czwartek, 3 grudnia 2015

Dzień z życia początkującego inwestora:

      Zdecydowana większość początkujących inwestorów ma tendencję do lekceważenia potężnej mocy dźwigni finansowej (lewarka). Zrozumienie czym tak na prawdę jest spekulacja z użyciem dźwigni, jest istotą handlu na rynkach finansowych. Lewarek 50:1, 100:1, 300:1 czy nawet 500:1.
Czy na prawdę wierzysz w to, że ktoś tak ufa Twoim zdolnościom, że udzieli Ci takiego kredytu?     Z danych Saxo Banku wynika, że większość klientów traci cały depozyt na forex w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. W Polsce średnia żywotność rachunku wynosi jeszcze mniej bo około 3-4 miesięcy. Dźwignia 100:1 oznacza, że posiadając 10 000 zł wkładu, broker oferuje Ci możliwość przeprowadzania transakcji na kwotę 1 miliona zł. W mojej opinii jest to szaleństwo.

Dla pokazania czym grozi tego typu transakcja posłużę się dzisiejszymi notowaniami EUR/USD.
W trakcie tego dnia miała miejsce konferencja prezesa Europejskiego Banku Centralnego, która zakończyła dwudniowe posiedzenie EBC: 2-3.12.2015 r.

Początkujący inwestor X czytając poranną prasę dowiedział się, że rynkowy konsensus przedstawia się następująco: 


 • EBC zamierza obniżyć stopę depozytową o 10 - 15 punktów, 
 • EBC zamierza wydłużyć program skupu aktywów (program QE) o 6 miesięcy,
 • EBC zamierza zwiększyć program QE o 10 - 20 mld euro
Inwestor X po przeczytaniu tej informacji doszedł do wniosku, że tego typu decyzja EBC przyczyni się do gwałtownego spadku notowań EUR/USD. Chwilę później na rynek napływa informacja, że jeden z największych banków inwestycyjnych świata, słynny - Goldman Sachs informuje swoich klientów, że spodziewa się mocno gołębiego nastawienia EBC podczas dzisiejszej konferencji, wobec czego prognozuje spadek notowań EUR/USD w trakcie konferencji prezesa EBC nawet do poziomu 1.03, co oznacza 13 letnie dołki na tej parze walutowej.

Goldman's One-Day Euro Forecast Is for 3% Fall on Dovish Draghi


Inwestor X pod wpływem tych informacji decyduje się na 3 godziny przed konferencją EBC zainwestować swój kapitał 10 000 zł z użyciem dźwigni finansowej 35:1 na spadek kursu EUR/USD z celem 1.03 (zgodnie z prognozą Goldman Sachs). Transakcja została dokonana na poziomie 1.055.

Godzina 13:30 - Inwestor X czeka z niecierpliwością na decyzję EBC w sprawie stóp procentowych, która ukaże się o godzinie  13.45.

Godzina 13:38 - Gazeta "Financial Times" opublikowała artykuł na 7 minut przed publikacją decyzji sugerujący, iż EBC nie zmienił stóp procentowych. Po tej informacji kurs EUR/USD rośnie w ciągu kilku minut do poziomu 1.065. Inwestor X wpada w panikę, jednak po chwili stwierdza, że poczeka na oficjalny komunikat.


Godzina 13:45: Informacja "Financial Times" okazała się plotką, która wprowadziła duży chaos na rynku. EBC obniżył stopę depozytową zgodnie z prognozą o 10 punktów. Inwestor X odetchnął z ulgą i stwierdził, że za chwilę kurs zawróci, a za niespełna godzinę obecna strata z tej transakcji zamieni się w zysk ponieważ w trakcie konferencji prezes EBC na pewno ogłosi zwiększenie jak i przedłużenie programu QE co przyczyni się do gwałtownego spadku kursu EUR/USD.

