wtorek, 16 grudnia 2014

Trzy krótkie newsy:

"Rocznie płacimy państwu ponad 18 tysięcy złotych":

"Ponad 18 tysięcy złotych na osobę - to rachunek, który budżet państwa wystawia każdemu z nas w ciągu roku. Dane opublikowało Forum Obywatelskiego Rozwoju.""Największą kategorią są emerytury i renty, na które łącznie wydajemy prawie 5700 złotych. To blisko jedna trzecia wszystkich wydatków."
                    Dług USA przekroczył 18 000 000 000 000 USD:

"Według najnowszych danych udostępnianych przez Departament Skarbu, amerykański dług publiczny wynosi już 18 005 549 328 561,45 dolarów. Słownie osiemnaście bilionów pięć miliardów pięćset czterdzieści dziewięć milionów trzysta dwadzieścia osiem tysięcy pięćset sześćdziesiąt jeden dolarów i 45 centów. Wzrost długu publicznego USA zdecydowanie przyspieszył po tym, jak na rynkach finansowych rozpoczął się kryzys, a do Białego Domu wprowadził się Barack Obama. Od 21 stycznia 2009 r., kiedy 44 prezydent objął urząd, amerykańskie zadłużenie wzrosło w ujęciu nominalnym 7,38 bln czyli aż o 69,5%. Dla porównania za czasów prezydentury George'a W. Busha na liczniku długu przybyło 4,89 bln, a za "panowania" wszystkich poprzednich 42 prezydentów uzbierało się jedynie 5,72 bln dolarów. Oczywiście na taki obraz sytuacji rzutuje nie tylko nadmierna skłonność do sięgania po dług, lecz także radykalny spadek siły nabywczej dolara."


Amerykański dług publiczny (w bilionach dolarów)

"Amerykański dług wynosi już 103% PKB, co stawia światowe supermocarstwo obok takich krajów jak Hiszpania czy Francja. Relacja ta byłby jeszcze wyższy gdyby nie zmiana sposobu liczenia wzrostu gospodarczego, która podbiła mianownik wskaźnika."

źródło: bankier.pl

komentarz:

Nigdy w historii świata nie udało się spłacić długu powyżej 100% PKB, za wyjątkiem dewaluacji waluty poprzez dodruk, co w przypadku USA wydaje się bardzo możliwym. 

http://www.usdebtclock.org/ - licznik amerykańskiego długu

"Mamy przełom w produkcji grafenu?"

"W przyszłym roku zaczniemy zarabiać na grafenie? Naukowcy wspólnie z inżynierami stworzyli urządzenie, które kosztem zaledwie 100 zł może produkować arkusze grafenu o wartości 300 tys. zł każdy.Elastyczne ekrany smartfonów i tabletów, które można zwinąć w rulonik, domowe komputery z procesorami kilkaset razy szybszymi od krzemowych, ekologiczne sieci energetyczne przewodzące energię bez strat, sztuczne ścięgna i kaski bardziej wytrzymałe od stali – rozwój tych technologii jest blokowany przez wysokie ceny materiału potrzebnego do ich wytwarzania, grafenu."

źródło: forbes.pl

"A czym jest grafen i jak wpłynie na Twoje życie?" - więcej informacji pod adresem: http://grafen.pl/Brak komentarzy:

Prześlij komentarz