środa, 14 stycznia 2015

Długoterminowa prognoza dla KGHM, NSDAQ i DJIA:


 • Analiza KGHM, interwał tygodniowy:kliknij na wykres aby powiększyć


Kurs akcji KGHM od 2010 roku znajduje się w kanale trendowym. W ostatnich 3 tygodniach, kilkukrotnie testowaliśmy jego dolne ograniczenie.  Na dzisiejszej sesji mieliśmy wybicie dołem z wspomnianego kanału wzrostowego i to od razu luką w dół.  Przed nami jednak jeszcze rejony wsparcia na poziomie 95 - 100 zł. Jeśli w najbliższych dniach/tygodniach będziemy mieć do czynienia ze spadkiem cen miedzi na giełdach można się spodziewać przełamania wspomnianych wsparć. W takim wypadku długoterminowym wsparciem może być dopiero linia trendu poprowadzona przez dołki z 2002,2003 i 2008 roku. Wypada ona obecnie na poziomie 33 - 35 zł.
Fundamentalnym czynnikiem dla takich spadków może być pęknięcie bańki na nieruchomościach w Chinach. Więcej na temat zbliżającego się kryzysu w Chinach napisałem w poście pod tym linkiem:


 • Analiza indeksu NSDAQ, interwał miesięczny:

kliknij na wykres aby powiększyć

Notowania indeksu NSDAQ przebiegają od marca 2009 roku (dno bessy) cały czas wzdłuż linii trendu wzrostowego. A więc nadal obowiązuje nas trend wzrostowy. Jednak w ubiegłym roku (listopad, grudzień) dotarliśmy w okolice ważnego oporu na poziomie 5000 pkt. (historyczne szczyty z roku 2000). Nie można jednak mówić, że równe 5000 pkt. jest oporem na tym indeksie. Trzeba przyjąć założenie, że jest to raczej przedział między 4700 pkt. a 5100 pkt., ponieważ w marcu 2000 roku kurs doszedł do 5100 pkt. jednak zamknięcie miesiąca wypadło już tylko na poziomie 4745 pkt.
Wskaźniki MACD jak i przede wszystkim RSI są od dłuższego czasu w strefie mocnego wykupienia.
Wszystko wskazuje na to, że trend wzrostowy, który trwa już nieprzerwanie od 6 lat, może zbliżać się ku końcowi. Myślę, że najbliższe 3 miesiące powinny wyjaśnić tą sytuację.

 • Analiza indeksu DJIA, interwał tygodniowy:

kliknij na wykres aby powiększyć

Na wykresie widoczna jest od 2009 roku linia trendu wzrostowego (zielona). W sierpniu ubiegłego roku mieliśmy do czynienia z wybiciem dołem z tej formacji. Korekta jednak była tylko kilkuprocentowa i już we wrześniu testowaliśmy dolną linię. Po przetestowaniu jej nastąpiła silniejsza korekta (około 8%). Następnie na przełomie roku notowania indeksu powróciły ponownie do wspomnianej linii trendu, aby znów się od niej odbić. Chciałbym również zwrócić uwagę na wolumen już po przebiciu linii trendu. Na każdej korekcie wolumen wzrastał, jednak gdy notowania rosły wolumen był już mniejszy. Może to świadczyć, że Smart Money od kilku miesięcy prowadzą dystrybucję!
Na koniec przypomnienie, iż wszelkie artykuły na blogu włącznie z powyższym są prywatnymi opiniami DK i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).Dawid Kluska


4 komentarze:

 1. Co do gieldy w USA mysle ze jestes w bledzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. a jednak QE dali duzo wiecej mieli dac 500 mld a dali 1,2 bln

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, po działaniach Szwajcarskiego Banku Centralnego spodziewałem się drukowania przez EBC, ale jego wielkość mnie zaskoczyła. Mimo wszystko efektywność tego QE będzie mniejsza niż tego w USA. Do tego DAX zbliża się do strefy mocnego wykupienia, zastanawiam się nad shortami...

   Usuń