Godzina 14.30: Początek konferencji - Prezes EBC ogłosił, że program QE zostanie przedłużony       przynajmniej do końca marca 2017 roku, jednak nic nie ma mowy o zwiększeniu QE o prognozowane 10 - 20 mld. Kurs EUR/USD gwałtownie rośnie.

Godzina 14:45: Notowania EUR/USD sięgają poziomu 1.0850 co oznacza wzrost o blisko 3% w       stosunku do notowań z godziny 11.00 gdy Inwestor X zdecydował się na transakcję na tej parze walutowej. Pozycja zostaje zamknięta. Używając dźwigni finansowej 35:1 inwestor stracił całość zainwestowanego kapitału.


Wnioski:

1. Dźwignia finansowa:
Dźwignia finansowa jest bardzo potężnym narzędziem, który może się okazać całkowicie katastrofalny dla naszego konta. Wielokrotnie na łamach bloga przestrzegałem przed stosowaniem zbyt wysokiej dźwigni. Sam nie korzystam z większej niż 5:1, a wielokrotnie jest to 3:1, 2:1 bądź bez użycia dźwigni. Z mojego doświadczenia wiem, że czym mniejsza dźwignia tym nasze decyzje inwestycyjne są bardziej racjonalne, a nie emocjonalne, szczególnie w czasie takich sesji jak ta z którą mamy do czynienia dziś.

2. Niezależne myślenie:
Myślenie nie jest rzeczą łatwą, a już szczególnie myślenie niezależne:) Bardzo wielu początkujących inwestorów tak na prawdę nie myśli, tylko podąża ślepo za wskazówkami swoich "autorytetów".
Na powyższym przykładzie Inwestora X można zobaczyć do czego doprowadziło posłuchanie "dobrej rady" tak wielkiej instytucji finansowej jaką jest bank Goldman Sachs. Pytanie, które mi się nasuwa jest to czy Goldman Sachs faktycznie działał w interesie swoich klientów? Dla przypomnienia: Obecny prezes EBC Mario Draghi w latach 2002-2005 był wiceprezesem ds. inwestycji zagranicznych i dyrektorem zarządzającym wspomnianego banku Goldman Sachs. Pamiętaj, że ostatecznym zabezpieczeniem przed rynkowym szaleństwem jest krytycyzm i zdrowy rozsądek.Dawid Kluska

46 komentarzy:

 1. W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem początkujący i w odniesieniu do wpisu na blogu, po kilku małych wpadkach nie wyobrażam sobie nie stosować zabezpieczenia w postaci stopa. Jak mi wywali stop to nie próbuję grać na siłę. Rynek i trend mają zawsze rację. Ps. czy założenia z tabelki odnośnie Dax-a są aktualne? Po dzisiejszym spadku i wybiciu niemal wszystkich zakładających wzrosty schodzimy do 10500 i odbijamy czy jest jakiś inny scenariusz?

   Usuń
  2. Pozycja na DAX została zamknięta po 10950 pkt. (zysk 450 pkt.) i przed chwilą odnowiona po 10655 pkt. Dlaczego akurat po 10655 pkt.? Skala spadków przez ostatnie trzy dni na indeksie DAX (czyli 1,2,3 grudzień) równają się skali spadków z połowy kwietnia, początku maja i drugiej połowy lipca 2015 roku. Oczywiście równie dobrze możemy spaść w najbliższym czasie do 10500 pkt. Szczerze to ciężko się analizuje sesje w której występuje panika i tak duża zmienność. Kto rano spodziewał się, że tak będzie wyglądać dzisiejsza sesja?

   Usuń
  3. Chyba nie grałbym już longa na DAX.
   http://prntscr.com/9bqudo
   1. Przebicie linii trendu krótkoterminowego wzrostowego.
   2. Przebicie linii trendu średnioterminowego spadkowego.
   3. Górny cień na linii i odbicie.

