poniedziałek, 23 listopada 2015

Koniec spadków na miedzi?

Dzisiejsze ceny miedzi osiągnęły najniższe poziomy od 6 lat. Spadki te są spowodowane słabnącą chińską gospodarką, która odpowiada za blisko 50% światowego popytu na ten metal.
Poziom 4500 USD za tonę (200 centów za funta) jest ważnym psychologicznym wsparciem, ale i nie tylko psychologicznym.

Miedź - interwał D1:kliknij na wykres aby powiększyć


Otóż w grudniu ubiegłego roku ceny miedzi wybiły się z formacji trójkąta (dolna linia trójkąta 6500 USD), aby spaść do poziomu 5400 USD. Do połowy 2015 roku nastąpiły korekcyjne wzrosty, które doprowadziły ceny miedzi do ponownego przetestowania dolnej linii trójkąta.

Natomiast zasięg całego ruchu spadkowego wyznacza wysokość trójkąta mierzona od punktu wybicia. Oznacza to, że na dzisiejszej sesji ceny miedzi znacząco zbliżyły się do zasięgu tej formacji. Aby w pełni zrealizować ten cel, spodziewałbym się jeszcze 2-3% spadków, co oznacza poziomy 4350 - 4400 USD.

Z tego miejsca oczekiwałbym korekcyjnych wzrostów do oporu na poziomie 5400 USD. 
Tej wielkości korekta wzrostowa wpłynie też znacząco na notowania KGHM.


KGHM - interwał W1:kliknij na wykres aby powiększyć


Notowania KGHM znajdują się od 2013 roku w spadkowym kanale trendowym. W ostatnich miesiącach testowaliśmy już dwukrotnie dolne ograniczenie tego kanału. Obecnie można się spodziewać kolejnego zejścia cen do poziomu 68 - 70 zł gdzie również znajduje się ważne wsparcie (zaznaczone na wykresie kolorem zielonym). Następnie oczekiwałbym (jednocześnie z korekcyjnymi wzrostami na miedzi) wzrostów KGHM do górnego ograniczenia w kanale spadkowych, które wypada na poziomie 115 zł.


Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami Dawida Kluski i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).
27 komentarzy:

 1. W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brawo Dawid "jak zwykle" bardzo spostrzegawcza analiza. Szacun.

  Niestety ja dołączyłem do pesymistów GPW, których jest już (ponoć) zdecydowanie więcej niż optymistów (niedobrze). Wczoraj, przy całkiem pozytywnych rynkach bazowych, my przekreśliliśmy ładne odbicie. Nikt nas nie lubi.
  Staram się nie wnikać w sprawy około rynkowe, ale te są totalnie niekorzystne. Podatek bankowy, powierzchniowy i, nie powinniśmy mieć złudzeń, likwidacja ostateczna OFE, duszą nas niemiłosiernie.
  A więc, shortów nie kupię - bo pesymiści, a z longami poczekam na powrót cen ponad linie wyrysowane na wykresach poniżej.
  FW20 http://prntscr.com/96azmd
  KGHM http://prntscr.com/96azmd
  Rajd Św. Mikołaja - a kto to taki ? ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do likwidacji OFE to uważam że strasznie tym straszą na parkiecie...
   Moja opinia jest taka, że OFE umrą śmiercią naturalną (pisałem to na blogu w poście "Rozpoczynamy dodruk złotówki") co zajmie około kilku lat, a nie tak jak myśli większość, że PiS zlikwiduje je w przyszłym roku. Jeśli chodzi o np. podatek bankowy to faktycznie myślę, że PiS dotrzyma obietnicę, jednak lobby bankowe nie odpuści i np. dojdą do konsensusu, że podatek będzie o połowę mniejszy niż zakładano.

   Usuń
 3. Mafik zamykaj longi na daxa póki masz zysk

  OdpowiedzUsuń
 4. prawda jest taka ze gpw leci do samego dna nikt tego niepowstrzyma bo niby kto?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypuszczam, że dzisiejsza sesja była sesją odwrotu. Ewentualnie jutro jeszcze raz zejdziemy na nowy dołek aby wykończyć resztę, którzy brali longi w okolicy 2000 pkt. na WIG20. Proszę zauważyć, jak bardzo pesymistyczne są nastroje wśród inwestorów. Za tydzień o tej porze będziemy w bardziej optymistycznym nastawieniu i będziemy się zastanawiać co zrobi Super Mario:)

   Usuń
  2. Sesja odwrotu na minimach trendu bez obrotu? Na podstawie czego tak Pan sądzi? Przecież FW20 wyszło z klina o szerokości ok 200pkt, wykonało ruch powrotny na 2040 i teraz leci realizować zasięg - nikt nie kupuje na dołku... tak się trendy nie zmieniają.

   Usuń
  3. Sądzę tak nie na podstawie analizy technicznej. Istnieje jeszcze coś takiego jak ekonomia behawioralna czy też psychologia inwestowania. Inwestowanie na giełdzie polega również na trenowaniu swojej intuicji oraz zaufaniu swojemu instynktowi. Oczywiście nie jestem przekonany, że ten wariant się sprawdzi, dlatego napisałem to w formie przypuszczającej, bo tak mi mówi intuicja:)

   PS. Proszę to wpisywanie swojego imienia czy też nicka.

   Usuń
  4. Nie uważasz, że dodatnia baza na kontraktach ok. 5 pkt nie sprzyja wzrostom. Jakby pesymizm nie do końca zdominował rynku ?

