, dalsze tak gwałtowne spadki wydają się bardzo mało prawdopodobne.
Usuń8950 - 9000 pkt. na DAX: Jest to filtr cenowy, jak również liczne wsparcia z 2013 i 2014 roku. 9000 pkt. stanowi również psychologiczną barierę.
UsuńWariant optymistyczny DAX - idziemy bokiem ?
Usuńhttp://prntscr.com/a0i8y7
Zgodnie z opisanym w południe możliwym przesileniu na poziomie 8950 - 9000 pkt. zdecydowałem się na L po 8985 pkt.
UsuńTP: 10120 pkt.
SL: 8790 pkt. (stosunek zysk/ryzyko 6:1)
Oczywiście pozycja może być również wcześniej zamknięta z ręki gdyby fala paniki była nadal kontynuowana.
Nie widać jak na razie odbicia z tych poziomów dlatego też zamykam pozycję po 8988 pkt.
UsuńGdyby spadki w najbliższych dniach/tygodniach były kontynuowane to okolice 8400 pkt. o których pisałem już w wakacje ubiegłego roku są znaczącym wsparciem.
Dawid Czytałem sporo Twoich artykułów w których widzisz wielki Krach w Chinach, dzisiaj Szef Fedu oznajmiła ze nie ma mowy twierdzić o silnym spowolnieniu w Chinach a także ze dane napływające z Chin nie sa niepokojące.
UsuńJak to rozumieć, bo każdy przedstawia inna wersje zdarzeń, możliwe ze masz lepsze informacje co sie dzieje w tej gospodarce niż szefowie najwiekszych Banków światowych,
UsuńLepszych informacji raczej nie mam niż prezes FED:) Pytanie czy prezesi największych banków centralnych mogą mówić publicznie to co myślą, czy raczej to co opinia publiczna chce usłyszeć i jest bezpieczniejsze dla rynków kapitałowych.
UsuńTo prawda . Należy pamięta, że im więcej razy zapewniają że jest dobrze to znaczy, że tym gorzej. To jest tak jak z tonącym okrętem. Nie wywoływać paniki to wszystko z nadmiaru ostrożności.
UsuńDawid,jak dalej widzisz rynek po ostatnich spadkach, czy to Twoim zdaniem koniec wyprzedaży i szansa na jakąs wiekszą korektę? nastoje są już mocno schłodzone, ludzie widzą i słyszą wszędzie że mamy bessę , może to juz ten czas aby zaczęła sie Fala 5
OdpowiedzUsuńDawid,jak dalej widzisz rynek po ostatnich spadkach, czy to Twoim zdaniem koniec wyprzedaży i szansa na jakąs wiekszą korektę? nastoje są już mocno schłodzone, ludzie widzą i słyszą wszędzie że mamy bessę , może to juz ten czas aby zaczęła sie Fala 5
OdpowiedzUsuńDziś popołudniu umieszczę nowy post na blogu. Pozdrawiam
UsuńJak dotychczas, analiza jest aktualna. Od początku mi się podobała.
OdpowiedzUsuńTrochę w DAX-ie nabroił pewnie Deutche Bank. Przez tą ogólną słabość chyba należy zweryfikować TP na 9500 ? Mogłoby to tak wyglądać:
http://prntscr.com/a3gr7u
Dla FW20 punktem zwrotnym może być luka bessy na 1830-1860.
OdpowiedzUsuńhttp://prntscr.com/a3gzg5
Ruch potwierdza MACD.
Dziś popołudniu umieszczę nowy wpis na blogu. Bardzo podobnie to widzę tak jak to przedstawiłeś na swoich wykresach.
UsuńFW20 w interwale godzinnym
OdpowiedzUsuńhttp://prntscr.com/a3h460