   Usuń
  4. Ani na CAC
   http://prntscr.com/9c35cy

   Usuń
 2. Dzisiejsza sesja na WIG20 wygląda na panikę wykańczającą falę spadkową. Od przyszłego tygodnia powinniśmy rozpocząć wzrosty...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również tak myśle. Dlatego też L po 1830 pkt. Cel: 2140 pkt. SL: 1745 pkt. Jednak w razie ponownej słabości rynku pozycje zamykam wcześniej.

   Usuń
  2. No to ładnego pinbara żeście trafili. Gratuluję.
   Mi to się nie udało bo :
   - nie lubię w piątki otwierać i zostawiać otwartej pozycji na weekend, a już zwłaszcza świerzego longa.
   - przestałem wierzyć w Św. Mikołaja.
   Po drodze pisałem, co uważam za aktualne - nie ma hossy bez PKO powyżej 27,30 i KGHM powyżej 72 zł. Dla grubasa szarpnąć te kursy to drobiazg. Skoro tego nie robi to widocznie mu się nie chce. Zarobić w tym układzie na long będzie ciężko, choć nie niemożliwe.

   Usuń
  3. PKO na chwile obecną +2.5%, A co jeśli KGHM dołączyły do wzrostów w późniejszym terminie i będzie ciągnął WIG20 jako drugi silnik gdy banki osłabną?

   Usuń
  4. Trade what you see.
   Na razie PKO na oporze, a KGHM ....

   Usuń
 3. Cos mi sie wydaje ze to bedzie totalny pogrom w przyszlym tygodniu

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawid, mnie to ryba, ale malo profesjonalnie wygladasz ze swoim podawaniem pozycji po zamknieciu sesji, kiedy wiesz, jaki byl jej przebig. Dla mnie troche infantylne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajęcie czy zamknięcie pozycji podaję bez bliżej określonego czasu. Może to być zaraz po zajęciu pozycji lub kilka godzin po. Przykład: 9 listopada podałem po godzinie 14.00. "Pozycja Short na WIG20 brana po 2120 pkt. zamknięta na poziomie 2004 pkt. Zysk: 116 pkt." Przypominam, że robię to dobrowolnie (nie uzyskuję za to pieniędzy), a wielu analityków uważających się za "profesjonalistów" nigdy nie podało swoich pozycji.

   Usuń
 5. na miedzi pozycja zamknieta po 63 czy wyczules ze bedzie odwrot ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Podawanie pozycji jest OK i świadczy o klasie inwestora. Ktoś kto nie podaje pozycji jest niewiarygodny .

  OdpowiedzUsuń
 7. Odnośnie Daxa uważam, że jeszcze w na początku tygodnia może podejdziemy pod 10900 i to wszystko. Proponuję zabezpieczyć zysk Stopem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zauważyłem, że dobrym posunięciem jest granie pozycji przeciwnych względem gospodarza. Prawie złoty gral bez obrazy :D

  Tak na poważnie to uważam, że masz za wysokie stopy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja uważam, że Gospodarz gra zgodnie ze swoją strategią, takiej się trzyma i ma efekty. Prześledź jego wejścia/wyjścia z ostatniego roku. Obawiam się, że jakbyś grał przeciw jego zagraniom (oczywiście nie mówię o DT, czy nawet krótki okres)miałbyś brudną rękę, kiedy byś ją wyjął z nocnika.
   Dawid tak trzymać.
   Ps. Mnie banan kompletnie nie interere, tam może popłynąć KAŻDY!!! Tylko SP500, ew. Dax- ale to podobna szulernia jak u nas.
   Pozdrawiam Gospodarza i Dawid... robisz dobrą robotę.
   Powodzenia dla Wszystkich.

   Usuń
 9. 1770pkt tu powinno sie zatrzymac ten caly balagan wig20,czekamy na ten dodruk u nas:))))

  OdpowiedzUsuń
 10. Pozycja na WIG20 zamknięta z ręki po 1802 pkt. a na DAX po 10668 pkt.
  Czuję, że trzeba pozostać kilka dni poza rynkiem, aby ostudzić emocje które z dnia na dzień narastały.

