niedziela, 20 grudnia 2015

My Alter Finance Stock Analysis - tydzień 51

             Za nami pierwsza podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, która jest uważana za najważniejsze wydarzenie mijającego roku. Stopy zostały podniesione do poziomu 0,25% i była to pierwsza taka decyzja od blisko 10 lat. O prawdopodobnych podwyżkach stóp procentowych w USA pisałem na łamach bloga już w marcu. Dzisiaj wydaje się to oczywistością, ale chciałbym przypomnieć że jeszcze we wrześniu  (po wakacyjnych problemach spowodowanych sytuacją w Grecji, a później w Chinach) większość analityków prognozowała, że raczej nas czeka QE nr.4 niż podwyżki stóp.  W tym momencie chciałbym zaznaczyć, że kontynuacja cyklu podwyżek stóp jest niemalże pewna, a to dlatego, że już na początku roku nastąpi rotacja wśród członków FOMC którzy posiadają prawo głosu (zwiększy się ilość jastrzębich członków a zmniejszy gołębich).

Członkowie FOMC którzy tracą prawo głosu w 2016 roku:

 • J. Lacker (Richmond)
 • Ch. Evans (Chicago)
 • J. Williams (San Fransico)
 • D. Lockhart (Atlanta)

Członkowie FOMC którzy zyskują prawo głosu w 2016 roku:
 • E. Rosengren (Boston)
 • L. Mester (Cleveland)
 • E. George (Kansas)
 • J. Bullard (St. Louis)
* nazwiska podkreślone to członkowie o deklarowanych poglądach "jastrzębich".

Przejdźmy jednak do analizy głównych indeksów giełdowych.

DAX - interwał D1:

kliknij na wykres aby powiększyć


Indeks DAX według mojej opinii w długim terminie przyjmie formę zygzaka o strukturze 5-3-5, co oznacza że, fala A dzieli się na 5 fal niższego rzędu, falę B tworzą 3 podfale, a fala C również składa się 5 fal. Obecnie po osiągnięciu dna na poziomie 10130 pkt. spodziewałbym się wzrostów do poziomu 11800 pkt. w ramach podfali C. Ewentualny szczyt w okolicach 11800 pkt. powinien być również szczytem dużej fali B. Następnie spodziewałbym się powrotu do spadków w ramach dużej fali C z celem na poziomie 8400 pkt.

Scenariusz alternatywny: Gdyby jednak w nadchodzącym tygodniu indeks DAX wykazywał słabość to możliwe spadki mogą sięgnąć poziomu 9700 pkt. gdzie przebiega linia trendu wzrostowego. Dopiero z tego poziomu możliwe będą większe wzrosty.


S&P500 - interwał D1:

kliknij na wykres aby powiększyć

Obecna sytuacja na indeksie S&P500 bliźniaczo przypomina tą z przełomu 2014/2015 roku (zaznaczone na wykresie żółtymi kołami). Jeśli sytuacja miałaby się powtórzyć to spadek powinien się zatrzymać na poziomie 1980 - 1990 pkt. na następnie powinniśmy spodziewać się wzrostu do poziomu 2130 pkt. gdzie wypadają tegoroczne szczyty indeksu S&P500.

Scenariusz alternatywny: Gdyby jednak pod naporem podaży poziom 1980 pkt. nie wytrzymał to w takim wypadku spodziewałbym się spadku tego indeksu do linii trendu wzrostowego (analogicznie jak na DAX) która wypada na poziomie 1890 - 1900 pkt.

WIG20 - interwał D1:


kliknij na wykres aby powiększyć


Doskonale widać, że indeks WIG20 znajduje się w trendzie spadkowym. Po wybiciu się z formacji trójkąta, długoterminowym celem dla tego indeksu powinien być poziom 1600 pkt. Jednak jak już wielokrotnie wspominałem na łamach bloga, dojście do tego poziomu bez jakiejkolwiek większej korekty wzrostowej wydaje mi się mało prawdopodobne. Dlatego też oczekuję w średnim terminie korekcyjnych wzrostów do poziomu 2000 - 2020 pkt. gdzie wypada: SMA 100, opór wyznaczony po dołkach z września 2011, maja 2012 oraz sierpnia 2015 roku i dopiero z tego poziomu powrót do gwałtownych spadków.


PS. Obecnie nadal posiadam pozycję Long na indeksie S&P500 z poziomu 1985 pkt. oraz na indeksie DAX z poziomu 10300 pkt. Biorąc pod uwagę jednak scenariusz alternatywny zdecydowałem się przenieść swoje SL na wyższe poziomy. Dla DAX jest to poziom 10370 pkt. a na S&P500 1970 pkt.

Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami Dawida Kluski i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).18 komentarzy:

 1. W celu wpisania imienia/nicka w komentarzu zamiast "anonimowy" należy wybrać "Nazwa/adres URL" -> w nazwę wpisujemy imię/nick a adres zostawiamy pusty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wrzuciłem L na FW40 (pod oRGR). Pytanie do Gospodarza: jak Pan prognozuje mWig40? Ze szczytu zeszliśmy 3 falami, teraz się należy mocniejsze odbicie w górę (co się ładnie komponuje z prognozowanym odbiciem na W20) - potem obstawiałbym szybkie zejście na ok 2800-3000 pkt. i tym samym postawienie w kropce wszystkich, którzy kupowali mWig40 przez ostatnie 2 lata (możliwe utworzenie RGR)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie w moich analizach ORGR czy RGR bardzo rzadko się sprawdzały, dlatego też ich nie stosuje. Jednak w średnim terminie zgodnie z Twoją analizą również widzę korekcyjne wzrosty, a następnie następna fala spadków. Z tym, że 2800 - 3000 pkt. wydaje mi się zbyt pesymistyczną prognozą. Raczej widziałbym dołek na 3200 pkt. Jadnak najpierw niech indeks średniaków wykona ruch do góry, a potem będziemy ewentualnie kreślić scenariusz spadkowy.

   Usuń
  2. Jeśli ma to być korekta całego ruchu to powinni zejść choć na chwilę poniżej całej 2 letniej konsolidacji, dlatego oczekiwałbym przynajmniej 3000pkt.

   Usuń
  3. Bierzesz longa i pytasz byka (Dawida), żeby ci potwierdził trafność decyzji. Pytaj mnie, niedźwiedzia. Ja ci powiem, że wiej z tego longa jak najszybciej.
   http://prntscr.com/9gt6hw
   Cena w środku kanału spadkowego, pod linią wsparcia- teraz oporu. MACD bez komentarza.
   Sam nie otwieram szorta bo mamy świąteczny, dla giełdy nienormalny okres.
   Wiej LukasRSI, wiej ;-) .

   Usuń
  4. Kolega nie zrozumiał albo robi sobie świąteczne żarty:) Longa mam na krótki okres (max 3620) a pytam o perspektywę miesięcy. Zresztą swoją wizję napisałem (<3000pkt). Do końca roku bez obrotu poważniejszych spadków się nie spodziewam, a nawet jeśli - jest SL.

   Usuń
  5. Przepraszam, podałem zły link do wykresu.
   Poniżej ten właściwy :
   http://prntscr.com/9h7uoa

   Usuń
  6. 5 falowa struktura spadkowa w kanale zakończona. Teraz z niej trzeba wyjść górą, na ok 3800, ale tyle z tymi Lkami nie zostanę. Jeśli będziemy szkli równo w górę to zamykam je ok 3620, a potem odnowię po większej korekcie

   Usuń
 3. Alternatywny scenariusz WIG .
  http://prntscr.com/9gt6hw
  Wsparcie na 47000 nie zadziałało (czerwone linie), zamiana na opór. Teraz boczniak i down na 4200 (linie zielone).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jako scenariusz alternatywny owszem. Jednak bardziej prawdopodobne wzrosty do okolic 50000 pkt. na WIG.

   PS. Ale zmienność na DAX...

   Usuń
 4. rajd św mikołaja udany w tym roku, niejednemu na prezenty zabraknie hehe

  OdpowiedzUsuń

 5. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
  Wspaniałych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, bez internetu, notowań i innych bzdetów cywilizacyjnych.
  Samych szczęśliwych giełdowych dni w nadchodzącym roku oraz szampańskiej zabawy sylwestrowej życzę Kolegom forumowiczom.

  Dawid, zdrowych, wesołych i spokojnych Świąt życzę Tobie i Twoim bliskim oraz najlepszego 2016 roku! Dużo nowych, ciekawych artykułów na blogu, celnych analiz, a w konsekwencji satysfakcji ($$$$$$$$) zawodowej.
  http://prntscr.com/9hkvlo

  OdpowiedzUsuń
 6. Wesołych Świąt dla All.
  Spokoju i rodzinnej atmosfery życzy Jeck`yl

  OdpowiedzUsuń
 7. Wesołych Świąt i Szczęśliwego nowego roku!
  Pozdrawiam - Mietczyna

  OdpowiedzUsuń
 8. Long na KGHM po 63.75 zł.
  SL: 58.00 zł
  TP: 87.50 zł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednocześnie informuję, że poziom Stop Loss na indeksie S&P500 został przesunięty wyżej na 1990 pkt.

   Usuń
 9. Wszystkie pozycje zamknięte z ręki:
  KGHM: 60.20 zł
  DAX: 10430 pkt.
  SP500: 2015 pkt.

  OdpowiedzUsuń
 10. najpierw był rajd mikołaja, a teraz jest efekt stycznia :)

  OdpowiedzUsuń