poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Analiza DAX - cz.3

W dzisiejszej analizie powracam do tematu niemieckiego indeksu DAX. Fala nr. 3 którą omawiałem w poprzednim poście poświęconym temu indeksowi okazała się dłuższa niż prognozowałem.

Indeks DAX - interwał tygodniowy:


kliknij na wykres aby powiększyć


Indeks DAX - interwał dzienny:
kliknij na wykres aby powiększyć


Patrząc na wykres w skali dziennej można zauważyć, że fala nr. 4 przyjęła identyczną postać jak fala nr.2. Mam tutaj na myśli korektę płaską, gdzie podfala B nie osiągnęła nowego szczytu, a podfala C nie przebiła dołka podfali A. Fala C jest zatem najkrótszą spośród fal tworzących korektę płaską ABC. Zgodnie z teorią korekta płaska pojawia się najczęściej w silnych trendach i  właśnie z takim trendem mamy do czynienia na indeksie DAX. 

Z dniu 16 kwietnia napisałem w komentarzach: 
"Jeśli chodzi o DAX, to cel spadków nadal na poziomie 11600 pkt. jako fala nr. 4. Potem jeszcze fala 5 do około 13500 pkt."  
Komentarz ten można zobaczyć pod tym linkiem: myalterfinance 

Wprawdzie kontrakt na niemiecki indeks nie spadł do 11600 pkt. ale niewiele zabrakło do celu prognozowanego przeze mnie (spadek do 11675 pkt. z 12438 pkt.) Jednak ważniejszym jest, że wspomniana powyżej korekta płaska miała bardzo zbliżoną wielkość do poprzednich korekt tego indeksu (dobrze widać to na wykresie tygodniowym - niebieskie prostokąty) oraz zatrzymała się na dolnym ograniczeniu kanału wzrostowego.
Wiele wskazuje na to, że spadkowa fala nr.4 w postaci korekty płaskiej już się zakończyła, a przed nami jeszcze wzrostowa fala nr. 5. (cel: 13000 - 13500 pkt.)
Gdyby jednak indeks DAX wypadł z kanału wzrostowego, może nas czekać jeszcze kilku procentowy spadek, a dopiero potem wzrosty.


Dodatkowo chciałbym przypomnieć fragment postu z 28 lutego: myalterfinance.blogspot.com

" Bywały również momenty gdy indeks DAX był mocniejszy od SP500, jak również momenty gdy był znacznie słabszy.Proszę zwrócić uwagę na 2011 rok. Dynamiczne wzrosty w pierwszej połowie 2011 roku na niemieckim indeksie były odpowiednio o kilka procent większe od tych na amerykańskim. Zaś w drugiej połowie roku 2011 spadki na DAX były znacznie głębsze, niż te na SP500. W następnych latach  DAX próbował dorównać SP500, jednak każda korekta ponownie zwiększała dystans między nimi. Na początku bieżącego roku indeksy te zrównały się ze sobą, a w ostatnim tygodniu DAX pierwszy raz od 4 lat okazał się nawet mocniejszy w stosunku do notowań indeksu SP500.Z pewną dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że w najbliższych tygodniach indeks DAX może okazać się znacznie mocniejszy od SP500, by później doznać głębszych spadków (analogicznie jak w 2011 roku)."

Prognozę tą nadal podtrzymuję. Niemiecki indeks DAX powinien być przez najbliższych kilka tygodni nadal mocniejszy od amerykańskiego SP500.


PS.  Zgodnie z obietnicą: Pod koniec miesiąca wstawiam aktualizacje swoich zajętych pozycji.


1.  Indeks S&P500:
     Pozycja: Short
     Poziom transakcji: 2070 pkt.
     Poziom Stop Loss: 2170 pkt.

2. Indeks DJIA:
    Pozycja Short
    Poziom transakcji: 17800 pkt.
    Poziom Stop Loss 18700 pkt.

3. Indeks HANG SENG:
    Pozycja: Long
    Poziom transakcji: 25970 pkt.
    Poziom Stop Loss: 24700 pkt.

4. Indeks DAX:
    Pozycja: Long
    Poziom transakcji: 11760 pkt.         - inwestycja krótko lub średnioterminowa!
    Poziom Stop Loss: 11460 pkt.
    

5. Indeks WIG20:
    Pozycja: Long
    Poziom transakcji: 2420 pkt.
    Poziom Stop Loss: 2320 pkt.
    PS.2 Zachęcam również do odwiedzania My Alter Finance na Facebook-u: KLIKNIJ TUTAJ
Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami DK i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).


Dawid Kluska

36 komentarzy:

 1. W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Co jak co, ale inwestycji w Hang Seng i WIG20 trzeba pogratulować. Świetna robota.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, rynki wschodzące są bardzo mocne, szczególnie Hang Seng i BUX.
   Tak jak pisałem, hossa na rynkach wschodzących powinna być dynamiczna, ale krótka (kilka miesięcy?) z możliwą jakąś większą korektą w trakcie trendu wzrostowego. W tym czasie rynki amerykańskie powinny być w trendzie bocznym, co nie znaczy, że nie pojawią się delikatne przebicia rekordów hossy. Pozdrawiam

   Usuń
 3. Może na daxie w końcu złą passe pokonasz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam taką nadzieję:) Jeśli ewentualnie wypadniemy z kanału trendowego to najprawdopodobniej zamknę pozycję z ręki minimalizując straty.

   Usuń
  2. jednak nie tym razem, dołożyli dziś do pieca nieźle

   Usuń
  3. Racja. Coś ten DAX nie leży. Tak jak pisałem wyżej, nie czekałem na wywalenie ze sl tylko minimalizowałem straty. Pozycja zamknięta na 11710pkt.