  OdpowiedzUsuń
 11. no tu jest szturm licze ze 1770pkt zatrzyma te spadki a jak nie to 1400pkt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o WIG20 to każdy już prognozował swój ewentualny dołek... 2000, 1960, 1900, 1870, 1850, 1825, 1800, 1770, 1750, itd. Jak na razie nikt jeszcze nie trafił. Prawdą jest, że ten co trafi będzie miał większe szczęście od innych, nic poza tym.

   Usuń
  2. No ja nie wiem czy szczęście czy zwykła logika. Wiadomo, że do wygasu grubas będzie trzymał shorty. LOP nie schodzi poniżej 60000 a podczas korekt jeszcze rośnie. Kto i po co trzyma krótką stronę rynku to widać jak na dłoni. Tym bardziej przy uciekającym kapitale zagranicznym i Fedzie w przyszłym tygodniu.

   Tutaj nie ma co mówić o szczęściu jest tylko prosta logika. Dziwi mnie twoje uparte granie długich pozycji kiedy krótkie przynoszą krocie.

   Usuń
  3. Logika na giełdzie? Moim zdaniem jest wręcz odwrotnie, emocje a nie logika:) A to, że uparcie gram na long nie jest prawdą, bo zainkasowałem ładnie ponad 100 pkt. na short całkiem niedawno.

   Usuń
 12. Pozycja Long na DAX przed chwilą zajęta po 10300 pkt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no to euro/usd musi zacząć spadać.

   Usuń
  2. A jakie dalsze parametry (SL; TP) jeśli można wiedzieć.

   Usuń
  3. Dawid tam dopiero spadek się rozkręca nie ma podstaw aby zakładać, że nagle się zatrzyma . Na 9700 jest linia trendu i są nikłe szanse że odbijemy się od niej.

   Usuń
  4. @ Andrzej: Dalsze parametry to: TP 11800 pkt. SL: 9950 PKT.
   Jednak w przypadku słabości rynku tak jak ostatnio wychodzę z pozycji wcześniej.

   @Mark: Jeśli wg Ciebie 9700 pkt. nie wytrzyma to gdzie prognozujesz dołek?

   Usuń
 13. Mark
  Dlaczego nie ma podstaw? Silne wsparcie w strefie 10050-10100.
  Zrobiliśmy f50 ostatniego ruchu, może w poniedziałek czyszczenie stopów na f61 i zaczynamy rajd mikołaja?
  Dlaczego ma spaść do 9700 i jeszcze nikłe szanse na odbicie?
  Przecież ciągle drukują i będą drukować, stopy poszły w dół.
  Dużo zależy od środy i FED.
  Popieram Dawida że pachnie rajdem na bazie ogólnej niechęci do akcji. Toż to najlepsze paliwo do wzrostów.
  Ale i tak zadecyduje rynek
  Powodzenia wszystkim

  OdpowiedzUsuń
 14. Dawid,

  1. Czy pozycja na DAX zostala zamknieta przed godz.17, skoro w tabeli "mój portfel" tego nie ma?

  2. Jak widzisz sytuacje na rynku w Stanach i na Świecie po 16.12 w przypadku podwyżki stóp? Czy Twój wpis z marca bedzie aktualny?

  3. Jak widzisz sytuacje w Stanach na rynku po informacji o problemach w Third Avenue Management?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Pozycje Long na DAX posiadam nadal.
   2. Podwyżka stóp procentowych wydaje się niemal pewna, chociaż jeszcze 2-3 miesiące temu niektórzy mówili, że prędzej będzie QE nr.4 niż podwyżka stóp:) Jak ona wpłynie na rynki? W krótkim terminie bardziej prawdopodobny scenariusz to wzrosty w okolice szczytowe (jeśli chodzi o indeks SP500), dopiero już w nowym roku spodziewałbym się głębszej korekty.
   3. Temat ten nie jest mi dokładnie znany, więc nie potrafię na tą chwilę merytorycznie odpowiedzieć.
   Pomimo lepszych od prognoz danych z chińskiej gospodarki, które się pojawiły w sobotę, myślę, że temat Chin powróci w pierwszej połowie 2016 roku, co przyczyni się do głębokiej korekty na rynkach.

