czwartek, 5 listopada 2015

Czy czeka nas rajd św. Mikołaja? Analiza indeksów:


Minął kolejny miesiąc od ostatniej analizy indeksów. Wzrosty z którymi mieliśmy do czynienia w październiku okazały się mocniejsze niż przypuszczałem (chodzi o indeks DAX i S&P500, natomiast WIG20 zgodnie z założeniem). W okresie wakacji, gdy większość analityków po pozytywnym rozwiązaniu sytuacji w Grecji ogłaszała koniec korekty, moje nastawienie było nadal spadkowe.
(czytaj tutaj: Czy indeks DAX zmierza w kierunku nowych szczytów?)
Ostrzegałem wielokrotnie na łamach bloga m.in. o fatalnej sytuacji w Chinach, która to właśnie przyczyniła się do kolejnej fali spadków pod koniec wakacji. Jednak skala październikowych wzrostów zmieniła moje nastawienie w średnim okresie ze spadkowego na neutralny. 
Dlatego też, najprawdopodobniej do końca roku, skupię się na inwestycjach krótkoterminowych, czekając jednocześnie na większą ilość wskaźników, które to pokażą czy korekta już jest definitywnie zakończona czy jednak będziemy mieć do czynienia z kolejną falą spadków (raczej już w nowym roku). Pomimo tego, ze względu na prośby czytelników, przedstawiam średnioterminową analizę indeksów.

Indeks S&P500 - interwał W1:


kliknij na wykres aby powiększyć

Jest całkiem możliwe, że korekta na indeksie S&P500 przyjmie formę korekty nieregularnej ABC.
Ta korekta charakteryzuje się tym, że w trendzie wzrostowym fala B wybija nowy szczyt, a fala C przebija dołek fali A. Fala C jest zatem najdłuższą spośród fal tworzących korektę nieregularną ABC.
W takim wariancie spodziewałbym się wzrostów w ramach obecnej fali B do poziomów 2180 - 2200 pkt. Po osiągnięciu nowego szczytu indeks ten powinien powrócić do spadków i osiągnąć dno na poziomie 1700 - 1750 pkt w ramach fali C.

W krótszym terminie spodziewałbym się przesilenia, co może doprowadzić do 2%-3% spadków na tym indeksie (zaznaczone na wykresie niebieskim prostokątem).


Indeks DAX - interwał W1:


kliknij na wykres aby powiększyć

Indeks DAX według mojej opinii przyjmie formę zygzaka o strukturze 5-3-5, co oznacza że, fala A dzieli się na 5 fal niższego rzędu, falę B tworzą 3 podfale, a fala C również składa się 5 fal.
W krótkim terminie po dojściu indeksu DAX do linii trendu spadkowego, (zaznaczonej na niebiesko)
a więc do poziomu 11000 - 11100 pkt. spodziewałbym się częściowej realizacji zysków przez inwestorów, co doprowadziłoby do kilkuprocentowych spadków z celem na poziomie 10400 - 10500 pkt. Następnie oczekiwałbym wzrostów nawet do poziomu 11800 - 11900 pkt. gdzie wypadłby szczyt fali B w naszej korekcie nieregularnej ABC. Analogicznie jak na indeksie S&P500, a więc już raczej w I kwartale 2016 roku spodziewałbym się gwałtownych spadków w ramach fali C.

Indeks WIG20 - interwał W1:

kliknij na wykres aby powiększyć


Długoterminową prognozę dla indeksu WIG20 przedstawiłem już we wrześniu:
"W połowie lipca 2015 roku indeks WIG20 wyłamał się dołem z formacji trójkąta. Dość często w obrębie trójkąta występuje dokładnie sześć punktów zwrotnych przed wybiciem. I w tym przypadku tak właśnie było. Wielkość spadku indeksu po wybiciu z trójkąta powinna być co najmniej równa wysokości formacji mierzonej w drugim punkcie zwrotnym. A więc dno obecnych spadków powinno wypaść na poziomie 1620 pkt. Co ciekawe wielkość tych spadków (liczona od tegorocznych szczytów) byłaby identyczna jak ta z roku 2011."
Powyższa długoterminowa analiza indeksu WIG20 jest nadal aktualna, jednak w krótszym terminie po osiągnięciu wsparcia na poziomie 2000 - 2020 pkt. spodziewałbym się wzrostów naszego indeksu do dolnego ograniczenia we wspomnianym trójkącie, co wyznaczałoby cel w okolicach nawet 2350 pkt. Tego typu wzrosty byłyby okrzyknięte przez głównych analityków rajdem św. Mikołaja:) 


Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami Dawida Kluski i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

 

34 komentarze:

 1. W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja tam dla rozrywki polecam blog barklomiejczaka,a jakie jakie tam ewenementy piszą poza nim to głowa mała. Według tego speca wig 20 już 2 lata temu pominiem być tam gdzie chrzest Polski :) Teraz trochę "zmądrzał" i pisze, że wzrośnie albo spadnie i ma zwasze racje heheh

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekaw jestem skąd kolega wziął w punkcie 3 minimum wig 20 równe 2080 pkt. Wszędzie gdzie możliwe sprawdziłem i w tym czasie w20 nigdy nie miał 2080 pkt?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. naginanie wykresów do własnych potrzeb analitycznych jest dość ciekawą metodą

   Usuń
  2. @Anonimowy 5 listopada 2015 22:48 - a wystarczy trochę pomyśleć. Podpowiem, Dawid pisze w kontekście kontraktów. Teraz 2080 pasuje ?

   @Anonimowy 6 listopada 2015 10:37 powinieneś dostać bana. Po co zaśmiecasz komuś bloga niemerytoryczną wypowiedzią. Mógłbym odpowiedzieć Ci podobnie, ale co w ten sposób osiągniemy.

   Usuń
  3. Proszę się nie obrażać, ale nad wykresem wyraźnie napisane analiza W20 a powinno być FW20. Jak widać jedno drugiemu nie równe.

   Usuń
  4. Od samego początku prowadzenia bloga jeśli robiłem analizy dla powyższych indeksów były to analizy kontraktów, więc wydawało mi się to oczywistością.

   Usuń
 4. po pierwsze z tego co pan narysował na S&P wynikałoby że pana hipotetyczne B będzie 5 falowe a to niedopuszczalne w korekcie o ile to będzie korekta a nie impuls -5 fala duża od dołka na 666 , WIG 20 żeby wybił z trójkąta musi wybić jego podstawę czyli 2000 pkt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty patrzysz na to samo co ja? Trójkąt jest narysowany na tym wykresie niebieskimi liniami a nie ta czerwona....

   Usuń
  2. żeby było prawdziwe wybicie z trójkąta musi paść jego podstawa więc czytaj ze zrozumieniem , takie wybicie to dla laików jest dobre

   Usuń
  3. moim zdaniem to raczej tylko w dół wig 20 skoro ofe przestaje istniec

   Usuń
  4. Jeśli nowy rząd faktycznie zlikwiduje OFE to na pewno nie stanie się to w listopadzie czy grudniu, tylko w przyszłym roku lub jeszcze później.

   Usuń
  5. rynek dyskontuje wszystko wcześniej , surowce i emergingi spadają wcześniej a po podwyżkach stóp w USA wszystko się zawali , wystarczy zobaczyć ostatnie 7 lat drukowania , rosło wszystko akcje surowce i obligacje , teraz będzie odwrotnie a dług USA to jest banka stulecia , ale spokojnie czekamy czy w USA zrobią teraz tylko 3 fale w góre i wybiją trwale szczyt , jak nie to będzie niezła zabawa w podrzucanie gorącego kartofla

   Usuń
  6. Moim zdaniem, z reszta wielokrotnie o tym wspominał również Dawid, jeśli w USA zaczną podnosić stopy procentowe to wywoła to kryzys na rynkach wschodzących (głównie: Rosja, Chiny) i to przyczyni się do ewentualnych spadków na giełdach czy ostatniej fali wyprzedaży na surowcach. Jeśli chodzi o dług w USA to faktycznie jest to bańka stulecia, ale nie przypuszczam, żeby ona pękła w momencie pierwszej podwyżki stóp tylko raczej po zakończeniu całego cyklu podwyżek.

   Usuń
  7. "Jeśli ktoś jeszcze miał wątpliwości po październikowym posiedzeniu Fed, najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy powinny je rozwiać. Fed podniesie stopy procentowe jeszcze w tym roku, a to oznacza dolara powyżej czterech złotych."