   Usuń
  4. szkopy, co tu gadać, zawsze nam po gorkę robili ale jeszcze ich wydymamy :)

   Usuń
 4. DK po pierwsze szacun za odwagę podania pozycji. Po drugie gratuluje analizy, szczególnie DAXa. Twoja trójka była najbardziej precyzyjna ze wszytskich mi znanych prognoz. Czwórka tez precyzyjnie i tez uważam że nie pogłębią. 13500 hmm to bardzo wysoko ale oczywiście nigdy nie jest tak wysoko żeby nie mogło być wyżej. Bardziej myśle o 13000. Gratuluje warsztatu tak trzymac. Pozdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za miłe słowa:) Zobaczymy jak silny będzie ruch wzrostowy. Jak będziemy wyżej niż 12500 pkt. to się będzie dokładniej szukać możliwego szczytu. Na razie bardziej pilnuje czy aby kurs nie wypadnie poza kanał trendowy bo dzisiaj znów go przetestowaliśmy. Przypominam jeszcze raz: "Z pewną dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że w najbliższych tygodniach indeks DAX może okazać się znacznie mocniejszy od SP500, by później doznać głębszych spadków"
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. W tej chwili kontrakty na wig20 chodzą 2530. Mam pytanie czy Stop Loss na WIG20 przesuwasz wyżej czy pozostaje on na tym samym poziomie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy jeszcze "trochę" wzrośnie to przesunę wyżej. Celem na WIG20 jest dla mnie 2900 pkt. lub wyżej, a więc droga daleka.

   Usuń
  2. Rozumiem że zmiany będą aktualizowane, ok dzięki.

   Usuń
 6. No to dzisiaj pozamiatało z długich pozycji. Prawie 1k punktów w dół, a SP500 dalej w okolicach szczytu. Może być głębsza korekta.

  OdpowiedzUsuń
 7. ulala ale dzis dax zwalili powywybiali wsparcia 11600 dzis,ale wszystko dzis mocne spadki wig20,bux stany pozdr

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba czas już pakować się w longi bo ostatnia fala idzie czyli 5 co sądzicie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe że tak będzie. Podfala C w "czwórce" okazała się głębsza niż przypuszczałem.

   Usuń
  2. Dlatego też dzisiaj próba nr. 2.
   Pozycja L na DAX zajęta po 11400 pkt.

   Usuń
  3. DK takie szarpanie się z rynkiem nie ma większego sensu . Po takich stratach trzeba sobie zrobić kilka dni przerwy. Rynek pikuje i może się zatrzymać ale wcale nie musi. Zobacz otworzyłeś prawie na swoim stopie czyli tak jakbyś wcale nie zamknął wcześniejszej pozycji . Tu trzeba przeczekać bo widzę że działasz w emocjach i chcesz się odegrać.

   Pozdrawiam

   Usuń
  4. W dniu dzisiejszym pozycja na indeksie DAX została zamknięta "z ręki" na poziomie 11540 pkt. Zysk 140 pkt. Zobaczymy co dalej...

   Usuń
 9. Ostatnio wczytałem, że dax w tej fali czwartej robi korektę ABCD i w zasadzie jak właśnie sprawdziłem dołek fala C-D już się zrównała z A-B zabrakło może 40 pkt chyba idealnie punkt winien wypaść na 11315. Tylko czy teraz to już koniec spadków jedziemy dużą 5?

  OdpowiedzUsuń
 10. hmm... ktoś z nickiem bear zastanawia się czy już koniec spadków i pora na opadał w górę - sentyment do DAXa jednak jest jaki jest - chyba lepiej postać z boku i walczyć na mniej zatłoczonym rynku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nik nie ma nic do rzeczy :) gra się z trendem choć to niełatwe sell i may, wcześniej pisali sprzedaj w kwietniu itd

   Usuń
  2. no tak od kwietnia sporo urosło heh

   Usuń
 11. stawiam że, helmut jeszcze pogłębi potem zrobią mini odpał i już tylko sell in May

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzisiaj piękną fałszywkę zrobili ale jak na razie zgodnie z planem idą

   Usuń
  2. nie dać sie wyleszczyć taki plan mam zawsze :)

   Usuń
  3. Małgosia =^.^=6 maja 2015 19:34

   hahhaha super ;D
   Moj plan to nie dać sie złapać na "SZWINDEL" hehhe

   Usuń
 12. W Chinach zaczyna to wyglądać jak 1929 rok...

  http://xpuls.pl/a-hosse-w-chinach-wspiera/

  OdpowiedzUsuń
 13. a w chinach i honk-kongu chyba koniec wzrostow leci jak kamien w plot,wyglada na glebsza korekte

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak analizują stare wygi DAX i inne instrumenty można zobaczyć tu: http://www.webinar-wallstreet.zyskajwiele.pl?a_aid=rm

  OdpowiedzUsuń
 15. "Szef FED z Atlanty nie tragizuje i liczy na odbicie wzrostu PKB w II kwartale, chociaż sugeruje niejako ostatnim zdaniem, iż podwyżka w czerwcu jest już raczej nieprawdopodobna."

  źródło: http://xpuls.pl/lockhart-fed-16/

  OdpowiedzUsuń
 16. kuzwa co sie dzieje w tych chinach i honk-kongu kolejna mocna sesja spadkowa pozdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli korekta nadal będzie się pogłębiać to celem powinny być poziomy 26400 pkt.

   Usuń
 17. Zapraszam do komentowania pod nowym postem -

  http://myalterfinance.blogspot.com/2015/05/emerging-markets-wig20.html

  OdpowiedzUsuń