   Usuń
 15. Kolejna wsparcia to: 10150 pkt. na DAX i 1985 pkt. na S&P500.
  Ropa Brent doszła do poziomu dołka z poprzedniego kryzysu (przełom 2008/2009 roku)

  OdpowiedzUsuń
 16. I pozycja long na S&P500 zgodnie z prognozą po 1985 pkt.

  OdpowiedzUsuń
 17. FW20:
  PKO BP robi klin, PEO robi klin, KGHM płasko do górnej bandy. Odbicie > 1% bez obrotu. Dołożyłem Skę pod kolejną porządną falę spadkową (min 100pkt) prawdopodobnie kończącą ten spadek. Powinni to zrobić szybko i zrzucić nas (realnie liczę na 1650) w te okolice w 2-3 sesje. FED? W/W spółkom kończy się miejsce na dryfowanie w bok, a są w strukturach korekcyjnych a nie odwracających trendy. Ska po 1773 SL 1800.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również widzę dołek na poziomach 1600 - 1650 pkt. jednak byłbym zaskoczony gdyby zrobili go w ciągu kilku najbliższych dni.(banan już mnie nieraz zaskoczył) Dlatego jako scenariusz alternatywny do powyższego zakładam najpierw wzrosty do 2000 - 2050 pkt. i dopiero w I kwartale 2016 roku powrót do spadków z celem 1600 pkt.

   Usuń
  2. Czekam na zamknięcie tygodnia na WIG20. Jeśli będzie powyżej 1770 pkt. bardzo prawdopodobny będzie scenariusz korekty wzrostowej na tym indeksie (i to nie małej)

   Usuń
  3. Nie za mało ? Myślę, że powinno przebić na WIG20 1815 pkt.
   http://prntscr.com/9eurzl

   Usuń
 18. Ciekawa sytuacja na mWIG40

  http://prntscr.com/9efdyo

  Przy przekroczeniu indeksu 3420 zamykam krótką.

  Przy nieudanej próbie zamknięcia luki, powiększę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 19. Stopy podwyższone, giełdy rosną, EUR/USD też. Ciekawa sytuacja ale mi jak najbardziej odpowiada:) Także do końca roku kierunek już powinien być wyznaczony.

  Moje prognozy:
  S&P500 okolice nowych szczytów (2150 - 2180 pkt.)
  DAX: 11700 - 11800 pkt.
  WIG20 2020 pkt. (?)

  OdpowiedzUsuń
 20. Dawid
  zająłeś pozycje na w20 po pokonaniu 1770?
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Ostatnio mnie banan kosztował dużo nerwów. Albo wstrzymam się i do końca roku odpuszczam WIG20, albo ewentualnie jakąś małą, nieznaczącą dla mojego portfela transakcję zawrę w najbliższym czasie. Jak coś będę pisał na blogu.

   Usuń
 21. murzyn dał dopiero dziś prawidłową reakcje na fed

  OdpowiedzUsuń
 22. Dawid, postawiłeś trudne zadanie do wykonania na DAX-ie.
  Dax miesięczny jest pod linią trendu wzrostowego, czyli trzeba zarabiać podczas korekty. Trudne, ale wykonalne.
  http://prntscr.com/9fkwjs
  Dax tygodniowy pokazuje rozchwianie rynku, pułapki - zaznaczyłem czerwonymi kółkami, czyli gra dla prawdziwych twardzieli
  http://prntscr.com/9fkyak
  Nie jestem twardzielem (niestety) więc to nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Myślicie, że to ma sens ? :
  http://prntscr.com/9fnc9k

  OdpowiedzUsuń