   A dla dobicia kolegów wykres BUX vs Wig20
   http://prntscr.com/96osv3

   Usuń
  5. OK, z intuicją ciężko dyskutować. Moja mówi, że jeszcze w dół :)

   Usuń
  6. @Salvo: Biorę możliwość, że podaż weźmie jeszcze raz górą co doprowadzi do spadków w okolice 1910 - 1920 pkt. aby dobić resztki optymistów czy też zastanawiających się:) Ale spadki do 1700 czy 1600 pkt. albo jeszcze lepiej 1400 pkt. bez żadnej większej korekty wzrostowej wydają mi się obecnie nieprawdopodobne.

   Usuń
  7. Ale do 1870 jakieś prawdopodobieństwo jest
   http://prntscr.com/98o7fu
   Problem jest w tym, że trend główny jest spadkowy, dlatego tak trudno trafić longa.

   Usuń
  8. Dzisiaj, nieśmiało, baza na kontraktach zaczęła się przekręcać na minus (-4 pkt).

   Usuń
  9. Lubię symetrię i analogie.
   http://prntscr.com/99f9xy

   Usuń
  10. @Salvo: Proszę o kontakt e-mail: myalterfinance@op.pl

   Usuń
  11. Wczoraj wydarzyły się dwie nieprzyjemne rzeczy t.j.
   spadek PKO poniżej 26,50 i KGHM poniżej 72,30.
   Rynek próbował obronić te poziomy, niestety nie dał rady.
   Nie będzie wzrostu WIG-u bez tych spółek.
   Czekam na powrót ww cen z otwarciem longa. W przeciwnym wypadku trzeba będzie szukać innego scenariusz.

   Usuń
 5. Jest też niestety coś takiego, jak sytuacja geopolityczna, czego przewidzieć się nie da...

  "Proszę zauważyć, jak bardzo pesymistyczne są nastroje wśród inwestorów."
  obawiam się, że ten nastrój utrzymuje się od maja tego roku, wiec jakie znaki na niebie wskazują odwrót? Na pewno nie obrót. Może jeszcze przez chwile potrzyma 1920-30, ale jak długo?

  ps. kto wg Ciebie jest w stanie pchnąć ten wózek na północ, jaki kapitał? Nawet jak inni idą na północ, to my albo mamy marazm, albo spadek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy to oznacza, że WIG20 musi spadać jak kamień w wodę? Proszę zauważyć, że kontrakty na WIG20 spadły w tym roku z 2535 pkt. na 1931 pkt. Co oznacza spadek o 604 pkt. Spójrzmy teraz na spadki z 2013 roku...
   Szczyt 2665 pkt. a dno korekty 2066 pkt. Co oznacza spadek o 600 pkt.
   Dlatego też, spodziewam się teraz korekty wzrostowej nawet wielkości połowy tego ruchu spadkowego, czyli w granicach 300 pkt. i dopiero później (już w nowym roku) dalsze spadki i zdecydowanie przebicie 1900 pkt w dół.

   Usuń
 6. Dawid chciałbym żebyś obejrzał ten rysunek :
  http://prntscr.com/96r64m
  Moje wnioski :
  - mamy doczynienia z totalną, książkową dystrybucją.
  - szukanie dołka nr 5, traci sens z powodu słabości naszego rynku. Już powinien wystąpić wzrost wraz z rynkami zachodnimi. Dax-owi wystarczy jeden dobry tydzień aby osiągnąć TP = 11 900. Jeżeli nie wystąpił u nas wzrost, to teraz brakuje wsparcia na którym mógłby się zbudować.
  Jeśli to co napisałem ma sens, należałoby teraz zbudować short. Zapomnieć o long.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypuszczam, ze wielu z Was wkradł się do głowy chaos. Jeszcze w okolicach 2000 pkt. wszyscy byli chętni na Longi (bo przecież takiego wsparcia to nie złamią), ale jak jest 1930 pkt. to już chętnych nie ma. Wszyscy znów krzyczą, że tylko shorty. Tak na prawdę, większość rysuje kreski pod swoje nastawienie do rynku. Kto chce grać na spadki wykreśli "książkową" formację spadkową, jak ktoś chce grać na longi to wykreśli "książkową" formację wzrostową. Wczoraj jeden z czytelników sugerował mi abym sprzedał swoje longi które mam na DAX, póki jeszcze mam na nich zysk... No cóż, szkoda byłoby tych 200 pkt. o które dzisiaj rynek rośnie... Alternatywne spojrzenie znów się sprawdziło.

   Usuń
  2. Na podstawie tych wymian pogladów to można zrobić jakąś prace dyplomową:)

   Usuń
 7. W sumie wzrosty do 2250 prognozowane przez Dawida to nic innego jak wzrost do SMA200 na wykresie D1. Wzrost do tego pułapu nie zmieni trendu ze spadkowego na wzrostowy, będzie to tylko korekta obecnych spadków. Czy to faktycznie za wysokie progi jak na naszego banana?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem zbytnio przekonany... ale spróbuje. Long na WIG20 po 1940
   TP: 2250 p.

   Usuń
 8. 11300 to kolejny opór na dax. Jednak myślę, że max w przyszłym tygodniu go pokonamy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mozna miec jeszcze zludzenia do wzrostow kednak moim zdaniem poziom 1993 na komtraktach padl definitywnie, a ciezko znaleźć jakies sensowne wsparcie blisko obecnych poziomow. Moim zdaniem bedzie swobodny lot w dol nawet w okolice 1760. Przepraszam za brak polskich znakow- pisze z komorki. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Pozycja na FW20 zamknięta na SL.
  Pozycja na KGHM otwarta zgodnie z powyższą analizą.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszedłeś w kghm? Ja dziś zakupiłem po 68 zł. Wydaje mi się jednak, że za wcześnie i 68 zł może nie wytrzymać

  OdpowiedzUsuń