Posiedzenie FED: 15-16 marca
Wskazują na to m.in. wypowiedzi E.George (prezes oddziału FED z Kansas City), która przyznaje, że podwyżka w grudniu była "późnym startem" stopniowego cyklu podwyżek oraz że FED
powinien kontynuować stopniowe podwyżki stóp procentowych. Również podobnego zdania jest Mester (prezes FED z Cleveland) która nie zmieniła swoich oczekiwań co do 4 podwyżek stóp w tym roku!
Posiedzenie EBC: 10 marca
Po ostatnich wypowiedziach bankierów centralnych ze starego kontynentu (m.in. Coeure) oraz bardzo słabej sytuacji największych banków europejskich (Deutche Bank) można być niemal pewnym, że na marcowym posiedzeniu dojdzie do luzowania polityki monetarnej. W tym przypadku pytaniem jest do jakiego typu luzowania dojdzie. Są trzy możliwości: kolejna obniżka stóp procentowych, zwiększenie QE o kolejne 10 - 20 mld euro ,bądź też EBC rozpocznie skup tzw. "toksycznych aktywów". Według mojej opinii najmniej prawdopodobne jest zwiększenie QE, ponieważ na rynku nie ma tyle papierów żeby je skupować. Różnica między przedsiębiorstwami w USA, a w Strefie Euro jest taka, że amerykańskie firmy w celu pozyskania kapitału głównie emitują obligacje, natomiast europejskie przedsiębiorstwa zaciągają kredyty. Dlatego też w przypadku EBC lepszym działaniem będzie kolejna obniżka stóp procentowych, ponieważ może (ale nie musi) zachęcić europejskie firmy do zaciągania kredytów. Kolejną wysoce prawdopodobną możliwością jest rozpoczęcie skupowania przez EBC tzw. toksycznych aktywów. Po ostatnich spadkach notowań europejskich banków, które są w posiadaniu sporej ilości tego typu aktywów EBC może się zdecydować na tą opcję, aby powstrzymać rozszerzającą się panikę w systemie bankowym. Dla pokazania o jakiej skali mowa, wypadałoby wspomnieć, że tylko same włoskie banki w swoich aktywach posiadają około 200 mld euro "złych kredytów"!
Kolejne posiedzenie PBOC:
Intencje Banku Chin jest ciężko odczytać, ponieważ mogą oni zarówno deprecjonować jak i aprecjonować swoją walutę. Moim zdaniem w dużej części może to zależeć od tego co zrobi amerykański FED, o czym poniżej.
Wojna walutowa - Chiny vs USA:
Poniżej standardowo analiza techniczna najważniejszych indeksów:
S&P500 - interwał D1:
kliknij na wykres aby powiększyć
Po ponownym przetestowaniu wsparcia na poziomie 1800 - 1810 pkt. oczekuję korekcyjnego odbicia tego indeksu z możliwością przetestowania oporu na poziomie 1980 - 1990 pkt. W dalszej perspektywie oczekuję kolejnej fali spadków. Przełamanie ostatniego dna otworzy drogę do spadków w okolice 1725 pkt. gdzie wypadała zniesienie 38.2% całego impulsu wzrostowego zapoczątkowanego w 2011 roku.
DAX - interwał D1:
kliknij na wykres aby powiększyć
Po osiągnięciu dna na poziomie 8700 pkt. oczekuję korekcyjnego odbicia z możliwością przetestowania oporu na poziomie 9900 - 10000 pkt. W dalszej perspektywie oczekuję kolejnej fali spadków. Przełamanie ostatniego dna na poziomie 8700 pkt. otworzy drogę do spadków w okolice 8400 pkt. gdzie wypada wsparcie ustanowione przez dno z października 2014 roku bądź jeszcze niżej do poziomu 7800 pkt. gdzie wypada zniesienie 61.8 % całego impulsu wzrostowego zapoczątkowanego w 2011 roku oraz linia trendu wykreślona od dna z 2009 roku i przechodząca przez dno korekty z 2011 roku.
WIG20 - interwał D1:
kliknij na wykres aby powiększyć
Indeks WIG20 pozostaje nadal w długoterminowym kanale spadkowym. Po osiągnięciu dna na poziomie 1657 pkt. obecnie mamy do czynienia z korekcyjnymi wzrostami. Celem jest górne ograniczenie wspomnianego kanału trendowego, które wypada na poziomie 1870 pkt.
Należy również zaznaczyć, że wzrosty do poziomu 1870 pkt. pozwolą na wykresie domknąć lukę spadkową z 4 stycznia 2016 roku. (w takim przypadku wystąpiłaby identyczna sytuacja jak w sierpniu 2015 roku). Po osiągnięciu wspomnianych poziomów oczekuję dalszej (najprawdopodobniej ostatniej) fali wyprzedaży na indeksie WIG20.
DAWID KLUSKA
Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).
W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.
OdpowiedzUsuńMoje dwa grosze :
OdpowiedzUsuńa) albo rynek jest słaby, wtedy, niestety 9500 i dalsze spadki
http://prntscr.com/a3gr7u
b) albo nie jest taki słaby i rośnie do prawie 10 000, co mi bardziej pasuje i jest w zgodzie z Tobą, ale wtedy boczniak
http://prntscr.com/a0i8y7
Pełna zgoda Dawidzie!!!Po raz pierwszy zabieram głos,choć czytałem Twoje wcześniejsze analizy.Ta,jeśli chodzi o S&P500 i Daxa jest bardzo profesjonalna i ten scenariusz jako jedyny do zrealizowania już od ok.miesiąca biorę pod uwagę.Ze spekulacji na rynkach osiągam dochody już od 1993r.(do 2006 wyłącznie WGPW),a od 2007 futures na indeksy giełd światowych i muszę przyznać,że nie są to łatwe pieniądze.Z mojego doświadczenia nie przywiązywałbym szczególnej uwagi do linii trendu i kanałów trendu.Osobiście uważam z moich analiz,że S&P500 może nawet dość wyraźnie przebić 2000 i dopiero wtedy wykonać kolejną falę spadkową i to w okolice 1635,co zwieńczy cały spadek od 20 maja 2015r.Szacuję tę wartość między 5-10lipca tego roku,a następnie wielo...wielomiesięczną wspinaczkę na północ jako ostatnia fala cyklu,trwającego od 6marca 2009roku.
OdpowiedzUsuńA może po osiągnięciu dna korekty to rynki wschodzące + surowce będą zyskiwać bo tam się przeniesie główny kapitał, a giełdy zachodnie jak w USA, UK czy GR pozostaną w trendzie bocznym?
UsuńCoś takiego jak pisał Dawid:
http://myalterfinance.blogspot.com/2016/01/czy-s-znajdzie-sie-w-dugoterminowym.html
Pozycja Long na indeks S&P500 otwarta po 1873 pkt.
OdpowiedzUsuńTP: 1985 pkt.
SL: 1844 pkt.
no to dziś spadamy ... :(
Usuńzachowuje sie normalnie czyli jak 95% dawców, gdy rosło to kolekcjonował esy i czekał na zwale, po czym oddał po pierwszym lepszym spadku. Teraz zamiast kolekcjonować esy na odbiciu to ma L:)
UsuńSL przesunięty na 1875 pkt.
OdpowiedzUsuńTu, 1880, miałem grać shorta. Wstrzymuję decyzję, brakuje przełamania trendu wzrostowego :
OdpowiedzUsuńhttp://prntscr.com/a6hjvm