   źródło: http://tradebeat.pl/Fed-podniesie-stopy-w-tym-roku/

   Usuń
 5. USD/JPY silnie w górę,, Nikkei 225, który posiadam, skorelowany z tą parą, również pójdzie w górę, Czy ktoś ma pomysł, czy nie byłaby to nowa fala wzrostowa w Japonii?
  Mam short na WIG20, ale teraz jest silne wsparcie 2000 pkt, może silnie odbić w górę? ( bo np. PKOBP jest na plusie).
  Mirek

  OdpowiedzUsuń
 6. lecimy i to ostro w dół wydaje się że jeszcze w tym roku dojdzie do 1700 wig 20

  OdpowiedzUsuń
 7. rajd św mikolaja to bedzie ale raczej w dół tak obstawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. trzymam kikanascie krotkich na fw20 i ladna kasę dają byle dalej leciał w dół ha

  OdpowiedzUsuń
 9. 1.Pozycja Short na WIG20 brana po 2120 pkt. zamknięta na poziomie 2004 pkt. Zysk: 116 pkt.

  2, Jednocześnie zdecydowałem się odwrócić pozycję Short na Long zgodnie z przedstawioną powyżej analizą. A więc: Long na WIG20 z poziomu 2004 pkt.
  Cel: 2300 - 2350 pkt.
  Stop Loss: 1928 pkt.
  Od razu jednak zaznaczam, gdyby jednak prognozowana drobna korekta na pozostałych rynkach jednak wystąpiła, a indeks WIG20 wykazywał również w tym czasie słabość, pozycja Long na tym indeksie zostanie zamknięta z ręki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wchodzić w Longi na naszym bananie - sam nie wiem czy to dobry pomysł, ale zobaczymy:)

   Usuń
  2. Ja poczekałem i teraz trochę Ci zazdroszczę.
   Ale,,,, trend jeszcze jest spadkowy, możliwe korekty na rynkach bazowych.
   Ponadto, jeśli te wzrosty mają potrwać dwa / trzy miesiące to jeszcze też zdążę kupić.

   Usuń
  3. W20d - póki co, nadal spadkowo. MACD nie pozwala na wzrosty http://prntscr.com/91wl93 .
   W2060 - proporczyk ? http://prntscr.com/91wmzw
   Nadal czekam.

   Usuń
  4. Londyn na wsparciu http://prntscr.com/93c5xo
   Jeśli wsparcie nie utrzyma to będzie coś wiadomo http://prntscr.com/93c6t7.
   Wygląda to raczej na down, ale to Draghi ma ostatnie słowo.

   Usuń
 10. obstawiam silne spadki Na wzrosty to niema szans na naszej upadłej gpw Niby kto by miał to podciagnac ? ofe już zjedli więc teraz tylko w dół moim zdaniem. jacek

  OdpowiedzUsuń
 11. rajd św mikołaja w pełni tylko w odwrotna stronę Wygląda to na początek końca gpw heee

  OdpowiedzUsuń
 12. myślę że na naszym bananie będzie z dnia na dzień coraz gorzej i niżej Będzie leciał ku 1300 pkt

  OdpowiedzUsuń
 13. ją widzę to tak grubasy pozbywaja się papieru jak oczyszcza konta będzie afera z offe na którym poloza łapę i resztki papieru wywala tak do 1300 w20 dojdzie wówczas grubasy zaczną skup i nagle będzie głośno o naszej zielonej wyspie jaką silna aby mniejszaki zaczęły skup papieru itdddd ...

  OdpowiedzUsuń
 14. pozegnajmy 2000 pkt na w20 już raczej niebedzie na tych poziomach Teraz tylko stopniowo w dol wyrzucaja spokojnie aby niesploszyc kupców naiwnych Jacek

  OdpowiedzUsuń
 15. spadki kontrolowane grubasy wyrzucaja spokojnie aby niesploszyc kupujących. Jacek

  OdpowiedzUsuń
 16. moim zdaniem to lecimy do 1400 wątpię aby coś podnieśli w20 ponieważ ofe przestaje istnieć pozbywaja się papieru a niby kto by miał to kupować i pakować się w takie bagno heee

  OdpowiedzUsuń
 17. czy to już koniec gpw Sięgamy dna bankructwa firm będą ogłaszane ?

  OdpowiedzUsuń
 18. Zapraszam do komentowania pod nowym wpisem:

  http://myalterfinance.blogspot.com/2015/11/koniec-korekty-wall-street-nie-boi-sie.html

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo ciekawa oprawa tematyczna bloga - idealnie psuję. Konkretny wpis!

  OdpowiedzUsuń